Uspešna godina za Euroline, problem i dalje dozvole
Čačanska firma Eurolajn uspešno je završila prošlu 2017. godinu, i sa velikim optimizmom ulazi u 2018. Razlog za optimizam leži pre svega u činjenici da je krajem prošle godine dobijeno još 500 transportnih dozvola za Rusku Federaciju.
– Što se tiče Eurolajna mogu da budem najiskrenije zadovoljan, završili smo godinu uspešno. Uspeli smo da obezbedimo dodatnih 500 dozvola za Rusku Federaciju za sve transportere u Srbiji – kaže Dragan Čakarević, vlasnik Eurolajna.
Euroline pruža usluge prevoza različitih vrsta roba širom Evrope, uključujući zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza, Skandinaviju, Balkan, Tursku, Nemačku, Dansku, Norvešku. Ono što najviše muči naše transportere su upravo dozvole zbog čega se veliki broj firmi seli iz Srbije.
– Veliki su problem dozvole. Sa Ruskom Federacijom smo elegantno napravili dogovor, dok sa drugim zemljama imamo mnogo, mnogo problema. Nažalost, veliki broj firmi odlazi iz Srbije upravo zbog toga, što je nemereljiva šteta. Mislim da se nema sluha za sve to što se dešava i plašim se da ćemo reagovati kada bude kasno. I dan danas čujem da ljudi odlaze, da registruju firme u Sloveniji, Bugarskoj i Crnoj Gori. Italijani nama neće da daju dozvole uopšte, Poljaci teško, Česi teško. Ako preseliš firmu u Sloveniju tebi više ne treba ni jedna dozvola. Kako ćemo se mi izboriti, šta ćemo raditi, ne znam, to je viši nivo razgovora, državni nivo. Ugovore sklapa Ministarstvo saobraćaja na državnom nivou, kako mi dajemo drugim zemljama tako oni nama. Svi štite svoje prevoznike – kaže Dragan Čakarević, vlasnik Eurolajna.
Osim dozvola, ono što muči naše prevozničke kompanije je i nedostatak radnika, odnosno vozača. Prema grubim procenama, Srbiji nedostaje oko pet hiljada profesionalnih vozača autobusa i kamiona, a potražnja za tim kadrom odavno traje. Stanje je alarmantno, jer se sve više ionako malobrojnih vozača odlučuje za rad u inostranstvu. Samo ove godine Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP) Beograd napustilo je 213 vozača, a konkurs za prijem novih gotovo da je stalno otvoren. Vozači u Srbiji u proseku su odavno ušli u šestu deceniju života.
Direktor „Eurolajna” podseća da je „najveća škola za vozače bila vojska, koje danas nema, a retko ko ima želju da uči i polaže za vozače”.
– Mislim da ćemo za koju godinu uvoziti vozače, sigurno ih neće biti – rekao je Čakarević.
Srpski vozači posao traže i lako ga dobijaju u Sloveniji, Hrvatskoj, Nemačkoj i zemljama Skandinavije. Tamo zarađuju tri puta više od prosečne plate vozača autobusa u Srbiji koja iznosi do 60.000 dinara.
DSD Euroline osnovan je 1990. sa sedištem u Beogradu i predstavništvom u Čačku. Kompanija ima 180 voznih jedinica i oko 140 zaposlenih.
Plaćajte pošteno i niko neće od vozača otići preko. A ne na teret vozača,njihovog znoja i grbače.Ne treba jedan vozač Vama,gospodo,da otplaćuje kroz svoj rad Vaš lizing za kamion.
oni misle da treba