Disovo stvaralaštvo prezentovano u Kraljevu
Изложбa посвећена животу и стваралаштву Владислава Петковића Диса (1880–1917), приређена пре седам година на основу обимне грађе која је у Завичајном одељењу сабрана вишегодишњим трудом библиотекара и бројних сарадника чачанске Библиотеке, која песниково име носи од 1998. године, отворена је у у петак, 22. децембра, у простору Народне библиотеке Стефан Првовенчани у Краљеву.
Стогодишњица смрти песника који је унео најзначајније промене у песнички израз на српском језику почетком 20. века, била је повод да се ова запажена изложба, која је протеклих година, након Чачка, гостовала у Зајечару (2010), Културном центру Србије у Паризу (2011), на Данима Преображења у Румунији (2014) и на Међународном сајму књига у Београду (2017), представи бројној краљевачкој публици.
На значајну улогу чачанске Библиотеке у чувању успомене на песника који је у антологијама српске лирике најчешће заступљен песмама Можда спава, Тамница и Нирвана, у чију част се у Чачку дуже од пола века организује песничка манифестација Дисово пролеће, указао је др Богдан Трифуновић, директор чачанске Библиотеке. Посетоцима се обратила и библиотекар саветник Оливера Недељковић, аутор поставке, у чијој реализацији су 2010. године учествовали и Даница Оташевић, сарадник на писању текста, и Зоран Јуреш, графички дизајнер. Љубиша Ћирковић, чији је филм Утопљене душе из 2011. године, овом приликом приказан окупљеним ученицима краљевачких школа и љубитељима поезије, говорио је о раду на овом занимљивом двадесетоминутном остварењу.
У име домаћина, публику је поздравио мр Миша Милосављевић, директор Народне библиотеке Стефан Првовенчани, са жељом да се вишедеценијска квалитетна сарадња међу библиотекама из Краљева и Чачка са успехом настави.
Вече је осмислила и надахнуто водила мр Ана Гвозденовић, уредник у издавачкој делатности краљевачке Библиотеке.
___________________________________________________________
Вечни Дис са његовим Утопљеним душама као са пророчанством његовом народу.Његов млађи комшија Бранислав Петровић из Слатине имао је једноставнија решења од морског утапања.Он је певао Главо моја пуна катрана и магле смири срца мог узмахе нагле сведи ме у свет реда и поретка тако ти овог намењеног метка.Меткови су постали скупи зато грађани то решавају јефтинијим методама нажалост сваког месеца по двоје.