Novogodišnje rasipanje narodnog novca
Čačanska vlast odlučila je da u novogodišnje kićenje grada uloži koliko i u javno informisanje – sedam miliona dinara.
Tako se petnaestak dana postavke opskurnih kablića načičkanih sijaličicama u užem centru grada i na par kružnih raskrsnica, plus nešto što treba da liči na novogodišnju jelku, a nije jelka ali košta 30.000 evra, po značaju i odluci naprednjačke vlasti izjednačilo sa ustavnim pravom građana da blagovremeno i istinito budu obavešteni o svemu o čemu imaju interes da budu obavešteni.
U pravo na obaveštenost građana spada i činjenica da je vlast odlučila da iz gradskog budžeta potroši 30.000 evra i još desetak miliona dinara pride da Čačak ne bi bio, kako to kaže gradonačelnik Milun Todorović kasaba i učmala provincija.
Ako smo dobro razumeli gradonačelnika, mera provincijalizma je skupoća novogodišnje jelke, a ne razvijenost privrede, broj zaposlenih, kvalitet života, standard komunalnih usluga, visina zarada, kulturni i sportski sadržaji u gradu …
Vođeni logikom gradonačelnika možemo da zaključimo da u odnosu na Beograd, gde je gradonačelnikov stranački kolega Mali jelku platio sa parama poreskih obveznika u iznosu 85.000 evra, Čačak i jeste učmala provincija. Ali u odnosu na Njujork, London i neke druge svetske metropole i Beograd i Čačak su daleko ispred.
– Iako smo poslednjih nekoliko dana slušali vrlo zbunjujuće i oprečne izjave gradonačelnika i direktora JP „Gradac“ o tome ko je i kako sproveo javnu nabavku za novogodišnju rasvetu koja uključuje i jelku na trgu, ja se ne bih time bavila. Ne bih, jer su za to potrošena namenska sredstva (unapred planirana) iz budžeta grada za 2017. godinu. Međutim, postavlja se pitanje da li je Čačak smeo da planira i potroši toliko novca za novogodišnju rasvetu i jelku. Već deset godina se u svakoj predizbornoj kampanji obećava i u svakom budžetu planira izgradnja doma za stare, renoviranje ili izgradnja nove ambulante u Ljubiću, zamena azbestnih cevi u MZ „Treći decembar“, proširenje kapaciteta vrtića, čišćenje famoznog kanala i mnogi drugi neophodni projekti za poboljšanje kvaliteta života Čačana i Čačanki. Izvršenje tih stavki u budžetu iz godine u godinu bude 0 dinara uz obavezno obećanje da je naredna godina predviđena za rešavanje baš tih problema. U isto vreme izvršenje stavke u budžetu za novogodišnju rasvetu je 100 % i iznosi 7 miliona dinara, uz najavu gradonačelnika da će ta sredstva za sledeću godinu biti uvećana. A posle izjave gradonačelnika da je sve ovo potrebno, jer Čačak nije provincija, sve liči na onu narodnu: „Spolja gladac (sjaj, raskoš), a unutra jadac (nerešeni problemi od životnog značaja građana)“. Neka građani sami procene da li smo, ili nismo provincija. Pošto gradonačelnik najavljuje da će biti ukrašeni i drugi delovi grada, pa između ostalog pominje i MZ Alvadžinica u kojoj i ja živim, zamolila bih ga da, recimo, obezbedi redovno osvetljenje u Nemanjinoj ulici i na samoj Alvadžinici, kako nam se deca ne bi po mraku vraćala iz druge smene iz škola i da nam redovnije čisti Lozničku reku (leglo zaraze), a novogodišnje ukrase neka pošalje u neku MZ gde misli da su rešeni osnovni problemi za normalan i dostojanstven život – kaže Mirjana Milenković Talović, poverenica DS za Čačak.
Čačanska opozicija sastavila je krivičnu prijavu protiv odgovornog lica u JP Gradac, zbog načina na koji je sprovedena javna nabavka za novogidišnju rasvetu uključujući i jelku.
Po ovlašćenju koje je potpisao gradonačelnik Todorović, sprovođenje postupka pomenute javne nabavke povereno je JP Gradac, iako Grad Čačak u okviru gradske Uprave za opšte i zajedničke poslove ima Službu za javne nabavke.
Zašto?
I ovo će, verovatno, biti pitanje na koje će se tražiti odgovor, jer nabavljač novogodišnjih ukrasa je Grad Čačak, a ne JP Gradac, pa se postavlja pitanje zašto je gradonačelnik postupak javne nabavke preneo sa gradske Službe javnih nabavki na službenika javne nabavke u JP Gradac.
Nadležni će se baviti ispitivanjem zakonske regularnosti sprovedenog postupka, ali ono što prvo pada u oči to je da je u pozivu za učešće u javnoj nabavci, mimo uobičajene prakse navedena informacija o procenjenoj vrednosti javne nabavke.
Time je, kako se ispostavilo, jedinom ponuđaču sugerisano kakvu cenu u svojoj ponudi da formira.
Postoji još nekoliko spornih detalja u ovoj javnoj nabavci. I laicima je jasno da je opis nabavke sa tehničkim karakteristikama i specifikacijom opreme toliko detaljan i precizan ( čak i u detaljima kao što je, potpuno irelevantna, boja kablova) što ukazuje da je u pitanju prepisana tehnička dokumentacija unapred određenog dobavljača.
Sumnja u nameštanje javne nabavke ide još dalje kada se dođe do tehničkog opisa same jelke uz koji je priložena i fotografija, koja se gle čuda u detaljima slaže sa jelkom koja je zasijala na Gradskom trgu u Čačku.
One koji su namerili da za jelku potroše 30.000 evra iz budžeta grada, koji pune poreski obveznici u Čačku, nije umilostivilo ni dobronamerno pitanje jednog od dobavljača da se izmenom materijala postolja za jelku napravi znatna ušteda.
Očigledno je dobronamernom dobavljaču postalo jasno sa kim ima posla pa je odustao od učešća u javnoj nabavci.
I tako, na kraju dobismo basnoslovno skupu novogodišnju jelku. Skuplju čak i od dva novogodišnja koncerta (31. decembra i 13. januara) Sergeja Ćetkovića na Gradskom trgu, sa sve pevanjem, razglasom, postavkom bine i rasvete.
Koliko će ukupno koštati Čačane doček Nove godine, po starom i novom kalendaru, u režiji lokalne vlasti? Kad sve saberemo ispada malo više od 100.000 evra.
Pa, kad smo već tako bogati, srećna nam i berićetna bila nova 2018. godina.
Na internetu jelke od 1.000 do 5.000 evra
Na sajtu za kupovinu Alibaba, postoji veliki izbor novogodišnjih jelki čije se visine kreću od metar do čak 70 m. Njihove cene se kreću od 1.000 do 5.000 dolara. Kako izgledaju, pogledajte na slici ispod.
________________________________________________________
Mislim da bi najzad i ovaj portal ako gospodin gradonacelnik ne cuje, mogao da apeluje da ovaj grad pomogne nasoj sugradjanki, ucenici prvog razreda Gimnazije Lenki koja bije bitku sa bolescu. Kada vidim sve ove price u stilu da je dato za ovo ili ono,svi bi bili srecni, kazem vam da zivot jedne mlade osobe mora da ima prednost. Pozivam gradonacelnika i sve one koji su se ubacili u lister odela a i one iz bivse vlasti koji su odjednom poceli da se kupaju u kucnim bazenima i iz juga uleteli u mercedese, pozivam ih da dodju u Gimnaziju i da se raspitaju kako mogu da pomognu Lenki. Djaci i profesori skuplju novac, a gradska vlast cuti.Tako se ukrasava grad, humanoscu i dobrim zeljama za nasu Lenku.
Definitivno postoji dva Čačka.
Jedan deo nepismen i to nadomešćuje muljanjem, a drugi je intelektualni i bori se prave vrednosti,a humanost im je iznad svega.
Uključimo se svi da pomognemo Lenki.
Gradska vlast da pomogne devojčici
Lako im je raspati se sa tudjim novcem. Tudje rasipaju, za sebe grabe, a narod neka pase travu. Gradonacelnik u gradu vedri i oblaci, bira jelke, zaposljava lekare po dva puta dok oni sa biroa ostaju na birou, a obecanje o zaposljavanju mogu da okace macku o rep.
Ovaj ukras je projekat firme Mk-ilumination za tržni centar Scoria Plaža u Torontu. Kao projekat najverovatnije da je urađen samo jedan primerak. Dokaz za to je i činjenica da jelku ili ukras Cona 755 ne možete nigde naći u regularnoj prodaji, pa se nameće pitanje da li je ovaj ukras kupljen kao polovan i već korišćen? U prilog tvrdnji pogledajte sajt firme koja je radila projekat
http://www.mk-illumination.com/mk/References/Scotia-Plaza-Toronto
Naziv Cona je očigledno izmišljen, a 755 je visina ovog ukrasa ili jelke.
Privrednici Čačka bi verovatno i u svojoj firmi napravili ovakvu nabavku… Za ove dve godine Milun i oni će ostati upamćeni izgleda samo po ovoj jelci!
A evo, imam i rešenje za ovu situaciju:
Zašto nam lepo ova firma koja je postavila jelku u Čačku ne pokloni jelku kao što je „Keep light“ pokloni onu jelku Beogradu?
Postoji izuzetno prost način da se utvrdi koliko stvarno košta jelka: uzmite iznos koliki je PDV prilikom ulaska jelke u Srbiju i imaćete tačan iznos koliko jelka vredi. Drugi način je koliko je plaćen PDV kada je jelku kupio grad Čačka. Ukoliko je plaćen u malom iznosu jelka stvarno košta koliko se piše, ukoliko je PDV veliki onda je cena jelke mala. Sve se da ispitati, samo ako nadležni to žele. Pisani trag mora da postoji, a ako ne postoji, onda odgovor zna tetka iz Kanade.
Odlicno sto ste objavili delove konkursne dokumentacije, jer se iz prilozenog demantuje da je tender namesten.Evo i zasto:
1.Objavljivanje procenjene vrednosti je dozvoljeno po zakonu;
2.Tehnicka dokumentacija je u potpunosti izradjena u skladu sa cl.71,72,73 Zakona o javnim nabavkama ( dati minimumi parametara sto znaci da su ti parametri mogli biti i veci, a samim tim i konkurencija; svaki tehnicki opis prati odrednica ili “ odgovarajuci“ sto znaci da je mogao da ucestvuje svako ko je mogao da ponudi slicno,dati su fotografije i crtezi sto zakon cak preporucuje kod nabavke dobara kao sto su tehnicki uredjaji gde je vizuelni efekat najvazniji;)
3.Cinjenica da je bilo zainteresovanih ponudjaca koji su postavljali
pitanja govori samo da je konkurencija ispostovana.U suprotnom, ponudjac nezadovoljan odgovorom podneo bi zalbu na konkursnu a toga ovde nije bilo;
4.Analizirajuci konkursnu zakljucila sam da je Komisija cak ispod fotografija stavila bitnu napomenu-“ fotograafije i crtezi dati su samo u cilju vizuelne predstave predmeta kako bi ponudjaci lakse pripremili ponudu…“ Sto znaci, kod ovakvih predmeta koje je tehnicki tesko opisati crtezi sluze da npr.umesto svetlece kupe ne dobijemo svetleci fisek ili piramidu;
5.Jasno je da je na ovaj tender mogla da se javi cak i trafika ili svako fizicko lice koje ima pare, pozove fabriku u Austriji, kupi opremu i ponudi je naruciocu.Dakle, siroka konkurencija.
6.Nema nenamenskog trosenja para jer su sredstva opredeljena rebalansom budzeta grada koji je usvojen na sednici kojoj su prisustvovali i opozicioni odbornici.Zasto tada nisu rekli da je 7.000.000 miliona veliki iznos za dekorativnu rasvetu?
7.Postoji i osnovana sumnja da jedan od opozicionih lidera, do skora u vlasti, vlasnik firme koja nudi ovakvu opremu, pa je jedan od razloga ovog napada i to sto ta njegova firma uvozi iz Kine, farba i prodaje kao svoj proizvod takvu opremu.Ovim tenderom, nesporno, eliminisana je takva nekvalitetna oprema; TO TREBA ISPITATI.
8.Zakon o javnim nabavkama ne sprecava da se ugovor dodeli ukoliko je podneta samo jedna ponuda( procitati zakon), pod uslovom da su ispunjeni svi uslovi;
9.Na odluku o dodeli ugovora koja je javno objavljena niko nije podneo zalbu. To znaci da je za sve potencijalne ponudjace ovaj tender regularan;
10.Analizirajuci model ugovora, jasno se vidi da je ponudjac dostavio najaca sredstva obezbedjenja- bankarske garancije, iz cega se izvodi zakljucak da su tvorci tendera vodili racuna o zastiti javnih sredstava;
11.Sve objave dokumentacije su objavljene u skladu sa zakonom- na zvanicnom Portalu javnih nabavki i internet stranici JP Gradac;
12.Ceo postupak je uradjen u svim zakonom propisanim rokovimai sa svom propisanom dokumentacijom;
13.Ostaje samo pitanje celishodnosti: Da li je ili nije trebalo nabavljati takvu opremu?
Kao zena koja se javnim nabavkama bavim vise od deset godina, mogu samo da kazem jedno: Sve pohvale za komisiju koja je izradila ovakav tender, krajnje profesionalno i posteno do kraja.Imala sam potrebu da se ovo objavi, jer sam i sama bila cesto u nemilosti pausalnih ocena i neznanja u ovoj teskoj oblasti pa iz razloga solidarnosti sa kolegama, ali zaista nepristrasno resih da analiziram aktuelni problem
Na kraju, ubedjena sam da ce i nadlezni organi brzo reagovati odbacivanjem krivicne prijave i osloboditi optuzbe te ljude.
U nadi da cete integralno objaviti ovaj komentar.Srdacno, Vera
Poštovana Vera, opozicija je od prvog momenta kritikovala ovoliki iznos za dekorativnu rasvetu, čak su i podneti amandmani bili da se novac sa ove aproprijacije upotrebi za nešto drugo. Ovo se može proveriti uvidom i zapisnike sednica. Ako to nije dovoljno, izađite na YouTube i pogledajte snimke skupštinskih zasedanja. Ne vidim čemu ovolika želja da opravdate nešto što je svima očigledno. 30.000 eur za onu dekoraciju je nenormalno dati, jer ono ne vredi toliko. Za te pare može se kupiti stan ili novi Mercedes, a ne aluminijumske šipke i kugle pokrivene svećicama. Nismo svi ovce da nas možete šišati kako hoćete. Možda činimo manjinu, ali ne dajemo da nam vređate inteligenciju. Većina će se kasno opametiti, ali tada čuvajte se njih, ne nas.
PS Da Vas unapred obavestim da smo i protiv stubića od 5.000 evra koji treba da se stavljaju po gradu, koji će isto ići po javnoj nabavci
Ja obično kritikujem vlast i ova „jelka“ mi nije jelka, i moram priznati da mi sve ovo liči da je neko preprodao jelku ili je neki gradski „otac“ švrljao po Torinu pa mu se oči zacaklile na izgled italijanskog šarma, pa pomisli da bi mogao i u svom učmalom gradiću Čačku da vidi slične stvari, ali moram primetiti da ce opozicija imati ogromnih problema da dokaže da nabavka nije u skladu sa zakonom.
Naravno da hoće, jer kao nekada što je radio Mišković, koga sada hapse i ne mogu ništa da mu dokažu, sada i ovi napraviše takve zakone, da je i ovakva nabavka u skladu sa zakonom. Ne treba dokazivati da je nabavka mimo zakona, već kolika je stvarno vrednost tzv jelke, jer je to suština.
Brate nije Torino nego Toronto – Kanada brate. Slučajno ? Ne bih rekao. Pa tetka je brate zakon.
Dzaba ti objasnjavas Vera Zakon o javnim nabavkama. Vecina nije ni cula za njega. Bitno je da kritikuju bilo kakav pokusaj da se pomerimo iz mulja u koji nas uporno vuku. A su stvarno zeleli da utvrde vrednost jelke, uvidom u ponudu su mogli da vide ko je proizvodjac jelke, ko je dobavljac, ko ke montirao. Mogli su svakog od njih da kontaktiraju, da utvrde koliko ona zaista kosta u Austriji, pa da onda izadju sa cinjenicama. Ovako glavni dokaz su cene jelki sa kinseskog portala. Toliko o njihovom poznavanju Zakona o javnim nabavkama, kada bi za grad nabavljali putem interneta, od Kineza.
Tacka 13.je trebala da bude pre svih.A 6.i 7.dokaz politicke obojenosti komentara .Obrazovan je onaj koji ima obraz,zato prvo 13.i ne bi bilo nabavke i potrebe da objasnjavate neobjasnjivo.
Tesko firmi u kojoj ti radis nabavke!
Tesko nasem gradu, kad se takvi kao ti nazivaju Cacanima!
Jelka da se pofajta slanom vodom, pa kad ovce dodju da gledaju jelku da mogu malo i da se osole.
i jelka i milun da se uhapse
Radi nesto Zeljko! Samo si po portalima!
Bas je lepa i nije skupa i treba tako da izgleda trg.
Kada je ovakav narod, treba sledeći put da je kupite po ceni od milion eura, nije mnogo. Narod je to zaslužio.
Tako je Milune kad udjes u kolo sa korupcionasima pa ti narede ovakve nabavke. Pomaganje lopovima isto je kao i kradja. Cije pare prosipas nemilosrdno? Ko da ti poveruje da ova kupa od cevi vredi vise od 1000 evra? A kamoli citavih 30.000!
А шта друго очекујемо кад ПРИСТАЈЕМО да живимо у лудници!? Уз то, идијоти који ово раде, осећају се, још увек, прилично безбедно! Ипак, не бих био у њиховој кожи, све ће се ово лопинана дебело обити о главе.
Кад тад…