Beč: 70 odsto građana iz ex-JU preplaćuju stanarine u starogradnji
Kako do povraćaja novca od previsokih kirija u Beču?
Porast broja stanovnika u glavnom gradu Austrije i manjak stanova za izdavanje na tržištu nekretnina predstavljaju veliki problem za građane sa prostora bivše Jugoslavije, koji se svakodnevno suočavaju sa brojnim prevarama – objektima koji se izdaju na crno, bez ugovora, mimo zakona uvećanim kirijama i agencijama koje svoje usluge održavanja zgrada naplaćuju više nego što bi trebalo; upozorava advokat za nekretnine Dr Clemens Vintschgau iz Udruženja građana Privileg.
Situacija bi mogla da postane još ozbiljnija, objašnjavaju u udruženju, kada se zna da je Beč godinama unazad na vrhu liste gradova sa najboljim kvalitetom života i da konstantno privlači emigrante, zbog čega se prognozira da će se broj stanovnika do 2029. godine sa trenutnih 1,8 miliona povećati na više od dva miliona.
– Sa 4.000 stanovnika po kilometru kvadratnom, Beč spada u gusto naseljene gradove. Grad u svom vlasništvu ima između 200.000 do 220.000 stanova, ali je do njih veoma teško doći. Iz tog razloga našim građanima sa regulisanim statusom u Austriji na raspolaganju ostaju bečki stanovi koji se nalaze u privatnom vlasništvu, gde Zakon o stanovanju propisuje uslove za stanodavce, maksimalnu visinu kirije u starogradnji (zgradama izgrađenim do 1945. godine) i obaveze za najamnike stanova – kažu iz udruženja Privileg koje pruža besplatnu savetodavnu, pravnu pomoć na maternjem jeziku obespravljenim i pokradenim građanima iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije.
Dr Clemens Vintschgau, advokat sa 30 godina iskustva u oblasti nekretnina, ističe da godinama unazad sastavlja ugovore za ljude poreklom sa ex-JU teritorije, koji u čak 70 odsto slučajeva plaćaju kiriju u starogradnji za 30 do 50 odsto više od zakonskog maksimuma. Tvrdi da je veoma dobro upoznat sa mnogobrojnim slučajevima prevara kroz koje prolaze, najšešće zato što je Zakon o stambenom pravu podložan različitom tumačenju.
– To je i razlog zbog kog im kroz saradnju sa Udruženjem građana Privileg pomažem, pre svega tako što pregledam njihove ugovore, pružim im pravne savete, a kasnije zastupam na sudu, ili još bolje, vansudskim poravnanjem rešim slučaj. Cilj je da im retroaktivno za tri godine unazad vratimo novac od preplaćenih stanarina – objašnjava dr Vintschgau.
On otkriva da je potrebno da građanin koji želi da iznajmi stan ima regulisanu boravišnu i radnu dozvolu, dokaz da nije osuđivan, platnu listu za tri meseca unazad, i da pored provizije agenciji za nekretnine, unapred plati i kauciju u visini tri mesečne kirije za slučaj nepredviđene štete i potrebe za egzekucijom, odnosno prisilne naplate duga na osnovu zakonske odluke koja može da traje od šest do devet meseci.
Naši građani u Privilegu mogu da dobiju savete i iz oblasti regulacije viza (spajanje porodice, državljanstvo, radna i boravišna viza), finansija (kreditiranje, brisanje iz KSV-a, privatni stečaj), osiguranja, krivičnog prava, povraćaja novca izgubljenog na kocki, studiranja i osnivanja firmi.
Udruženje Privileg daje šansu i studentima, koje zapošljava, edukuje kroz brojne seminare i tako brže integriše u austrijski sistem.
Članstvo u udruženju se ne naplaćuje, a pruža mnoge pogodnosti, popuste i beneficije kod partnerskih firmi i sponzora.
PR tekst
____________________________________________________________________