Astro fenomeni koji nas čekaju u 2015.
Građani Srbije imaće priliku da vide kometu Lavdžoj i dva pomračenja sunca koja će se delimično videti.
„Prve i druge nedelje januara moćićemo da golim okom i bez posebih instumenata vidimo kometu Lavdžoj koja je vidljiva na severnom nebu, a koju je otkrio astronom amater Teri Lavdžoj u Australiji u novembru prošle godine“, kaže mr Vojislava Protić Benšek iz astronomske opservatorije.
Nedavno otkrivena kometa bi trebala da bude najsjajnija oko dve nedelje, već od 7. januara.
„Ona se naglo razvija i sve je sjajnija kako se približava Suncu i njen rep je sve sjajniji“, objašnjava Protić Benšek.
Već 20. marta nas očekuje pomračenje Sunca, koje se iz naše zemlje neće najpovoljnije videti, ali se može posmatrati parcijalno.
„Najpovoljnije mesto za pogled će bito Farska ostrva, mesto Svalbarg. Pomračenje će trajati 2 minuta i 47 sekundi. Drugo totalno pomračenje nas očekuje 13. septembra, a najbolje će se videti iz Australije i sa Indonežanskih ostrva“, kaže ona.
Na svega 1,2 miliona kilometara od Zemlje, što je otprilike 3,1 mesečevih rastojanja, proćiće u 16.20 časova asteroid BL86357439, otkriven 2004. godine.
„On ne može da svetli kao kometa, ali se može videti uz malo jače instrumente od 30 do 50 cantimetara“, kaže Vojislava.
Astronomski događaji godine u svetu, koje nećemo videti u Srbiji
4. aprila Pomračenje Meseca
Pomračenje nastaje kada Mesec prolazi kroz Zemljine tamne senke. Mesec će postepeno postajati mračniji, a onda boje krvi.
Pomračenje će biti vidljivo sa većeg dela Severne Amerike, Južne Amerike, Istočne Azije i Australije.
22, 23. april – kiša meteora
Obično je to oko 20 meteora na sat. Kišu meteora stvaraju čestica prašine koje je za sobom ostavila kometa. Najbolji pregled biće na tamnom mestu posle ponoći.
12 , 13. avgust – kiša “perseidi” meteora
Ovakvi meteori proizvode do 60 meteora na sat na svom vrhuncu. Kiša meteora traje od 17. jula do 24. avgusta ali će se najbolje videti u noći 12. i ujutro 13. avgusta.
23. septembar ravnodnevnica
Počeće 08:21, kada će Sunce sijati direktno sa ekvatora i biće gotovo jednake količine dana i noći širom sveta. Ovo je takođe prvi dan jeseni (jesenje ravnodnevice) u severnoj hemisferi i prvog dana prolećnog (prolećne ravnodnevice) u južnoj hemisferi.
22 , 23. decembar – kiša “Ursidi” meteora
Može proizvoditi oko 5 do 10 meteora na sat. Kišu meteora stvaraju zrna prašine koje za sobom ostavila kometa Tutlea. Ako budete strpljivi, možda ćete biti u mogućnosti da uhvatite nekoliko dobrih.