Srpska šljivovica još uvek nije zaštićena
Zavod za intelektualnu svojinu Srbije uvrstio je u registar oznaka geografskog porekla još pet naših proizvoda čija su posebna svojstva uslovljena sredinom iz koje potiču. To su ečanski šaran, zlatarski sir, sjenički kravlji sir, lemeški kulen i vršačka šunka. U Zavodu su do sada registrovane 52 domaće oznake geografskog porekla.
Geogrtafska oznaka porekla poistovećuje robu sa određenom teritorijom i najčešće je sredstvo za dokazivanje na tržištu i prednost u odnosu na konkurentske proizvode.
Međutim, među tim zaštićenim proizvodima se ne nalazi srpska šljivovica. Jedan od vodećih srpskih stručnjaka za rakije, dr Branko Popović iz čačanskog Instituta za voćarstvo, kaže za Politiku da nacionalno piće nije zaboravljeno.
– Stručnjaci koji su posvećeni toj oblasti sada traže najbolje i dugoročno rešenje kako da se srpska šljivovica zaštiti na domaćem, ali naročito na svetskom tržištu kao proizvod naročite vrednosti i porekla. A to nije moguće uraditi brzo i lako. Za vreme SFRJ postojale su tri rakije sa registrovanom oznakomgeografskog porekla, klekovača iz Bajine Bašte, šljivovice povlenka iz Kosjerića i valjevka iz Srbijanke, ali su raspadom države ta prava ugašena, zajedno sa fabrikama, kaže dr Popović za Politiku.