Čačanski pčelari nezadovoljni podrškom grada
Čačanski pčelari nezadovoljni su podrškom grada. To je zaključak nakon burnih diskusija na Izbornoj skupštini Udruženja pčelara Čačak.
Nezadovoljstvo pčelara se odnosi pre svega na male subvencije koje dobijaju pčelari ali i na to što za rad udruženja od grada dobijaju tek 20.000 dinara, što nije dovoljno ni za jednog predavača.
-Najvažniji cilj rukovodstva bilo je obezbeđenje trajnog prostora za naš boravak i rad. Tokom 2017. godine taj problem nije rešen, pa će udruženje i dalje zvanično biti u prostorijama SPS-a. Održano je 12 predavanja za pčelare, organizovan je odlazak na sajmove pčelarstva… Nažalost, u 2017.godini mali broj pčelara je ostvario podsticaj od grada Čačka. A upravo je tu potencijal ogroman. Pre nekoliko godina imali smo dve nepovoljne pčelarske godine, ali 2015. i 2014. više smo uzeli novca od izvoza meda nego mesa. To je značajan izvozni artikal jer je med iz naše zemlje veoma kvalitetan. Postoji veliko interesovanje za kupovinu iz Kine, Japana, Zapadne Evrope. Pčelarstvo je zapostavljeno u našem gradu. Subvencije postoje ali one ne obezbeđuju razvoj pčelarstva. Tražimo mlade, nove članove, da ih uposlimo da se bave pčelarstvom, rekao je dr Svetomir Stamenković, novi, stari, predsednik Udruženja plečara Čačak.
Na teritoriji grada Čačka ima oko 220 registrovanih pčelara, i još oko stotinak koji to nisu. Prema podacima Udruženja pčelara, taj broj se povećava iz godine u godinu.
– Posedujemo oko 13.000 košnica, a potencijal je daleko veći. Čačak ima izvanredne prirodne uslove za voćarstvo. Gde ima uslova za voćarstvom ima uslova i za pčelarstvo. Neki minimum po hektaru je tri do četiri košnice da bi uspešno obavile svoj zadatak, oprašivanje gajenih voćaka. Pčele oprašuju i povećavaju prinos kod ratarskih kultura za 20 do 30 odsto, a kod voćaka do 82 odsto. Bez pčela se ne može zamisliti uspešna proizvodnja hrane, kaže dr Stamenković.
Da bi neko počeo da se bavi pčelarstvom nisu potrebna velika ulaganja. Jedna košnica je oko 50 evra, dok jedno pčelinje društvo košta oko 100 evra.
-Jedno pčelinjo društvo vredi od 130 do 150 evra. Međutim, može da se počne sa rojevima. Jedan roj košta 50 evra, isto kao i košnica 50 evra. Od jedne košnice može da se ostvari prinos do 25 kilograma. Japanski, holandski i nemački istraživači su utvrdili da je vrednost jednog pčelinjog društva 1.070 evra. Od toga pčela dobija samo 100 evra kroz med, dok 970 evra otpada na oprašivačku funkciju od koje svi imamo koristi, kaže profesor Stamenković, podsećajući da se u SAD iznamljuju pčele za oprašivanje gajenih biljaka.
Izborna skupština
U sali Skupštine grada u nedelju je održana Izborna skupština Udruženja pčelara Čačak. Za novog, starog predsednika ponovo je izabran dr Svetomir Stamenković. U Čačku funkcionišu dva udruženja, a njegova namera i želja je da se ujedine.
– Nadam se da će se ujediniti u jedno snažno udruženje sa preko 250 članova i 15.000 pčelinjih zajednica. Samo tako jedinstveni možemo napraviti veći iskorak u popravljanju našeg položaja, rekao je Stamenković.
Uvek je cena 1 kg meda bila kao 1 kg kajmaka. Sada je kilogram meda kao dva kilograma kajmaka, pa bi Udruženje pčelara moglo malo da zavuče prste u novčanik i samo dotira svoje predavače. Nije mala zarada od meda. Treba imati u vidu i da ima veštačkog meda i meda lošeg kvaliteta.
A sta i da ocekujete od ove burazersko-napredno-radikalske garniture koja je uzjahala Cacak?