Priča o čačanskoj porodici Gugl
BIO sam Gugl i pre „Gugla“! Ovako se Nenad Gugl (36), profesor srpskog jezika i književnosti u Trećoj beogradskoj gimnaziji šali na svoj račun. Njegovi prijatelji tvrde da kao „prezimenjak“ najčuvenijeg internet pretraživača, barata mnoštvom informacija i da je pun korisnih saveta, pa ne čudi što je mnogima sigurniji izvor podataka od samog „Gugla“ ili enciklopedije. Nenad, pak, samo skromno kaže: „Trudim se da radom, poslom i svakodnevnim učenjem tom prezimenu dam sadržaj.“
Ne spori Nenad da je njegovo prezime često „glavna tema“ brojnih anegdota. Kad se predstavi imenom i prezimenom, ima, kaže, onih koji misle da je posredi šala ili da mu je prezime u stvari nadimak.
– Koleginica u Gimnaziji je dugo mislila da mi je Gugl nadimak pa je, u zbornici, jednom drugim kolegama rekla: „Što ga tako oslovljavate kad čovek ima svoje ime i prezime“ – priča nam Nenad. – A, kad se predstavim učenicima, obično neko dobaci: „Vidi ga, promenio prezime.“ Odeljenje kojem sam bio razredni starešina rešilo je jednom da se našali, pa su na čas svi došli u majicama na kojima je na engleskom pisalo „ask Google“. Svima je u početku interesantno, dok se ne naviknu.
BUĐENjE UZ „GUGL„OD svih anegdota zbog prezimena, najdraža mi je ona sa suprugom Draganom – otkriva nam Nenad. – Kad sam joj se predstavio, nasmejala se i rekla mi: – Ništa neobično, ionako se uz „Gugl“ budim svako jutro! Sada je i ona Gugl, a imamo i dva mala Gugla – sina i ćerku.
Da profesor Gugl, na najbolji način „opravdava“ svoje prezime govore njegova dela. Poznat je motivacioni govornik i od onih je pedagoga koji čine sve kako bi na časovima razbudili omladinu i njihova interesovanja. Pobornik je i modernih tehnologija u učionicama i jedan od pokretača portala „predavanja.com“, na kom profesori drže video-predavanja iz školskog gradiva. Ovom načinu obrazovanja pridružuju se i stariji koji su spremni da uče i usavršavaju se, prateći onlajn lekcije.
– Zabluda je da su mladi danas zaluđeni samo internetom – tvrdi profesor Gugl. – Srednjoškolci su, znam to sa časova, otvoreni za nova saznanja, ne beže od diskusija i žude za ozbiljnim, „dubokim“ temama. Važno je samo da se obrade i predoče im se na njima blizak i razumljiv način.
U šali, profesoru kažemo da je očigledno koliko je spreman na „guglanje“ sa svima koji su željni učenja i obrazovanja.
– A šta „Gugl“ kaže o prezimenu Gugl? – pitamo ga.
– Pretraživač mi nije bio potreban jer imam porodično predanje – odgovara Nenad i otkriva nam neverovatnu priču o privrženosti, odanosti i ljubavi porodice Gugl prema Srbiji. – Čukundeda Antoan Gugl iz Flandrije je došao u Srbiju. Bio je saobraćajni inženjer i, u to vreme, radio je na osavremenjavanju čuvene linije „Orijent ekspresa“ kroz Srbiju. Ovde je upoznao moju čukunbabu Milicu, venčali su se i dobili sina Kamila. Kamil je, takođe, bio saobraćajni inženjer, pesnik, aktivan član Radikalne stranke Nikole Pašića.
Kada se Kamil oženio Darinkom, primio je pravoslavlje, a ona je bila iz Čakova u Rumuniji, mesta rođenja Dositeja Obradovića. Darinka i Kamil su živeli u Kruševcu i imali su sina Predraga.
– Početkom Prvog svetskog rata, Kamil je, u Kruševcu, preminuo od tuberkuloze – nastavlja Nenad. – Prabaka Darinka i moj deda Predrag, tada dvogodišnjak, zarobljeni su i odvedeni u logor Nežider u Mađarskoj. Preživeli su sve strahote i vratili se u Srbiju. Prabaka Desanka je bila dama na dvoru kralja Aleksandra Karađorđevića, a Predrag se školovao, postao oficir, oženio se i dobio dvoje dece – Darinku i Radmila, mog oca.
Na početku Drugog svetskog rata, Predrag je zarobljen u Makedoniji.
– Prilikom razvrstavanja vojnika i oficira po veri i naciji, Nemci su, zbog prezimena, dedu Predraga pitali je li germanskog porekla, a on je rekao da je Srbin i stao je na srpsku stranu – ponosno govori Nenad. – Odveden je u logor, po drugi put. Posle rata ostao je u Minhenu jer je bio antikomunista, a baka je sa mojim ocem i tetkom živela u Beogradu sve do 1956. godine. Tada su Amerikanci odobrili kredit Jugoslaviji uz uslov da porodicama političkih emigranata dozvole da se isele i spoje sa svojim najmilijima.
Tako su u Minhenu, Radmilo i Darinka Gugl, prvi put posle 1941. ponovo videli oca Predraga.
– Tata je sa 17 godina došao u Nemačku – priča Predrag. – Živeo je i školovao se u Minhenu. Ali je želeo da se oženi isključivo Srpkinjom. U jednom klubu u kom se okupljala emigracija, 1977. godine na Badnje veče, upoznao je moju majku Dobrilu koja je iz Čačka put Nemačke krenula tražeći posao… Venčali su se, a u Minhenu smo rođeni i moja braća Nebojša i Nemanja i ja.
Ali, želja Radmila Gugla bila je da se vrati u Srbiju.
– Ostvarila mu se 1986. godine – kaže Nenad. – Tada smo se trajno vratili u Srbiju. Roditelji su napravili kuću u Čačku i nas trojica smo odrasli tamo, na Moravi, u Srbiji…
PISAC TRILERA
OSIM što je profesor srpskog jezika, Nenad Gugl je i pisac. Nedavno je objavio roman „Umro sam u petak“ čija je nedavna promocija u SKC bila vrlo posećena i zapažena.
– Roman je psihološko-filozofski triler o čoveku kakav jeste i kakav bi mogao da bude – kaže naš sagovornik. – Želja mi je da pokrene preispitavanje stavova čitalaca i da im pomogne da izgrade nove. Napet je, ispripovedan na savremen način, slojevit, i kako mi rekoše – čita se u dahu.
Novosti
Divna porodica.
Veliki pozdrav za dobre ljude iz porodice Gugl posebno za školskog druga Nebojšu.
„Ne traži ljubav drugih, tudje Sunce neće razdaniti tvoju noć, tudja vatra neće raspaliti pepeo.U tvom ugašenom ognjištu podji na put kroz sebe,sve dublje do dna, do kutka skrovitog i plamička koji te iz beskraja , kroz tminu,ovde doveo. Sa njim, bez straha, kreni na put iz sebe i videćeš kako se oko tebe širi krug svetlosti i pale bezbrojne vatre i tope led sa tvoga usamljenog srca, i čućeš pesmu večnog proleća koju ti pevaju zvonki dečiji glasovi dolazeći iz daleka.“
Lepo!
Neso ponosan sam sto sam imao priliku da zajedno idemo u OS Sveti Sava tada OS 7 oktobar. Ponos si svih Cacana.
Поносна што сам била гимназијски професор Ненаду и неизмерно захвална што ми је тада поклонио своју снажну песму ПЛАНИНО. Поносна и срећна због тако креативног и вредног колеге. Јођ ћемо се ми читати , драги Гугл 🙂
Јако лепо. Било би ми драго да чешће објављујете сличне текстове.
Iskreno, oduševljena sam Vašim radom i tekstovima!