Traži se rešenje za zaglavljenu ustavu
Meštani Parmenca ovih dana zabrinuto su gledali u Zapadnu Moravu zbog naglog topljenja snega i rasta vodostoja. Dodatnu zabrinost stvara zaglavljena i do pola podignuta ustava. Kvar je nastao prilikom podizanja ustava početkom oktobra prošle godine, ali problem nije rešen ni do danas. Kako su ranije izjavili u Vodovodu, problem je što su nekadašnji veliki giganti u ovoj oblasti, Goša ili niški MIN, propali ili su u stečaju.
– Mi smo kontaktirali inženjere iz Goše i dobili smo informaciju da lančane dizalice koje mogu da podignu ustavu postoje u Goši za terete do 5 tona, i u Drinsko-limskim elektranama dizalica do 10 tona. Naknadnim proračunom došli smo do podatka da je jedna ustava na brani Parmenac teška 20 tona, pa je nemoguće da se sanira podizanjem na najvišu kotu, već je potrebno sačekati nizak vodostaj, naći način da se ona spusti i reparira – objašnjava Milan Bojović, pomoćnik gradonačelnika.
Branom u Parmencu gazduje Javno preduzeće Srbijavode ali do sada nisu pokazivali preteranu zainteresovanost da reše problem. Na pritisak gradskih vlasti najavljen je dolazak inženjera narednih dana kako bi sagledali stanje brane i predložili rešenje.
– Grad Čačak i JP Srbijavode imaju dogovor da tekuće održavanje brane pada na teret grada i JP Vodovod, gde grad obezbeđuje sredstva za plate radnicima koji rade na njoj. U to ne spada rekonsrukcija brane ili ovakva vrsta radova. Nakon problema koji se dogodio zaglavljivanjem jedne od četiri ustave na brani u Parmencu, mi smo se u decembru obratili JP Srbijavode sa detaljnim informacijama o stanju brane i problemom koji je nastao u prisustvu inženjera iz Goše. Dobili smo od njih informaciju da će u narednih nekoliko dana poslati stručnu ekipu kako bi sagledala stanje brane u Parmencu i dati predlog rešenja – kaže Bojović.
Prema rečima Bojovića, za sada ne postoji bojazan da će doći do većeg porasta vodostoja što bi moglo da ugrozi branu.
– U ovom trenutku ne postoji nikakva bojazan od izlivanja reke. Vodostaj Zapadne Morave u kontinuitetu pada. Protok vode proteklih dana je bio 210 kubika u sekundi, što je neuporedivo ispod 900 kubika koliko je proticalo 2016. godine za vreme poplava. Iako ne postoji razlog za zabrinutost, ne možemo se ni opustiti dok kod postoji problem iz oktobra prošle godine – kaže pomoćnik gradonačelnika.
Grad će insistirati na rešavanju problema jer se akumulacija na brani Parmenac koristi i za delimično vodosnabdevanje Čačka tokom letnjih meseci. Grad Čačak je branu u Parmencu građevinski sanirao pre 6-7 godina, ali rekonstrukcija mehaničkih sklopova nije rađena 40 godina.
______________________________________________________________
Pa gde se posla do’vate Srbijapoplave, tu može samo da nam pomogne osveštavanje, što bi rek’o jedan od čelnika tog preduzeća. A i ovi naši gradski funkcioneri, kako koji problem, ponavljaju isto: nije do nas, nismo mi krivi, nismo nadležni, razgovaraćemo … Pa Milane kako onda garantuješ da će do šestog meseca početi radovi na kanalu Parmenac Katrga, kada ni ovo što je prostiji posao ne možete da dogovorite sa ovima iz JP Poplave Srbija?
BOJOVIĆ KAŽE, ALI ON NAJČEŠĆE SLAŽE.
MI SA KEJA SMO SE U TO VIŠE PUTA UVERILI.
ZA NJEGA OČIGLEDNO NEMA BOJAZNI OD VODOSTAJA, JER SU MU I STAN I KABINET NA SPRATU.
A ŠTA ĆE OVI SMRTICI KOJE NAROD NIJE IZABRAO , KOJI NEMAJU SIGURAN I DOBRO PLAĆEN POSAO I ŽIVE U PODRUČJU KOJE JE VISOKO RIZIČNO.
Bojovic je naivac koga milun salje a ovaj se izlece! Bojovicu pamet u glavu ovo nije zajebancija nemoj da ti ispadnes krivac sto oni lazno obecavaju…istupi iz vlasti…ja znam da ti imas obraza za razliku od drugih milunovih saradnika koji su podguzne muve
E, ako je to u nadležnosti “Srbijavoda“, to je završena stvar. Oni su posle one poplave iz 2014. godine, doveli popa koji je osveštao sve vodotokove koji bi mogli biti problematični i gotova stvar. Rukovodilac odgovorno tvrdi da poplava više neće biti. Ja jesam vernik, ali mi ovo više liči na neku lošu tv kome(n)diju, nego na odgovoran pristup problemu. Šteta što se niko nije setio da to osvešta davna 1965.godine. Ono, možda i jeste, ali onda behu komunci na vlasti, a oni nisu baš bili ludi za tim religijskim stvarima, jer, kao što reče drug Lenjin – religija je opijum za narod. A u to vreme drogiranje nije dolazilo u obzir.
Izgleda mi da se I to traženje rešenja za ovu ustavu negde zaglavilo.
Kod nas sve ostaje isto, samo se vode menjaju.
Ne mogu ni da okreče šta je Tito napravio.
Sve će se raspasti, SNS ume samo da okači ukrase, jelku i poploča trotoar. Dalje im ne dozvoljava intelektualni sklop članstva.
Da li sada imamo ministra za vanredne situacije? Doduše on i nije od velike pomoći jer su poplave postale redovna stvar.
Немо бре се секирате реко чоек неће будне поплаве. Ако буде велике воде однеће уставу и решиће се проблем. Чему секирација, природа све регулише
AKO ne bude kiše i AKO se ne otopi sneg…
Čačak nemože da reši banalni problem zaglavljene ustave!?
Jel’ to onaj grad sa teškom mašinskom industrijom iz 80-tih.
Sad ,doduše,vladaju mešetari „dognam prodam“ i limari za prekucavanje motora…
Обрати пажњу,
они и даље Т Р А Ж Е решење, не решавају ишта.
То су те стратегије одрживог развоја.
Traži traži pa ćeš naći..
Nesposobni ste
Јеботе а који би стручњак да је вако заглави. Тај мора да има магистратуру или чак доктурат.
Komentarišu gospoda znalci, sve stručnjak do stručnjaka iz domova toplih svojih. Da ste gospodo iole upućeni kao što niste, ili pak pogledali sa iste te brane načane prenosnike ne bi prosipali pamet ovde.
Ustava koja sama po sebi teži 20t bez ikakvog otpora ne može da se podigne ni jednom dostupnom dizalicom sa kopna. Treba uzeti u obzir i otpor koji se javlja izmedju stubova i ustave. Da ste tako pametni razmislili malo shvatili bi da uopšte nije naivno i lako pronaći rešenje za ovaj problem.
Ali je lako lajati. Srbima to polazi za rukom uvek.
Vidi, Meštanine, to mi je u neku ruku struka, mašinac sam. Ipak se zbunih, moram priznati da ne znam šta su to načani prenosnici. Neka nova tehnologija? Ne verujem. Kao i kod svake havarije prvo se postavlja pitanje održavanja. Videsmo, nije ga bilo 40 godina. Ova težina od 20 tona bi trebalo da me impresionira. Šteta što nisam laik pa da kažem: Vau, jebote, pa ovo ne može. Sramota je danas praviti frku oko 20 tona kada su još stari Grci sa lakoćom pomerali toliko kamenje. Kako reče čika Arhimed – dajte mi polugu, pomeriću svet. A i hidraulika je moćna stvar, ko ume da je upotrebi. Kamionska dizalica od 20 t se kreće od 2.000,00 dinara, pa naviše (kolko para toliko muzike).
Uostalom, Imate Velja Drobnjaka, on je čovek stručnjak, proputovao svet, vodio Fabriku reznog, šta je za njega jedna ustavica? Za šta ga držite tamo? Ili je možda doš’o nako, kao i ostali?
Joj ljudi što je ovaj meštanin neki učen čovek. Mora da je inžinjer. Moj tajo je bio u vojsci u inžinjeriji pa valjda zato zna svašta nešto da popravi. Kad negde zapne, pa ne može nešto da digne, on odma veli daj dužu paliju. Ali tajo se ne izražava vako učeno ko meštanin. Vidi se odma školovan čovek. On tako objasni i zamrsi da i ono što ti je bilo jasno više ne razumeš.