Istraživanje na Agronomskom: Obavezno oljuštite jabuke
Prezentacija o mogućnostima unapređenja poljoprivrednih proizvoda, pre svega iz oblasti voćarstva, održana je na Agronomskom fakultetu u Čačku u okviru 23. savetovanja o biotehnologiji. Stručnjaci sa Agronomskog fakulteta predstavili su rezultate istraživanja reziduuma pesticida i promene kvaliteta usled čuvanja voća, na uzorcima iz čačanskog kraja.
Prethodna tri meseca stručnjaci sa Agronomskog fakulteta u Čački, u novoopremljenoj specijalizovanoj laboratoriji ispitivali su kvalitet i zdravstvenu bezbednost maline, kupine, grožđa i jabuke iz čačansog kraja, čiji su rezultati predstavljeni danas pred proizvođačima, skladištarima i agronomima na prezentaciji održanoj u okviru 23. savetovanja o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem. Zaključak je da je nivo pesticida u svim proivodima ispod dozvoljenog maksimuma, a da se kvalitet usled skladištenja značajnije ne menja.
–Pratili smo koncentraciju određenih pesticida u stonom grožđu, prisustvo dva pesticida, fludioksonila i ciprodinila, preparata svič, i on je zapažen u uzorcima belog stonog grožđa. Međutim, njegove koncentracije su bile ispod maksimuma dozvoljene koncentracije. Dakle, uzorci su bili bezbedni za ljudsku upotrebu, otkriva Dr Milan Nikolić, docent na Agronomskom fakultetu u Čačku.
Iako je u svom analiziranom voću uzorak pesticida u oviru dozvoljene količine, dr Milan Nikolić savetuje da se jabuke pre jela ljušte, jer je prisustvo pesticida primećeno iznad dozvoljenih vrednosti jedino u kori jabuke. Pranjem ploda, pesticidi se ne uklanjaju u potpunosti, već se njohov nivo smanjuje za oko 30 prcenata.
-Naš savet je obavezno oljuštite jabuke. Ostaci pesticida u mesnatom delu jabuke bili su na nuli, dok se preko 95 odsto ukupne količine pesticida nalazi u pokožici. Kada se gleda celokupan plod jabuke koncentracija pesticida je bila ispod maksimalno dozvoljenih koncentracija, navodi dr Nikolić.
Za sada se visoko sofisticiranim instrumentima u laboratoriji Agronomskog fakulteta ispituje osam pesticida. Cilj je da se paleta ispitivanih pesticida proširi i da se uspostavi čvršća saradnja sa poljoprivrednim proizvođačima, kako bi voće i povrće bili kvalitetni i zdravstveno bezbedni.
Na Agronomskom fakultetu u Čačku održava se 23. savetovanje o biotehnologiji sa međunarnodnim učešćem. Na dvodnevnom simpozijumu učestvuje 101 izlagač iz 11 zemalja. Pored akademske zajednice, naučni skup otvoren je za sve relevantne institucije, ali i same proizvođače i prerađivače hrane. Cilj savetovanja je transfer znanja i unapređenje kvaliteta i tehnologije proizvodnje i prerade hrane.
-Ovo je samo početak. Ispitujemo trenutno prisustvo osam pesticida, ali ćemo u narednim istraživanjima proširiti paletu pesticida. Cilj je da damo prave savete proizvođačima, kako da tretiraju voće, kako da ga čuvaju, da li da ga odmah nakon tretiranja skladište u hladnjače, ili da ga ostave još nekoliko dana da bude izloženo atsmosferskim prilikama, objašnjava dr Milan Nikolić, docent na Agronomskom fakultetu u Čačku.
Projekat ispitivanja poljoprivrednih proizvoda čačanskog kraja finansira Ministarstvo poljoprivrede. Istraživanja će se nastaviti i u narednim mesecima, a u toku je i proces akreditovanja laboratorije, kako bi njeni rezultati bili prihvaćeni pri izvozu na inostrano tržište.
Marija Pavlović
Јабуке су са ценама скоро као јужно воће те их и не купујем. поставља се питање зашто су пестициди небезбедни и зашто толико третирање кад постоје хладњаче. Одговор је прост профит је упитању, зато то не треба ни куповати већ прећи на јужно воће.
Kako li tek južno voće tretiraju, kad mora na toliki put !?
Најновија вест. У Сербију стигла СУЗУКИ мушица која напада плодове чак и у фази зрења. До сада од њојзе нема ефикасне заштите. Е сад има она песма Док је Краљевићу
Марко јахо Шарца са мишићи јаки сад сваки жгољо јаше Сузуки. Дотури нек љушту јаболко и кувају конпот.
Па у Основној школи смо учили да је претежни део витамина иѕ јабуке у кори, што код крушке на пример није случај, па ова препорука говори да јабука губи вредност љуштењем.