Strani studenti ponovo u Čačku?
Ministarstvo prosvete pokrenulo je novi projekat „Studiraj u Srbiji“, čiji je cilj vraćanje stranih studenata na naše univerzitete. Krajem osamdesetih u Srbiji je studiralo oko 20.000 stranaca da bi danas to činilo tek oko hiljadu studenata. Osamdesetih godina čačanski Agronomski fakultet, Fakultet tehničkih nauka i Visoka škola tehničkih strukovnih studija imali su veliki broj studenata iz inostranstva, najviše iz nesvrstanih zemalja, Rumunije i Grčke, a ostaće upamćeno da je i nekadašnji ministar poljoprivrede Iraka završio Agrononski fakultet u Čačku.
Tako je bilo sve do početka devedesetih i ratnih sukoba na ovim prostorima. Danas je dolazak stranih studenata u Čačak retkost ali se stvari polako menjaju na bolje.
-Imali smo nekoliko studenata koji su došli preko Erazmum plus programa mobilnosti. Imamo odličnu saradnju sa Univerzitetom u Breši sa koga su nam došla dva studenta, a ugostili smo i jednu studentkinju iz Vijetnama koja je uspešno završila master rad, navodi Danijela Milošević, prodekan FTN Čačak.
Da bi se stvari ubrzale, Ministarstvo prosvete pokrenulo je novi projekat „Studiraj u Srbiji“, čiji je cilj vraćanje stranih studenata na naše univerzitete. Ovim korakom šalje se poruka o otvorenosti Srbije, ali je to i put da se bolje kotiraju i sami fakulteti.
Kao najveću prepreku za dolazak većeg broja studenata iz sveta navodi se to što još uvek nema akreditovanih studijskih programa na engleskom jeziku. Visoka škola tehničkih strukovnih studija i FTN već o tome razmišljaju.
-Mi na tome sistematski radimo. To je malo veći posao s obzirom da je Visoka škola upravo završila akreditaciju novih studijskih programa: informacione tehnologije, ekološki menadžent i master strukovne studije. To nije jednostavno i moraju se ispratiti sve regulative koje ministarstvo propisuje. U planu je da napravmo bar program koji će biti dvojezičan, najavljuje Ivana Krsmanović sa Visoke škole tehničkih strukovnih studija Čačak.
-Naši fakulteti imaju kvalitetne nastavne planove i programe, ali je prepreka jezik na kome se nastava realiuzuje. S obzirom da je engleski jezik jedan od opšte prihvaćenih jezika na kome se realizuje nastava za studente sa strane, potrebno je da svaki fakultet akredituje zaseban studijski program na engleskom jeziku, paraleno sa postojećim studijskim programom, kaže Danijela Milošević, prodekan FTN Čačak.
Na Agronomskom fakultetu u Čačku su ponosni na svoje nekadašnje studente iz nesvrtstanih zemalja koji su itekako uticali da se ove zemlje razviju. Danas se ipak okreću saradnji sa evropskim fakultetima i univerzitetima, pre svega sa zemljama okruženja. Uvođenje Bolonje i osmišljavanje Erazmus plus programa omogućava razmenu studenata, profesora i naučnih radnika, što su na fakultetu već koristili.
-Agronomski fakultet je imao studente iz nesvrstanih zemalja, Grčke i Rumunije. Nažalost rat je učinio svoje, ali naši fakulteti polako hvataju korak sa svetom, a velika šansa je uvođenje Bolonje na našim fakultetima. Ograničenje je što je malo studijskih programa akreditovano na engleskom jeziku. EU je pokrenula Erazmus programe koji obuhvataju razmenu studenata, profesora i naučnih radnika. Imali smo interesovanje studenata iz Španije ali na kraju ipak nisu došli, za razliku od profesora koji su dolazili, uključivali su se u nastavni i istraživački proces. Trenutno više naših studenata odlazi u svet, posetili su Makedoniju, Rumuniju a uskoro i u Moskvu, kaže dekan Agronomskog fakulteta Vladeta Stevović.
Novac ostaje fakultetima
Ministarstvo će u izradi zakona o finansiranju visokog obrazovanja insistirati da sredstva od stranih studenata ostaju u ustanovama, što bi takođe trebalo da ih motiviše da povećaju kapacitete. Kao prateća aktivnost projekta „Studiraj u Srbiji“ je i podsticanje što većeg broja naših visokoškolskih ustanova da se uključe u Erazmus plus povelju s obzirom na to da od školske 2019/2020. godine bez ove povelje neće moći da učestvuju u programu Erazmus plus, odnosno neće biti omogućena razmena studenata i profesora.
Dodatna otežavajuća okolnost našim fakultetima je to što je Čačak grad koji je gotovo nepoznat većini stranih studenata, za razliku od Beograda ili Novog Sada. Zbog toga je Agronomski fakultet osmislio i već duži niz godina realizuje međunarodnu konferenciju na kojoj studenti predstavljaju svoje naučne radove. Poslednji put u Čačak su došli studenti iz čak 15 zemalja. Jedna od ideja na fakultetima je da se iskoriste nastupi Turističke organizacije Čačak na međunarodnim sajmovima, kao i Sabor trubača u Guči.
Čak i iz afričkih zemalja studenti idu na državne fakultete i ozbiljno pristupaju obrazovanju.
U Čačku će shvatiti da i bez učenja mogu da budu na najvišim funkcijama.
Najbolje da studiraju kod Dula mufte