Predstava dece sa Daunovim sindromom
“Osobe sa Daunovim sindromom imaju jedan hromozom više nego mi i on ih čini mnogo boljim od nas”, poručeno je na Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom koji je obeležen i u čačanskoj školi “1. novembar”.
Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom ustanovljen je 2006. godine, a 21. mart simbolično je izabran za taj dan jer je u osnovi te bolesti prisutnost tri umesto dva hromozoma, na 21 hromozomskom paru, objašnjava defektolog oligofrenolog, nastavnica odeljenja VI/1 u školi “1. novembar” u Čačku Jana Radonjić Đorđević.
– Osobe sa Daunovim sindromom imaju jedan hromozom više nego mi. Taj jedan hromozom ih čini mnogo boljim od nas. Oni su jako duhoviti, lepi, puni ljubavi, nežnosti. Ko ne poznaje ovu divnu decu i ove divne ljude oni mnogo propuštaju. Imaju i talenta, što su i pokazali u ovoj predstavi, rekla nam je Jana Radonjić Đorđević, defektolog oligofrenolog.
Nastavnica je sa svojim učenicima i uz pomoć svoje ćerke od januara ove godine pripremala autorsku predstavu “Uspavana princeza” koju su danas izveli.
– Predstava je nastala tako što smo na jednom času radili lepo i ružno ponašanje, i onda smo to odglumili umesto da samo pročitamo sa papira. Videla sam da imaju dara, i krenuli smo sa radom na predstavi od januara meseca. Volela bih da dobijemo šansu da nas vidi što više ljudi, jer mislim da su deca veoma talentovana, rekla je Jana Radonjić Đorđević.
– Ja u ovoj predstavi prevodim tekst na znakovni jezik. Uživala sam radeći na predstavi sa sada mojim drugarima iz škole 1. novembar. Mnogo su talentovani, kaže Nika Radonjić Đorđević.
Povodom obeležavanja Svetskog dana osoba sa Daunovim sindromom, školu “1. novembar” sa poklonima posetili su i učenici OŠ “Dr Dragiša Mišović”.
– Sigurna sam da su se mnogo potrudili, jer su napravili prelepu priredbu. Prvi put smo došli u ovu školu, a nadam se da će ovakvih susreta biti još mnogo.Mi smo im danas napravili jedno pile za Uskrs a dobiće i po sveščicu da bi pisali i crtali, rekla je Nađa Gavrilović, učenica 3/4.
Prema rečima direktora škole Milorada Đondrića ovo je samo jedna od radionica koju nastavnici uspešno izvode godinama izvode.
U ovom trenutku ova vaspitno-obrazovna institucija ima 87 učenika, od kojih između 20 i 30 ima Daunov sindrom.
Bravo i hvala na divnoj predstavi.Slatke princeze,vile i prinčevi pokazali su nam kako malo treba da budemo srećni.Hvala vam deco.
Sve pohvale i deci i zaposlenima! Nažalost u ustanovi pored, koja bi trebalo da ima sličan odnos prema svojim korisnicima ne znaju da je 21.03. Dan osoba sa Daunovim sindromom. Nazivaju ga danom daunovog sindroma… intelektualci… strasno.
Zašto ste ogorčeni? Verovatno ni Vi ne baratate takvim detaljima koji spadaju u tuđe oblasti rada. Uh, intelektualci…