Polovni automobili teže do Srbije
DRŽAVA je donela odluku o zabrani uvoza vozila koja se u Nemačkoj predaju na reciklažu, uz stimulaciju države od 4.000 evra za kupovinu novih vozila. Sva ta vozila namenjena zameni „staro za novo“ i daljoj reciklaži, koja su ranije, bez obzira na eko-normu motora, bila ona „evro tri“ ili „evro četiri“, bez problema stizala na naše drumove, više neće moći da se ocarine i uvezu u Srbiju.
To je prva reakcija na proterivanje velikih zagađivača sa evropskih drumava, koja je otpočela u Nemačkoj.
– Samo zato što država nije naplatila eko-taksu na polovna vozila, a uredno ih naplaćuje za nova vozila, i to u iznosu od 12.000 dinara po toni, naš budžet ostao je „kraći“ za oko dva miliona evra u poslednja dva meseca – kaže Boban Nikolić, gensek Srpske asocijacije uvoznika novih vozila.
On za „Novosti“ iznosi podatak da je od početka godine do 1. marta uvezeno 19.027 polovnih vozila, čija struktura je poražavajuća. Tako je vozila sa „evro tri“ motorom, starih između 13 i 19 godina, uvezeno 10.701, sa „evro četiri“ motorom 5.055, sa „evro pet“ motorom 2.841 …
– Frapantno deluje podatak da su prodata samo 3.364 nova automobila, što predstavlja odnos 1:6 u korist polovnjaka – ističe Nikolić.
Uvoznici novih automobila, ali i pobornici ekologije, sa mnogo više optimizma čekaju naredni period.
– Sama činjenica da je ministar ekologije otvorio Beogradski sajam automobila, prvi put u istoriji, dovoljno govori da će se i kod nas stvari veoma brzo menjati – kaže Miloš Petrović, predsednik Srpske asocijacije uvoznika novih automobila.
Ova asocijacija je u sredu organizovala i stručni skup na temu električnih i hibridnih vozila, u saradnji sa Mašinskim fakultetom koji je, a podatak zvuči stvarno nestvarno, još pre 35 godina konstruisao električni autobus za potrebe FAP.
PODSTICAJI I SUBVENCIJE
Jasno je da će u narednom periodu država Srbija, uz pooštravanje uvoza polovnih automobila, uticati i na bolju ponudu i veću pristupačnost električnih i hibridnih vozila na našem tržištu. Akcenat će biti, kako je u sredu istaknuto na ovom skupu, na podsticajima i subvencijama. A prvo je podsticaje, u sredu je istaknuto, uvelo Javno preduzeće „Parking servis“ iz Lazarevca, koje je donelo odluku da se na teritoriji grada koju ono pokriva ne naplaćuje parking za električna i hibridna vozila.
Novosti
Puče Zeljku Damljanovicu biznis uvoza polovlnjaka!
Nemoj te mi Zeljka dirati. Medu moj pomoci ce ti Bojovic sve nemoj se brinuti! :*
Само давајте још има празниг њива и ливада.
Bas me cudi sto je najveci broj uvezenih automobila toliko star? Mi smo izgleda bas neki „mentalno zaostao“ narod,“standard nam evropski“,a mi bas hocemo da vozimo automobile 15-20 godina starosti,bas nam se oni svidjaju!!! AJDE NEMOJTE VISE JESTI ONO STO SE NE JEDE!!!
brudinjo,baš tako.
Da su nam bar putevi dobi i da se više prodaju novi automobili, neko bi kupio polovnog Audija starog 7-8 godina koji je kupljen kao nov u Srbiji, a prethodni vlasnik bi opet kupio novog.
Međutim, potražnja za polovnim Audijima, Golfovima i Pasatima daleko prevazilazi ponudu tih polovnih vozila koja su kupljena kao nova u Srbiji.
Ovo je i šala, ali i realnost, jer će neko pre kupiti 3-5 godina star Audi za 15000 evra umesto da kupi za taj novac neki nov automobil. Gde sad da mu u dvorištu bude parkiran novi 500L ili nova Astra, neće komšije da ga vide tako uspešnog kao kad u dvorište parkira Audija starog 7 godina.
A te priče da je bolji Audi star 7 godina nego neki drugi nov auto za istu cenu okačite mačku o rep. Jeste bolji onaj koji je stvarno baba vozila do pijace nedeljom, ali takvih nema jedan promil na tržištu i takav nikad i ne stigne do Srbije. Ovde stižu uglavnom dreševi koji su prešli bar duplo više nego što im piše na satu, a često i 4 puta više kilometara.
A to što u Srbiji ljudi misle da 300 000 pređenih kilometara za dizel motor znači da je tek razrađen, posebna je priča. Iz auspuha većine tih automobila ne znate da li su izduvni gasovi više crni ili više plavi (ko zna o čemu se radi, shvatiće).