Gradsko šetalište ili sokak ugostiteljskih bašti
Da je Čačak grad u kome cveta urbanistički haos, poznato je već nekoliko decenija unazad, ali da će i centralna gradska ulica, pretenciozno nazvana Gradsko šetalište, postati drastičan primer urbanističkog javašluka, to se malo ko mogao nadati.
Iz godine u godinu, malo po malo, sve manje površine ostajalo je za pešake, a sve više su se širile ugostiteljske bašte. Te bašte nazivane su letnjim baštama, a sada su tokom cele godine tu gde jesu, i leti i zimi.
U pokušaju da se uvede neki red, donete su odluke da ugostiteljske bašte na Gradskom šetalištu moraju biti jednake širine i tako postavljene da su na jednoj strani od fasada zgrada udaljene tri metra, a na drugoj strani pet metara. Na široj slobodnoj strani za hodanje pešaka, postavljena je i pešačka staza za slepe i slabovide.
Ono o čemu se manje vodilo računa je razmak između bašti od najmanje 1,5 metara, kako bi pešaci mogli nesmetano da prolaze sa jedne na drugu stranu šetališta.
Vremenom broj bašti je rastao, a slobodan prostor za kretanje pešaka postajao sve manji. O mogućnosti da u slučaju kakvog incidenta (požar, poplava od pucanja vodovodne cevi …) nekoj od zgrada na Gradskom šetalištu pristupi vatrogasno vozilo ili vozilo Hitne pomoći, više nema ni govora, jer od stubova za javnu rasvetu, postavljenih bašti i žardinjera nema ni teoretskih šansi da se priđe interventnim vozilom.
Dara je preterala meru, što bi se reklo, kada je gradska Uprava za urbanizam počela da izdaje dozvole vlasnicima i/ili zakupcima ugostiteljskih objekata čiji lokali nisu u ulici Gradsko šetalište, niti imaju direktni kontakt sa šetalištem, već se nalaze u okolnim pasažima.
Time se iz delimično kontrolisane situacije ušlo u pravi urbanistički haos. Na ograničenom prostoru nema dovoljno mesta za sve koji su zainteresovani da postave baštu, pa je najpre došlo do nabijanja bašte uz baštu i ukidanja prolaza za pešake između.
Da bi sa jedne prešli na drugu stranu šetališta, pešaci sada moraju da zaobilaze nekoliko stotina metara. Vlasnici trgovinskih lokala žale se da su im prometi znatno smanjeni nakon što je slobodan prostor ispred njihovih lokala zaposednut ugostiteljskim baštama, jer su im izlozi zamračeni raznim nadstrešnicama, jer više nema dovoljno prostora za prilaz kupaca njihovim lokalima i kupci su prinuđeni da zaobilaze bašte po nekoliko stotina metara kako bi prišli trgovinama.
U dopisu koji su u dva navrata uputili Gradskoj upravi (Gradonačelniku, Gradskom veću, Skupštini grada i gradskoj Upravi za urbanizam) nezadovoljni trgovci ističu:
– Nama je logično da vlasnici ugostiteljskih objekata Galija, Korzo, Mondo, hotel Beograd dobiju dozvole da ispred svojih objekata postave letnje i zimske montažne bašte, ali je apsolutno nelogično da neko dobije saglasnost da ispred tuđih lokala postavi montažnu baštu i blokira posao preduzetnicima koji preko 20 godina obavljaju trgovinsku delatnost i uredno plaćaju sve poreze i dažbine. Pojedini ugostitelji kao Kuća kafe i Ice Cream koji imaju postavljene bašte ispred naših radnji, čak pola godine ni ne rade u baštama, što znači ne ostvaruju nikakav prihod, a nama ometaju posao i prave nam gubitak u poslovanju jer su nam lokali praktično zaklonjeni i blokirani njihovim montažnim baštama.
Nisu zadovoljni ni vlasnici ugostiteljskih lokala na Gradskom šetalištu. Neki od njih nemaju više slobodan prostor da ispred svog lokala postave baštu jer je taj prostor Gradska uprava izdala ugostitelju koji ima lokal u nekom od pasaža. I ne samo to, već je i očigledna nesrazmera u kvadraturi lokala i bašte, jer lokali koji imaju veću kvadraturu imaju manju površinu bašte i obrnuto oni sa manjom kvadraturom zatvorenog prostora dobili su nesrazmerno veliku kvadraturu bašte.
Navode i primer ugostiteljskog objekta u pasažu koji ima nepunih desetak kvadratnih metara površine, a koji je dobio saglasnost za postavljanje bašte od preko 50 kvadrata.
– Pazite u pitanju su lokali koji nemaju ni vizuelni kontakt sa svojom baštom, koji su na ko zna koji način provlačeći kabal dovukli struju do bašte pa je tu i pitanje tog bezbednosnog aspekta. Nemaju ni WC za goste koje uslužuju u bašti. Šta mislite da li će njihov gost da luta po pasažu i traži njihov WC, ili će jednostavno da uđe u prvi od naših lokala. Tako neko drugi ostvaruje i prihod i uštedu na održavanju sanitarnog prostora, a ja nemam prihod ali imam dodatne troškove na održavanju mog sanitarnog prostora koji koristi tuđi gost – kaže jedan od ugostitelja koji ima lokal na Gradskom šetalištu.
Potpisnici Peticije za hitno uklanjanje montažnih bašti ispred trgovinskih radnji na Gradskom šetalištu, koja je pre neki dan zavedena na Pisarnici Gradske uprave, ističu da su pojedini preduzetnici već bili prinuđeni da odjave obavljanje delatnosti zbog smanjenog obima posla i navode primere apoteke Filly Pharm i dva dečja butika.
Kažu da su na pitanje upućeno Sanitarnoj i turističkoj inspekciji kako je moguće da ugostiteljski objekti koji ne ispunjavaju ni minimalne uslove za rad jer nemaju odvojene toalete za goste i osoblje, dobijali odgovor da je sve u redu i po propisima.
– U Urbanizmu su nam odgovarali da su dozvole za te bašte izdate u skladu sa Gradskom odlukom. Pitamo se kako je moguće da gradska vlast donoseći Odluku o postavljanju montažnih ugostiteljskih bašti uopšte nije vopdila računa o poslovnim objektima na Gradskom šetalištu u kojima se obavlja trgovinska delatnost i kojima je postavljanjem montažnih bašti direktno ugrožen rad. Zar je logično da neko postavi ugostiteljski montažni objekat ispred lokala drugog vlasnika – pitaju se potpisnici peticije.
Postavljaju i pitanje da li je njihova trgovačka delatnost za gradsku vlast drugorazredna u odnosu na ugostitelje.
– Mi smo iznajmili ili kupili poslovne prostore na Gradskom šetalištu rukovodeći se činjenicom da se radi o lokalima u I zoni, u centru grada, a sada je naš rad blokiran. Uložili smo veliki novac, a naš promet je sada umanjen i u velikoj meri onemogućeno normalno poslovanje jer nam izloge i ulaze u radnje zaklanjaju ugostiteljske bašte i to od kafića koji čak ni nisu na Gradskom šetalištu – kažu potpisnici peticije.
Na kraju svog dopisa zahtevaju da lokalna vlast hitno preispita Gradsku odluku o postavljanju montažnih objekata u delu koji dozvoljava postavljanje takvih objekata ispred trgovinskih radnji u ulici Gradsko šetalište. U suprotnom zaštitu svojih prava i interesa potražiće kod nadležnih državnih organa i institucijama van Čačka.
U međuvremenu, na Gradskom šetalištu se privode kraju radovi na postavljanju još jedne ugostiteljske montažne bašte.
__________________________________________________________
Pa naravno da sve može kada vladajuća većina diže ruku za svaku odluku koju im čelnici stranke stave pred oči. Kada su ti odbornici odlučivali svojom glavom. Ali vi ste to tražili i ponovo glasajte za iste.
Zaista su preterali sa bastama. Ruzno je.Na setalistu imate utisak da su svuda okolo plastenici.
Klasične šatre kao u Guči. Seljoberi sede tamo i žrakaju. Bageru treba 15 minuta, da prođe i da očisti taj krš.
Ko sme na naseg Koleta da udara
IZBACITI SVE SA GRADSKOG SETALISTA.
GRADSKO RUKOVODSTVO TO NECE JER SU U DILU.
Boze sve li ovom narodu smeta a kad sede i pijuckaju picence onda je lepo svuda je ovako!!!
sta je lepo u plastenicima
Хе хе Чечен град је чувен по свом познатом урбанисму у коме су сокаци слепи и ширине снопипо кукурузне шашине.
Ovo je jedno zestoko ruiniranje grada , ahitekture ,estetike , svega ! Jeftino podilazenje politicara , I neosnovano cinjenje pojedincima, a na ustrb svih gradjana koji tu treba da prodju , ili nesto obave . O nekoj opustenoj setnji kroz gradsko setaliste( kako neadekvatan naziv !!!), da I ne govorim , a za tu svrhu su dali pare svi gradjani Cacaka ! One treba da postoje, ali samo u odredjenom periodu godine , I naravno, manjih povrsina . Napravljeno je jedno vasariste u centru, I vizuelno unisteno I ono malo lepote sto ima . Napravljena su dva klanca za prolaz pesaka, umesto da to bude Gradsko setaliste, kako se I zove ! To vazi I za kafice na samom setalistu , kao I za one iza ! Politicari, dajte inicijativu, pozdravice vas svi gradjani(osim vlasnika 4-5 kafica) ! Toliko !
Samo nas bojkot tih basti i brzo ce zatvoriti
Zalite se Milunu, baste su njegova ideja. On nas je naterao na to.
Akonsmetaju baste, onda smetaju sve baste. Kako to selektivno smetaju nele baste. To sto su konkurencija neprikosnovenim lokalima na setalistu nije neki prekrsaj.
Jovana, to je pravi odgovor!
Malo benzina, kutija šibica, jedno motorče. Ostalo povežite sami.
Stvarno vrlo bahato i ruzno stanje! Nigde u pesackim zonama nema tih plastenika. Uostalom sto smo placali skupe granitne ploce da bi tu bili podignuti ovi navodno privremeni a ustvari stalni objekti?
baste da budu na betonu odredjeni period u godini,50% ih ne kuca ni fiskalni racun,sto se toce radnji na setalistu ja bi sve porusio do ljubica da vam se od borceve hale vide radnje,da ne klempavite ljude sa cenama mozda bi I prodali nesto.
U Čačku većina lokala ne kuca fiskalni račun, već predračun ili nefiskalni račun, kako se već zove.
U nekim lokalima pa i restoranima, čak i kad platite karticom, ne dobijete fiskalni račun, pa i u onom najnovijem o kome ste pisali ovde.
Vreme je da se na celoj teritoriji Srbije inspekcije pozabave time, s tim da kazne budu astronomske (tipa milion dinara pa naviše), da više nikome ne padne na pamet da zakida državi nešto što je svakako od gosta naplaćeno i uračunato u cenu.
Imamo pravo da političare pritiskamo da se kontroliše potrošnja državnog novca, da se kažnjava nameštanje tendera i javnih nabavki, i sve je to od strane naroda normalno da se traži, ali ako svi učestvujemo u potkradanju te države, ni najpoštenija vlast neće moći mnogo da promeni.
Više nismo pod vlašću Turske ili Autro-ugarske, ovo je sad naša država, i ako se previše naviknemo da je sami potkradamo, ona će propasti čak i da dovedemo najpoštenije ljude na vlast.
A za te lokale… treba da bude prosto pravilo: zaklonili ste mi lokal šatrom, platite mi štetu, jer kad sam kupovao lokal, nije bilo tih šatora ispred… Tako da je u redu da te „bašte“ budu samo ispred samih kafića, i to da samo ti kafići mogu da ih postavljaju ako plate, a da ne zalaze ispred lokala koji se ne bave ugostiteljstvom – jer, zašto onda butici ne bi zakupili prostor ispred pa prodavali svoju robu na tezgama na šetalištu?
Pa ne mogu da prodaju odeću po ceni 4-5 puta većoj od nabavne, kao što kafići prodaju piće.
A onaj sto drži kraljicu sto je betonirao zelenu povrsinu i napravio objekat do samog ivicnjaka to nik ne pominje!
Ruglo u centru grada. Sa kakvim zadovoljstvom skorojeviči i snobovi „ždrakaju“ iz plastenika sa visine prolaznike. Meni bi bilo ispod časti da tamo sedim.
Svi cute u strogom centru grada, gradiliste na mestu kafica Prolece a nigde table o pocetku radova i ostalim po zakonu propisanim detaljima???