Zimska škola za nastavnike srednjih škola
U Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju je održana zimska škola tempus projekta“NeReLa” u kome je učestvovalo 50 nastavnika srednjih škola iz celog okruga. Obuka će narednih dana biti nastavljena u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
NaReLa se bavi unapređenjem inženjerskih studija kroz uvođenje udaljenih eksperimenata u nastavu, a u njegovoj realizaciji su uključena sva četiri velika univerzitetska centra, kao i zajednica tehničkih i mašinskih srednjih škola. Inostrani partneri su univerziteti gde se već zaživele 2daljinske” laboratorije: Bilbao iz Španije, Porto iz Portugala, Maribor iz Slovenije i Evropski univerztet na Kipru.
– U Regionalnom centru za stručno usavršavanje nastavnika je održan prvi dan NeReLa zimske škole koja se održava u okviru tempus projekta. Škola će biti održana i na Univerzitetu u Nišu, Beogradu i Novom Sadu. U okviru celodnevne škole polaznici su imali priiliku preko skajpa da čuju nešto više o laboratorijama i udaljenim ekperimentima koje rade naše kolege u Nišu i Novom Sadu. Takođe, održana je prezentacija partnerskog univerziteta iz Španije, gde se već primenjuju daljinski eksperimenti. U popodnevnom delu sesije imaćemo prezentaciju naših laboratorija sa Univerziteta u Kragujevcu. Ova obuka je prvi deo predviđenih obuka za nastavnike srednjh škola. Drugi deo obuka će se realizovati tokom leta u julu mesecu. U okviru tih letnjih obuka nastavnici će naučiti da putem interneta pristupaju udaljenim eksperimentima u našim laboratorijama i moći će da realizuju eksperimente u nastavi svojih stručnih predmeta, kaže rukovodilac projekta NeReLa, dr Radojka Krneta.
Profesor sa Univerziteta u Bilbau Havijer Zulija, kaže da je korišćenje udaljenih laboratorija daje velike pogodnosti studentima i mladim istraživačima.
– Daljinske laboratorije su namenjene studentima koji mogu da ih koriste od kuće, iz internet kafea, i otvorene su za sve. U Španiji sami mogu da koriste laboratorije, rade po nekom svom rasporedu, a sve u cilju da poboljšaju svoja znanja i da povećaju, kaže Havijer Zulija.
Đorđe Damjanović, asistent na na Fakultetu tehničkih nauka u Čačku, demonstrirao je daljinsko upravljanje servo motorima, koji se nalaze u kabinetu za energetiku FTN-a.
– Učesnici projekta su imalipriliku d avid ekako udaljene laboratorije funkiconišu na evropskim univerzitetima. Pre ovog projekta smo uspeli da kreiramo neke eksperimente na našim fakultetima. Interesovanje je veliko kod strudenata, a još uvek nemamo odziv učenika, jer tek kreću obuke nastavnika. Danas smo u okviru radinica upravljali servo motorima. Eksperiment je postavljen u laboratoriji za energetiku na FTN i on će biti kontrolisan iz Regionalnog centra. Motor će biti pokrenut kao i pokretanje robota koji se takođe nalazi u laboratoriji, objašnjava asistent Damjanović.
Tempus projekat NeReLa je počeo da se realizuje 1. decembra 2013. godine i biće završen 30. novembra 2016. godine. Sada se radi na stvaranju web biblioteke, gde će se nalaziti popis svih laboratorijskih vežbi.