Čačanska Gimnazija upisuje prvo IT odeljenje
Specijalizovana IT odeljenja, sa posebnim nastavnim programom prilagodjenim usmeravanju učenika ka IT sektoru biće formirana u srednjim školama širom Srbije naredne školske godine. Trenutrno je čak 68 srednjih škola izrazilo interesovanje za formiranje takvih odeljenja koja se, osim po nastavnom programu, ne razlikuju od ostalih odeljenja u srednjim školama.
Medju tim školama nalazi se i čačanska Gimnazija, koja od septembra upisuje prvu generaciju IT odeljenja. Učenici koji završe četiri godine školovanja biće potkovani znanjem i veštinama iz ovog zanimanja budućnosti, kako ga mnogi zovu, ali će takodje moći da nakon srednjeg obrazovanja nastave školovanje na bilo kom fakultetu ili višoj školi. Prijemni ispit za IT odeljenja polaže se 3. juna i bitna novina je da je prijemni ove godine neuporedivo lakši nego ranije. Polagaće se zadaci iz matematike naprednog, ali i srednjeg nivoa dok se za pripremu koriste zbirke za maturski ispit, saopšteno je iz Ministarstva prosvete.
IT odeljenja imaju po maksimum 20 učenika koji se na časovima informatičkih i programerskih predmeta dele na grupe. Škole su opremile kabinete, učenicima nije potrebna dodatna IT oprema niti ulaganje u učenički materijal, a nastavnike informatike očekuju obuke za nove predmete.
Prema poslednjim istraživanjima u Srbiji se na tržištu pojavi oko 1.500 novih kvalifikovanih IT radnika svake godine. Potrebno je povećati taj broj najmanje 5 puta, na preko 7.000 radnika godišnje, kako bi izvozni ciljevi bili dostignuti. IT sektor trenutno zapošljava oko 20.000 radnika. Prosečna plata po radniku u ovom sektoru viša je nego u drugim privrednim granama.
I ko ce da predaje na tom smeru? Jedino da dovedu nastavni kadar sa fakulteta, inače, biće smehotres u najavi!
Sa kog fakulteta?
Neće valjda sa Čačanskog.
Да ли је аутор текста проверио ову информацију? Мислим да би било корисно да то уради.
http://www.mpn.gov.rs/gimnazije-specijalizovana-it-odeljenja/
Evo odakle je informacija.
Hoce na silu u programere pa to ti je. Samo napred, lazite te ljude, videce sta ih ceka 🙂
Problem je sto u Gimnaziji rade profesori koji su u Cacku zavrsili fakultet. Za ovakave ucenike su potrebni oni koji su zavrsili Unoverzitet u Beogradu. Od svih profesora u Gimnaziji najslabiji je onaj aktiv profesora informatike. Djaci ce prevazici profesore. Zivi bili pa videli.
Ne mora prijatelju da znaci. To mozda tako deluje ali zasigurno nije istina. Profesori koji su zavrsili fakultet u Cacku a medju kojima sam i ja svakako da mogu predavati programiranje jer ga savrseno dobro i znaju. Ako treba neki cas iz programiranja javite se…
Да ли баш?
Da li bas, profesore informatike?Potpuno je jasno ko stoji iza ovog pitanja. Moja deca kazu da nikada nista nisu naucila od vas, samo zastarele programe i neozbiljan pristup radu. Na fakultetu su morali sve sami.
Sta ce onda u Tehnickoj skoli da se uci.
Osamdesetih godina u Gimnaziji je jedan od smerova bio i bio programerski. Nosile su se uniforme. Skoro svi djaci su bili odlični, a malobrojni nisu studirali i završili fakultet u Beogradu. Zahvaljujući najboljim profesorima, kojima je bila čast što rade u Gimnaziji, njihovi đaci ne samo što su postali obrazovani ljudi, već su danas uspešni programeri od Amerike,Engleske do Australije. Deca koja su upisala fakultete zadnjih desetak godina, posle završene čačanske Gimnazije, imaju ogroman problem. Rukovodstvo te škole nije prepoznalo da svi moraju biti potkovani IT znanjem i veštinama bez obzira da li će studirati medicinu,filozofiju,a naročito elektrotehniku ili mašinstvo. Moderna vremena zahtevaju i zanimljiviji i dinamičniji pristup đacima,a osećaj da si preneo svoje znanje informatike, matematike, fizike trebao bi da bude najveća nagrada za svakog profesora koji radi u najstarijoj obrazovnoj ustanovi u Čačku.Skoro da više toga u Gimnaziji nema.Gimnaziji su potrebne korenite promene da bi mogla bar malo da priđe onoj ustanovi kakva je bila nekada.Nema izgovora!Odakle je najbolje krenuti sa promenama to je jasno.
Ево нама ускоро, Чачанске деце,овде у Америци,….
U pravu ste. To su bila odeljenja, u jednom od njih sam i ja bio. Iz mog programerskog svi smo zavrsili fakultete i ostali ili u Bg-u ili otisli u inostranstvo. Nama su predavali vrhunski profesori, sto matematicari sto informaticari. I sto neko pre napisa, sve beogradski studenti. Bio sam u soku kada sam saznao da neki sadasnji informaticari nisu ni gimnaziju zavrsili vec srednje strucne skole. I sada oni predaju deci koja treba da menjaju svet.
Руководства већине средњих школа не препознају шта је данас битно и шта се тражи на тржишту рада и знања. Ту су петнаестак година и само размишљају како да и даље остану на својим местима. То се најбоље ради тако што се доводе људи који ће бити захвални и послушни… А за знање и способности се и не пита… Ко да је то и битно?