Srbija bez napretka u slobodi izražavanja
У Србији у последњих годину дана није забележен напредак у области слободе изражавања и тај недостатак све више је разлог за забринутост.
То се наводи у извештају Европске комисије о напретку Србије на европском путу који је објављен у Стразбуру.
Како се даље наводи, случајеви претњи, застрашивања и насиља над новинарима и даље су забрињавајући, а истраге и коначне пресуде су ретке.
„Српске власти морају ажурније да реагују и јавно осуђују говор мржње и претње против новинара. Законска регулатива у области медија се још у потпуности не примењује. Законски прописи морају да обезбеде већу транспарентност власништва и финансирања медија. Суфинансирање медијских пројеката од јавног интереса мора се примењивати стриктно у складу са законским оквиром. То захтева транспарентне и фер процедуре без утицаја државне администрације, нарочито на локалном нивоу“, додаје се у извештају ЕК у делу посвећеном слободи изражавања.
У препорукама се истиче да Србија нарочито треба да обезбеди окружење у којем је гарантована безбедност новинара, примена медијских закона и јачање регулаторног тела РЕМ, затим да усвоји нову стратегију развоја јавног информисања на транспарентан начин, и осигура адекватно финансирање јавних сервиса.
У извештају се помињу и даље нерешена три убиства новинара у периоду од 1999. до 2001. од којих је за једно судски поступак у току.
Када је реч о јачању улоге РЕМ, Европска комисија наводи да је неопходно омогућити том телу да реагује на нарушавање програмских концепата и садржаја програма за које су добијене фреквенцијске лиценце, тако што ће им бити омогућено да прописују новчане казне.
„РЕМ је пропустио да укаже на небалансирано извештавање медија током кампање за председничке изборе“, наводи се још и додаје да је говор мржње и дискриминаторна терминологија често толерисана у медијима и да су ретки случајеви да су надлежна регулаторна тела реаговала.
„Политички и економски утицаји на медије резултирали су широко распрострањеној аутоцензури. Изјаве високих званичника о раду истраживачких новинара нису биле погодне за креирање атмосфере у којој се слобода изражавања може исказати без ометања. Српске власти морају да обезбеде активну подршку независним телима, браниоцима људских права и независним новинарима и брзо реагују и јавно осуде говор мрежње и претње“, пише у извештају Европске комисије.
Према наводима из ЕУ, постојеће финансирање два јавна сервиса је недовољно. Додају да привремени модел финансирања који је комбинација претплате, буџетских дотирања и комерцијалних прихода оставља простора за политички утицај.
„Јавни сервис треба да буде више ангажован на отварању свог програма за плурализам мишљења и на промоцији јавног дијалога. Такође мора се унапредити информисање на језицима националних мањина, нарочито на РТС“, оцењује се у извештају.
Аутор: Б. Цвејић Извор: Данас
______________________________________________________________