Strani investitori, nekad i sad
Између два рата, Французи су у Краљеву отворили Фабрику авиона „Бреге“. Фабрика је била врхунац у техничком, организационом и кадровском смислу. Радници су радили у краватама, а инжењерски кадар је носио беле мантиле и обавезну кравату. Просечна плата је била тадашњих 3.000 динара, а то је новац за који се могло купити стадо од сто оваца. Са Французима је дошла и култура: џез музика, тенис, нови стилови врхунске моде, парфеми, средства за контрацепцију, балови, концерти, сајмови моде… Направљена је Католичка црква, јер су Французи били савезници у Првом светском рату и нико их није доживљавао као непријатеље.
Саграђена је Француска колонија са централним бојлером из кога су се станови снабдевали топлом водом. Део града је електрифициран са уличном расветом, а струја је обезбеђена са фабричких агрегата.Комунистичка идеологија, никако није могла да нађе упориште у Фабрици авиона јер су радници били у свему задовољни.
Данас уместо Француза, треба да дођу Турци, уместо авиона, треба да шијемо турске гаће, уместо цркве, помиње се џамија (последње је порушио Карађорђе 1805. – помогао му Јово Курсула и екипа…), уместо високе плате, помиње се цифра од 20.000 динара, уместо високо стручне радне снаге, тражи се само основна школа, уместо задовољста радника, имамо праксу да чак и инспектори рада, не смеју да уђу у погоне које Турци отварају, јер је однос према радницима исти као однос према Јеврејима у конц логорима.
Али, народ воли кад га лажеш, јер само велика лаж има сладак укус. У политици немој никада лагати „на ситно“ („отворићу двадесет радних места и сл.). У политици се увек лаже „на велико“ („отвориће се 2.500, 3.000, 5.000, 7.000 радних места…“)… ТО ЈЕ ТО !!! “
Rade Velizarov Erac, pisac iz Kraljeva
Muk koliko nam je dobro.