Ministar kulture da poništi konkurs ili da podnese ostavku
Колегијум продукције „За медија“ и Т1 телевизије послао је УНС-у писмо у којем наводи да је на овогодишњем конкурсу за финансирање медијских пројеката намењених телевизији, који је расписало Министарство кулутре и информисања, било пропуста и „злоупотреба“ и навео да „позива министра Владана Вукосављевића да поништи конкурс или поднесе оставку“. Писмо преносимо у целости.
На овај начин се обраћамо јавности у Србији, удружењима новинара и министру културе и информисања Владану Вукосављевићу, јер нам није остала ниједна друга могућност да скренемо пажњу на штеточински начин доделе средстава на овогодишњем Конкурсу за суфинансирање медијских садржаја намењених телевизијама и продукцијама Министарства културе и информисања.
Још пре објављивања резултата, а након завршеног рада комисије, смо имали сазнања да су подносиоци најбоље оцењених пројекта углавном фиктивна предузећа за која у свету ТВ продуцената и медијских радника нико није чуо. О томе смо смс поруком обавестили министра Вукосављевића и затражили 15 – томинутни састанак како би га о свему информисали пре него што својим потписом да легитимитет таквој одлуци „стручне“ комисије.
Нажалост министар Вукосављевић није одговорио на тај наш захтев, као ни на накнадне смс поруке, већ нас је контактирао његов сарадник и у телефонском разговору нам пренео да ће министар размотрити наш захтев након званичног објављивања резултата.
Па пошто су резултати званично објављени ми процењујемо да нема потребе да на састанку министра Вукосављевића обавештавамо о могућим коруптивним поступцима у раду комисије, чије је предлоге прихватио, већ ћемо то урадити јавно како и приличи новинарима и медијским професионалцима.
Након само једног дана истраживања утврдили смо:
Да је највећи износ 4.900.000,00 динара додељен предузећу „Ессентис“ д.о.о Београд, које је за производњу медијских садржаја (шифра 5911) регистровано 7.3.2018. године, односно дан пред закључење конкурса. До тада су се бавили „Консултантским активностима у вези са пословањем и осталим управљањем“ – шифра 7022.
Да је према доступним подацима са АПР-а предузеће „Ессентис“ д.о.о у 2014 години имало статус неактивног предузећа, у 2015. години имало промет од 2.000 динара, а у 2016. години њихов промет је износио 1.000 динара. На АПР- се налази и документ у коме се наводи да оснивач и директор привредног друштва Ессентис д.о.о није усвојио финансијски извештај за 2016. годину!?
Да предузеће „Ессентис“ д.о.о нема запослених, као и да ни оснивач и директор предузећа Татјана Лукић није запослена у том предузећу. Да чак ни директору и оснивачу предузећа у претходном периоду нису уплаћивани порези и доприноси за пензијско и инвалидско осигурање, по члану 12. Закона о доприносима
Имајући у виду ове чињенице, као и чињеницу да је „стручна“ комисија своју доделу 4,9 милиона предузећу „Ессентис“ д.о.о образложила да: „Предлагач поседује високе стручне и професионалне референце“, сматрамо да је у питању крајње лицемерје и омаловажавање осталих учесника на Конкурсу.
С обзиром на то да је наш пројекат „Тимочка дивизија – пут у вечност“ одбијен, а да је образложење гласило: “Пројекат је добро урађен. Тема је значајна И добро разрађена. Пројекат је од значаја, али у складу са значајем и квалитетом осталих пројеката, као и ограниченим буџетом, није могуће подржати га износом довољним за реализацију.”, сматрамо да смо директно оштећени доделом средстава фиктивном предузећу “Ессентис” д.о.о Београд.
Истичемо да је наша ТВ продукција За медиа д.о.о у свему супротна у односу на “Ессентис” д.о.о. и наводимо следеће чињенице:
За медиа д.о.о директно или преко повезаних медијских кућа (Т1 телевизија) запошљава 14 медијских професионалаца и 5 хонорарних сарадника.
За медиа има више од 10 међународних награда и признања међу којима две награде за истраживачко новинарство.
За медиа располаже савременом продукционом опремом, сопственим простором (два ТВ студија), возилима и свим неопходним средствима за реализацију и најсложенијих медијских формата.
Напомињемо да је “Ессентис” д.о.о. најдрастичнији, али не и једини пример злоупотреба приликом овогодишње доделе средстава, као и да је слична ситуација са још неколико фирми попут “Г.Ф.Ц.” д.о.о и предузетничке агенције „РАYDREAM PRODUCTION” која је регистрована за делатност маркетиншких агенција, о чему је већ НУНС писао у свом саопштењу…Ова три предузећа су добила укупно више од 12 милиона динара (што је нешто мање од 1/5 укупних средстава).
У складу са наведеним чињеницама од Владана Вукосављевића, министра културе и информисања захтевамо да спречи злоупотребу јавног новца и поништи конкурс или да поднесе оставку. Такође од удружења новнара очекујемо адекватну реакцију, јер увођење оваквих “критеријума” у комисије које додељују средства на конкурсима Министарства културе и информисања представља последњу фазу убијања српских медија.
У име Уредничког колегијума За медиа д.о.о и Т1 телевизије
Душан Војводић, главни и одговорни уредник
_____________________________________________________
Gde mi živimo? Više svoju bahatost i nameštanje imovinske dobiti čak i ne pokušavaju da sakriju. „Stručna komisija“…
Ima li iko od nadležnih hrabrosti da reaguje…
Stop teroru