Počela je PriČa, večeras drugi dan
Ovogodišnji rok festival PriČa svečano je otvoren u ponedeljak u 18 časova nastupom hora čačanske Gimnazije, velikim godišnjim koncertom Star dance studija, otvaranjem izložbe Duška Lukovića i nastupom benda Pera i Ložači.
Samo otvaranje festivala izazvalo je veliko interesovanje sugrađana što najbolje ilustruju fotografije sa otvaranja, dok su komentari sugrađana više nego pozitivni.
-Osećamo se kao da nismo u Čačku, muzika, gužva, deca…Voleo bih da ovako bude celo leto, rekla nam je porodica Mijatović koja je na trgu boravila sa svoje dvoje dece.
Ove godine festival Priča traje sedam dana, a pored koncerata na Remontovom terenu, na nekoliko lokaciju u gradu biće organizovane izložbe, promocije knjiga, maskenbal…
-Očekuje nas promocija knjiga, predstave, maskenbal koji nas očekuje u četvrtak. Na stadionu Remonta Čačani će moći da čuju Riblju čorbu, Bajagu i instruktore, Kerber, 357, Partibrejkers, Dejana Cukuića, Odgovor kao i desetak neafirmisanih bendova. Cilj festivala je da pokrenemo mlade, da se što više bve muzikom, da idu u pozorište, da čitaju knjige, rekla je Žana Nenadović.
-Želim da Priča vrati Čačane u Čačak i da krenemo u jedno novo poglavlje gde ćemo pokuašti da okupio ljude koji nešto rade i vrede. Drago mi je da je krenulo i da je ovo vraćanje Čačka na mesto gde je bio ranije. Sa zadovoljstvom učestvujemo u Priči. Naši sugrađani večeras će na koncertu imati priliku da vide preko 200 plesača. Cela godin aje bila teška, turbulenta, čini mi se da j etako u celoj državi ali stvarno mislim da počinje nek anova priča, rekao je Predrag Katanić, osnivač Star dance studija.
Večeras se PriČa nastavlja a očekuje vas sledeći program:
- Ekološka predstava za decu / Gradski trg / 18:00
- 37 prstenova – promocija knjige za decu i omladinu – Milan Caci Mihailović / Gradski trg / 18:45
- Plesni klub Luna – mini koncert / Gradski trg / 20:00
- Izložba fotografije Milice Bajić Đurov / Dom kulture / 20:30
- Rok koncert / PROGRES / Gradski trg / 21:30
Ljubitelje pozorišta pozivamo na izložbu fotografija scenografija koje je uradila Milica Bajić Đurov.
Milica je autor preko šezdeset scenografija i kostimografija za pozorište i druge medije. Imala je šest samostalnih izložbi, a učestvovala i na velikom broju grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu (Praško kvadrijenale, Prag 1999 i 2003, Šesto bijenale scneskog dizajna, Muzej primenjene umetnosti u Beogradu, Beograd 2004, World Stage Design, Toronto 2005, World Stage Design, Seul 2009 i druge).
-Scenografijom se bavim od 1998. godine kada sam uradila prvi scenografiju na kraju studija. Prvi korak je bio Pozorište Dadov, kao i mnogim mladim umetnicima. Karijera se potom nastavila u raznim pravcima, i do filma, televizije, ali nekako je pozorište postalo dominantno. Za sada ima mnogo scenografija, kostimografija…Možda to nije neki veliki broj ali ja sam ponosna na ono što sam radila. Čačani će večeras videti mini retrospektivu ali je fokus na scenografijama koje su nastajale za predstave širom Srbije i regiona. Uglavnom su to bile predstave koje su bile zapažene na pozorišnim festivalima, dobijale nagrade, priča za OzonPress Milica Bajić Đurov.
- Da li postoji neka predstava koja je bila poseban izazov za vas?
Svaka predstava je bila izazov za sebe. Polazimo od teksta, od neke rediteljske ideje. Rad mora da bude sinhronizovan, jer ako ne pratimo jedni druge to ne može da bude dobar proizvod. Lepo je biti deo autorskog tima. Meni nikada nije bio problem dočarati neku epohu. Epoha je nešto što je poznato, poznata su neka pravila koja moramo da ispoštujemo. Mnogo je teže doći do nekih stilizacija, transponovanja nekih metafora. To je mnogo teže nego dočarati epohu. Za epohu je nekada potrebno malo više novca, ali u suštini to je mnogo manji problem.
- Postoje li neka pravila kada imamo svedenu scenografiju i kada je ona bogata?
Da li će biti svedena ili bogata scenografija zavisi od teksta i od te početne ideje koju razvijamo na različite načine. Ideja je presudna. Kroz ovu izložbu publika će moći da vidi različite pristupe. Ima scenografija koje su minimalistički rešene, ima onih koje su epohe.
- Koliko ste često u radionici sa majstorima, pratite li izradu scenografije?
-Volim da idem u radionicu i vole me majstori zato što umem i njih da čujem. Pogotovo je lepo kada i reditelj ima sluha za radionicu i želi da čuje koja su neka ograničenja. Važna je komunikacija i sa ljudima u radionici i da se razumemo. Bilo je problema nekada realizovati zamisao. Primer je predstava Gospođa ministraka u Republici Srpskoj, kada je moja zamisao bila da sam dekor mora da igra, da se i on kreće i da na neki način oživi lik gospođe ministarke. Onda sam morala da zamolim dekoratere da i oni zaigraju sa tim dekorom. Bili su u šoku naravno, ali predstava je sjajno prošla, jedna je od najnagrađivanijih predstava koju sam radila i dugovečna je.
- Kada se glumci upoznaju sa scenografijom?
Glumci prvo rade bez scenografije, kada izađu na scenu imaju marker dekor, neke ključne elemente u prostoru. Nedelju dana pred premijeru, u najboljem slučaju deset, dobijaju i dekor, i onda nastaje taj šok i upoznavanje sa dekorom. Kada se prebrode te muke onda dolazimo do generalne probe.
- Na čemu radite trenutno?
Planiram sa kolegama i koleginicama da uradimo promociju knjige koju sam napisala o scenografiji. Izdavanje knjige podržalo je Ministarstvo kulture, a radi se o pregledu scenografija od 2010. do 2016. godine. Želja mi je da naprvimo okrugli sto na tu temu i svojevsrna promocija knjige, kaže na kraju razgovora Milica Bajić Đurov.
Prelepo!!!!
Lepo, samo ne vidim poentu citanja knjiga, kulture, opsteg obrazovanja i Katanica cije devojke igraju polugole u turbo folk spotovima!
Jok, zakopcace se do grla. To je sve lepo i sa ukusom, ali ima ljudi koji ce da izmisle nesto da bi kritikovali. Pre svega, vredjate mene kao roditelja, cija cerka igra u Star dance studiju. Razmislite pre nego sto napisete slican komentar.
Molim administratora da blokira ovog @Anonymousa, covek do podne pljuje po svima a od podne verovatno i po sebi i po svima
Podrska za Pivo, rok i Cacak iz Almaty-ja.