Učenici Tehničke škole u Sloveniji (FOTO)
Као и претходних година, Техничка школа Чачак, је за своје ученике организовала студијско путовање у Словенију, за одељења четврте године, електро смера, од 18 до 22. априла 2018. год. Планирано је да се у четири дана, колико је трајало путовање, ученицима што више приближе модерна техничка достигнућа и савремени облици данашње технике.
Првог дана, ђаци су посетили Нуклеарну електрану Кршко, која је у заједничком власништву Хрватске и Словеније. У обиласку електране, уз стручни коментар домаћина, могло се чути доста корисних података у техничком смислу.
Податак да постоји од 80-их година прошлог века, да по безбедности заузима високо треће место у Европи, да је у власништву толико година између две сусуедне земље, функционише без икаквих проблема, да напаја Словенију са око 30 % од укупне енергије, да се групне посете најављују по годину дана унапред, говори о томе колико је интересантна за јавност, па и за ученике и професоре.
Посета је настављена у оближњем музеју “ГЕН”. То је интерактивни мултимедијски центар који посетиоцима омогућује путовање у свет енергије и енергетике, који је посвећен, не само производњи нуклеарне енергије, већ и осталим начинима производње електричне енергије. Ученици су имали прилику да учествују у многим експериментима, међу којима је највећи утисак оставила симулација пуштања нуклеарне електране.
Након обиласка музеја, ђаци су на позив љубазних домаћина, посетили Институт за енергетику у непосредној близини музеја. То је установа, која је део факултета за енергетику, Универзитета из Марибора, а који је смештен у Кршком и Велењу.
После срдачних речи добродошлице професора Здравка Праунсајса и осталих колега, у Институту у који је уложено око 5 милиона еура, ђаци су могли видети све видове искоришћења обновљивих извора енергије као и поједине вежбе и експерименте, које овдашњи студенти имају у оквиру редовне наставе. Ова посета Факултету за енергетику је као резултат сарадње Техничке школе Чачак и факултета, која постоји од почетка ове године.
Пут је настављен до Бледског језера и чувеног дворца на њему, који су ученици могли да посете и искористе прилику да направе прелепе фотографије. Главни град Словеније, Љубљана, Змајски мост, Љубљански дворац и река Љубљаница, је био незаобилазни део пута. После вечере у Велењу, ђаци су имали слободно време за разгледање града а дан је завршен уз звуке гитаре и дружење са момцима и девојкама из Ваљева, који у Велењу уче средњу школу.
Након првог дана, који је био испуњен квалитетним саджајем, уследила је посета Термоелектрани Шоштањ у Велењу, која напаја око 33% Словеније електричном енергијом. Након кратког предавања и уводне речи домаћина, ученици су обишли, већи део електране, која се угљем снадбева из рудника, који се налази у непосредној близини.
Највећи утисак, оставио је одлазак на врх електране, на око 127 м висине, одакле се могла видети цела електрана а и град Велење. Посета је настављена школском центру Велење као и “МИЦ”-у, научно-истраживачком и образовном центру, у којем су групу дочекали, као и досадашњих година, бивши ђак Техничке школе, Горан Арсенијевић, који је сада на студијама, као и професори Урош Лукич и Миран Папеж. Они су као домаћини у Велењу, показали са чиме центар располаже.
Ученици су обишли просторије у којима ђаци и одрасли уче о новим технологијама, али су могли видети и њихову практичну примену, почев од соларних панела, топлотних пумпи, ветро-генератора до паметне куће у којој је показано, како се цео објекат уз помоћ ових видова енергије, снадбева.
Последњег дана путовања, посећен је Марибор. Део ђака се сусрео са бившом ученицом Техничке школе Исидором Ђоковић, која тренутно студира у Марибору. Она је повела групу ђака до електротехничког факултета, који и део ђака из Техничке школе, жели да упише наредне године. Путовање се наставило до Аустрије и Граца, где су ученици могли и шопинговати у познатом центру Сајерсберг.
Посебан ужитак путовању, дало је прелепо време, које је пратило групу сва четири дана путовања. Преко 1800 км пређених на овом путовању, многима ће остати у дубоком сећању, а слике са путовања, довољан су доказ свему.
Bilo je zaista lepo i korisno. Sve pohvale za Tehničku školu.
Najkorisnija stavar je sto su posecuju mesta gde sami ne bi mogli uci. Jedinstven dozivljaj.
Техничка школа у Чачку већ по много чему се издваја од осталих. Добар професорски кадар и цело руководство. за коју годину биће јача од гимназије убеђен сам
Svaka čast i školi i organizatoru. Ovakvih stvari nikad dosta, i ako bude pameti da dostignemo barem njihov nivo
Kako bi bilo da uzvratimo gostoprimstvo, pa da i mi pozovemo njihove učenike?
Mogli bi da im pokažemo mnogo toga što u Sloveniji ne mogu videti : sistem za navodnjavanje Parmenac-Katrga (sa izuzetno održavanom branom i atraktivnim kanalom), način sanacije nadvožnjaka, nov autoput bez saobraćaja-ali sa ispucalim asfaltom, neobeležene biciklističke staze kod „Moravice“, čuvene fontane čačanske… Verujem da bi se vratili u Sloveniju puni utisaka.