EU traži od Srbije vladavinu prava i slobodne medije
Srbija je naputu ka Evropskoj uniji (EU) u poslednjih godinu dana preduzela važne korake u pravcu usklađivanja sa evropskim standardima, poručio je danas izvestilac Evropskog parlamenta (EP) za Srbiju Dejvid Mekalister.
On je predstavio nacrt svog izveštaja o Srbiji poslanicima Spoljnopolitičkog odbora EP na čijem je čelu, istakavši da izveštaj ima pet ključnih poruka.
1. Ne datumi, nego rezultati
Kao prvu, Meklister je naveo dalji napredak Srbije u oblasti razvoja funkcionalne tržišne ekonomije, obezbeđivanje ekonomskog rasta i očuvanje makroekonomske i monetarne stabilnosti.
– Pristupanje EU zavisi od učinaka koji se ogledaju u usvajanju i punoj primeni neophodnih reformi. Pristupanje Uniji nisu datumi, već rezultati, i iskreno se nadam da će Srbija nastaviti put ka članstvu i u narednim mesecima – rekao je Mekalister.
2. Vladavina prava „u srcu“
Kako je naveo, vladavina prava je „u srcu“ pristupnih pregovora, a napredak u toj oblasti je neophodan za približavanje Srbije EU.
– Iako Beograd pokazuje jasnu opredeljenost da reši neka od pitanja, važno je da se pojačaju napori, posebno u cilju obezbeđenja nezavisnosti pravosuđa i celokupnog pravosudnog sistema, i da se bezuslovno bori protiv korupcije i organizovanog kriminala – naveo je Mekalister.
3. Medijske slobode i pozitivna atmosfera
Prema njegovim rečima, medijske slobode moraju da budu garantovane, i u narednoj godini situacija u medijima u Srbiji mora da se popravi.
– U ovom Odboru svi se slažemo da je sloboda medija „u srcu“ demokratije. Ona se ne može postići samo usvajanjem zakona, već i stvaranjem pozitivne atmosfere za medije – istakao je izvestilac EP.
4. ZSO je prioritet
On je konstatovao da Srbija nastavlja angažman na normalizaciji odnosa sa Kosovom, i kaže da se na inicijativu predesednika Aleksandra Vučića vodi unutrašnji dijalog.
– I Kosovo i Srbija treba sada da rade na punoj implementaciji svih već postignutih sporazuma i to u dobroj veri i na vreme. Formiranje Zajednice srpskih opština je prioritet, a mora se rešiti i pitanje energetike između dve strane – navodi Mekalister.
5. Manje zakona po hitnom postupku
Takođe, on je jednu od preporuka uputio srpskom parlamentu, i pozvao na efikasan nadzor izvršne vlasti u zemlji. Naglasio je da se transprentnost, sveobuhvatnost i kvalitet zakonodavnih procesa mora povećati, a korišćenje hitnih procedura smanjiti.
- Narodna skupština mora aktivno da preuzme svoju ulogu u raspravi i nadzoru zakona – zaključio je Dejvid Mekalister, koji je naveo i da Srbija ne bi trebalo da odlaže rad na obavezi postepenog usklađivaja spoljne i bezbednosne politike sa politikom EU.
Poslanici EP do 30. avgusta mogu da ponose amandamne na nacrt izvešataja o Srbiji. Ovaj dokument trebalo bi da bude usvojen na Spoljnopolitičkom odboru u oktobru, a EP bi u novembru trebalo da glasa i da ga usvoji.
Sve može odma’ ali pod 2 i 3 za dve-tri godine ,… da „za’vate“ još „malo“ !!! A ono zakon o POREKLU IMOVINE (primenjivanje retroaktivno zadnjih 30 god) , otvaranje svih arhiva i restitucija NISTA ????