VŠTSS: Počeo upis
Predaja dokumenata za upis na čačansku Visoku školu tehničkih strukovnih studija, počela je u ponedeljak 18. juna i odvijala se prema dinamici kakva je ustaljena u ovoj visokoškolskoj ustanovi prethodnih godina.
Odziv je nešto manji nego ranijih godina, ali to je očekivana situacija nakon što je Ministarstvo prosvete donelo odluku da visoke škole mogu upisati samo brucoše sa završenom srednjom četvorogodišnjom školom. Učenici koji su završili srednju školu u trajanju od tri godine, bez doškolovavanja ne mogu ići na studije.
Direktor VŠTSS Dragan Brajović kaže da se visoke škole i fakulteti ne slažu sa ovakvom odlukom Ministarstva prosvete.
– Naša škola i Konferencija akademija strukovnih studija kojoj pripadamo i gde su udružene 62 visoke strukovne škole, podneli su zahtev Ministarstvu za reviziju zakona u dva pravca. Prvi je da se učenicima koji završe trogodišnje srednje školovanje omogući da pod određenim uslovima nastave dalje školovanje a drugi je da se nama omogući da profesori koji navrše 65 godina života ne moraju u penziju već da im se dozvoli, kao i profesorima na akademskim studijama, da svoj radni vek produže do tri godine. Nije u pitanju samo diskriminacija profesora već i naša realna potreba da zadržimo kvalifikovan stručni kadar i da naši studenti dobiju kvalitetnije obrazovanje.
– To jeste jedan od razloga za manji broj upisanih ove godine, a drugi je da se ove godine na fakultete i visoke škole upisuje generacija rođenih 1999. godine, za koju po statistikama važi pokazatelj da je manje dece i da će biti skoro duplo više slobodnih mesta nego što je brucoša. U Srbiji ove godine ima oko 65.000 maturanata, a na drugoj strani imamo 129.000 mesta za brucoše. Dok smo bili u predupisnoj kampanji uočili smo trend da ima veliki broj maturanata koji ne žele da nastave školovanje i da studiraju. Ili već imaju neki posao, ili smatraju da im fakultetska diploma neće doneti bolje radno mesto ili uopšte u većem stepenu obrazovanja ne vide uslove za svoju bolju budućnost. Tu je i trend dolaska sve više visokih škola i fakluteta iz bivših jugoslovenskih republika, Slovenije naročito, koji nude vrlo dobre uslove za studiranje. Jedan Elektrotehnički fakultet uradio je svoju prezentaciju i čak odveo jedan broj odličnih i vrlodobrih učenika Tehničke škole na testiranje za upis u Sloveniji – kaže Ivana Krsmanović, profesorka strukovnih studija.
I oni koji nisu shvatili ili prihvatili činjenicu da je obrazovanje postalo otvoreno tržište na kome deca i roditelji gledaju koje su najbolje i najisplativije mogućnosti, sada se moraju pomiriti sa tom činjenicom i svoju ponudu prilagoditi onome što nudi konkurencija. Menadžment VŠTSS u Čačku je to na vreme uočio i na bazi iskustvenih podataka kreirao svoju ponudu potencijalnim brucošima.
– Kod nas je najveće interesovanje za informacione tehnologije i za grafiku. Imali smo zadovoljavajući odziv maturanata iz okolnih opštine Ivanjice, Guče, raljeva, Bajine Bašte a tradicionalno sada dolaze i Čačani – kaže Ivana Krsmanović.
– Zaista smo se potrudili da obezbedimo dobre uslove za maturante iz Čačka da ostanu u svom gradu i steknu kvalitetno visokoškolsko obrazovanje. Za ovu godinu imamo 264 budžetska mesta, studiranje kod nas ima ne samo finansijaki benefit za roditelje, već je naš argument i tradicija škole koja postoji od 1960. godine, imamo atraktivan studijski program i sigurno smo jedna od najkvalitetnijih visokih strukovnih škola u Srbiji. Obezbedili smo i nastavak studija posle osnovnih strukovnih studija koje traju tri godine imamo četvrtu godinu za specijalističke studije i pete godine je master. Tako deca iz Čačka mogu u svom gradu dobiti 300 bodova po evropskom sistemu prenosa bodova. Radimo i međunarodnu razmenu studenata, pa putem međunarodne kreditne mobilnosti imamo trenutno dva studenta koji se školuju na Kritu, a po povratku završiće studije kod nas i steći našu diplomu. Očekujemo grupu grčkih studenata koji će na srpskom jeziku studirati kod nas iduće godine – kaže direktor Brajović.
Cilj međunarodne saradnje VŠTSS je da preko kredita tj. bodova koji su po bolonjskom konceptu omoguće svojim studentima školovanje na nekoj od inostranih visokoškolskih ustanova koje su u EU.
– Mi sada imamo ugovore sa četiri takve škole, jedna je na Kritu, druga u austrijskom Gracu, treća u Mariboru i četvrta u Splitu. Studenti mogu upisati kod nas, biti neko vreme u tim školama, ispiti se priznaju, a diplome će steći i našu i njihovu. To im daje prohodnost zaposlenja i kod nas i u zemljama EU – kaže direktor Brajović.
Studenti mogu na nekoj od partnerskih visokih škola biti i kraće od celog semestra, što je posebno pogodno za one koji studiraju uz rad i ne mogu dugo da odsustvuju.
Takođe je u toku i upis u akreditovanoj visokoškolskoj jedinici VŠTSS u Lazarevcu. Po rečima direkora Brajovića, Lazarevac je dobra sredina i pravi ambijent za strukovne studije koje nudi VŠTSS i ističe da je sistem Kolubara privredni subjekt koji daje veliku podršku i u kome rade brojni bivši studenti ove škole.
____________________________________________________________________
Sve čestitke za Tehničku školu! Čestitke što su omogućili izuzetno kvalitetne, a besplatne studije za svoje učenike. Studije dostupne i onima koji nisu u mogućnosti da plate previsoke „školarine“. Što su na vreme uhvatili priključak sa normalnim svetom.
A vi gospodo sa VŠTSS se malo uzmite u pamet. Kakav kvalitet obezbeđujete? Ko su vam predavači? Sa kojom opremom radite? Šta vam je marketing? Do kada će vam glavni adut biti to što ste iz Čačka i to što smo teška sirotinja i nemamo uslove da mrdnemo nigde dalje iz ove sredine? Isto važi i za vaše stanodavce, sa Fakulteta tehničkih nauka…