Čačanski privrednici predlažu izmene zakona
Čačanski privrednici predložili su NALEDU (Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj ) nekoliko zakonskih izmena koje bi trebalo da olakšaju život građana ali i privrednika. Zahteve je uputio član Gradskog veća i privrednik Mihailo Jović, a oni se tiču izmena zakona o utvrđivanju poreza na imovinu, definisanje izgradnje industrijskih zona od značaja za javni interes i omogućavanje konverzije zemljišta.
Te predloge NALED bi trebalo da prosledi nadležnim ministrarstvima kako bi se što pre pristupilo izmenama, naravno ako se postigne saglasnost sa državom.
Za građane i privrednike posebno je interesantan predlog za izmenu zakona o utvrđivanju poreza na imovinu koji pripada lokalnim samoupravama a koji stvara dosta velike probleme. Dosadašnji način primene zakona pokazao se kao veoma loš jer je utvrđivanje poreza varirao od godine do godine, nekada i drastično. Naime, postojeći zakon definiše da se porez utvrđuje na osnovu prometa nekretnina do 30. septembra u svim zonama, pa je tako dolazilo da pojedini građani jedne godine plate drastično veći porez ( čak i 500 odsto u odnosu na prošlu godinu), kao i da porez bude veći u selu u odnosu na grad.
-Postojeći zakon pravi problem svim lokalnim samoupravama, pa imamo situaciju da građani i privrednici koji žive na pariferiji plaćaju veći porez u odnosu na građane i privrednike koji su bliži centru. Predlog je da se ukinu zone, u Čačku ih danas ima pet, i da ubuduće imamo samo dve: selo i grad. Parametri za utvrđivanje poreza bili bi: Korisna površina, prosečna cena kvadrata sa prenosa apsolutnih prava u prethodnoj godini, elementi kvaliteta objekta i koeficijent amortizacije. To je mnogo korektnija metodologija koj je već bila primenjivana. Na ovaj način trajno obezbeđujemo stabilnost i predvidivost poslovanja. To sada nije slučaj pa smo imali situacije da pojedini privrednici i građani dobiju i do pet puta veća poreska rešenja u odnosu na prethodnu godinu, obijasnio je Jović.
Forum privrednika je zatražio i da se član 20. Zakona o eksproprijaciji dopuni i da se i izgradnja industrijskih i poslovnih zona proglasi javnim interesom.
-Mi sada u industrrijskoj zoni u Konjevićima na površini od jednog hektara imamo 15 vlasnika. Pregovori sa svakim od njih mogu i traju veoma dugo, a za to vreme investitor nema mogućnost da nešto radi i pravi. Naše parcele su usitnjene za razliku od Vojvodine gde su uglavnom veće površine i gde je lakše pregovarati. Naravno, vlasnici parcela bili bi isplaćeni po fer ceni. Pre proglašenja ovog dela grada industrijskom zonom na toj lokaciji se zemljište prodavalo po 150 evra po aru, a danas je to 1.500 evra po aru. Cena ara u Zrenjaninu je 900 era po aru. Nekonkurentni smo. Da nismo imali ovu situaciju sa hipodromom, mogu da zamislim kakve bi probleme imali sa obezbeđivanjem lokacije za nemačku kompaniju Forverk, rekao je Jović.
Čačanski privrednici predložili su Vladi Srbije i da se promeni Zakon o konverziji i ona omogući vlasnicima firmi, a sa druge strane da država i grad počnu da ubiraju poreze.
-U problemu su one firme koje imaju objekte i imovinu na zemljištu koje nije njihovo. U najvećem problemu su Fabrika hartije, Hizna, kao i Čips vej, firma koja bi mogla da dobije od EU donaciju od 10 miliona evra, samo ako bi postali i vlasnici zemljišta. Sa druge strane, zbog Zakona o konverziji gube i grad i država jer oni koji imaju imovinu na zemljištu koje nije njihovo ne moraju da plaćaju porez na imovinu. To je suluda situacija, smatra Jović.
Retko pametan i preduzimljiv čovek, a nestranačka ličnost. Ovo pored njega treba da „guraju“ svi.
Како нестраначка кад је близак са НАЛЕД-ом?
Nevidjena pljačka,kao 1946, odokativcno oporezivanje.Kako i kome da se gradjani žale, imamo li pravo na veštačenje ,o našem trošku ,imovine. Nekretnine strahovito pale, to i babe znaju,samo Vlast u Čačku pojedine gradjane hoće da opljačka. Zna se da stambeni prostor se kreće najviše od 1000/m2 evra u gradu a na selu kuće se mogu kupiti oko 300/m2 evra najviše sa polacem .
Poslovni prostor na selu je oko 150 evra/m2 a u gradu puno više.
Treba pozvati oštećene gradjane, da osnijemo udruzenje.
Udruženje nego šta,svi zajedno, nikako pojedinačno. Udruženje možemo da osnujemo za sedam dana a onda svi na protest, neka objasne kako samo njima vrede nekretnine u uništenom gradu.Joviću pozovi preko Društvenih mreža okupljane nezadovoljnih gradjana, pozovi Gradonačelonika i Načelnika poreske da nam objasne tu matematiku 500 % povećanje. NEVIDJENO ZLO;
Svaka čast privrednicima. Imate podršku svih gradjana.Svako zna koliko vredi neka nekretnina, samo VLAST nekoliko puta više.To je nevidjeno otimanje novca.
Kakvo iživljavanje nad gradjanima. Zar je moguće da NAČELNIK SAVKOVIĆ javno izjavi da su neznatna povećanja a ono 500 %. Da li je on išao u školu , da li čuje sebe šta priča?
SRAM VAS BILO.
Zna Savković dobro da računa,porodična poreska uprava o trošku raje. Nastavljaju tradiciju iz 1946, on me i nečudi ali se pitam šta bi Milunu da podlegne prevari ?
Ovo je slika PU Gradac, tako da je naslov netacan.Svi na slici saradjuju i zive od ove vlasti tako da, sve je politika,tj. sns direktno ili indirektno.
Slika nema veze sa tekstom. Od ranine je.I mnogi nemaju veze ni sa jednom partijom.
Gospodine Joviću,ova ideja oko poreza je uredu. Ali sa stanovišta cene placeva, važi kao biznisu ponuda i potražnja. Danas kada hoćete da širite vaš biznis, onda bi da kupite zemlju ispod cene. Zamisli kada bi vaš proizvod koji napravite država stavila kao javno dobro i plaćala 10 puta manje.
Zašto se klub privrednika nija zalagao za ideju da cela plata leže na račun ( a ne da deo ide u koverat ). Kada radnik ode u penziju bude socijalni slučaj.
Kada se proglasi javni interes, vlasniku se plaća fer cena! Ta cena je najčešće veća od tržišne!
1. provrerite kako se naplaćuje porez u drugim gradovima – niko ne oporezuje livadu kao građevinsko zemljište
2. Žao mi pomenutih Hizne, Chips i Fabrike Hartije – u centru grada su platili zemlju nekoliko puta jeftinije nego što bilo ko može da kupi livadu u Mrčajevcima, ali sad im mnogo da plate konverziju.
Suza, suzu stiže – to je za zatvor, a Strazbur će ih stići pre ili kasnije, a onda će to država da plati iz poreza.
Motka iz raja izašla.
Barvo Mićo!!! Takvi nam ljudi trebaju! Kad bi Marko bio malo aktivniji… ali šta da se radi!
Problem je i to sto u POSLOVNOJ ZONI PRELJINSKO POLJE potencijalni investitor mora (obavezan je) da plati PARAFISKALNI NAMET „PROMENA NAMENE ZEMLJISTA“ koji iznosi 50% od procene vrednosti PU , a da za to ne dobije NISTA !!!
Ko vas je terao da pumapate cene
Da li je moguce da se Zeljko Damjanovic ne razume u ovu temu, nema njegovog komentara. Zeljko javi se.
Bravo. Ovo su komunisticki sledbenici. Nekad se to zvalo “ pravicna naknada“ a sad mangupi smislili “ fer vrednost“ . Da li je moguce da su privrednici toliko siroke ruke pa hoce da plate vise nego sto je trzisna vrednost. Nego da se ova mucena raja malo bolje organizuje pre nego sto im otmu i ovo malo sto im je ostalo imovine. Narode, PROBUDI se, sprrmaju vam novu prevaru.
<cudi me da nisu za promenu kvaliteta zivota i primanja radnika,koji im donose profit.Za poboljsanje standarda radnika,za redovna primanja..a ne da radnik ima 300 e mesecno a Gazda nenormalno vise.Odnos zarada vlasnika i radnika nije na srazmernom i ljudskom nivou..
Nije problem da radnik ima 300e,problem je sto ima 25k na račun a ostalo na ruke…..
Nisu ni sve gazde iste, kao ni radnici. Jovici zive skromno i posteno.
Promena namene je posebna priča?!Kupiš plac po aru u Konjevićima za 800€ a platiš porez kao da si ga kupio za 1300€ ??!!Kako to daobjasnimo?