Naši univerziteti na Šangajskoj listi
Beogradski univerzitet (UB) zadržao je dobar plasman na Šangajskoj listi za 2018. godinu, koja rangira najbolje visokoškolske ustanove u pet naučnih oblasti – prirodnim, tehničkim, bio, medicinskim i društvenim naukama.
Svaka od njih podeljena je u uža naučna polja (ukupno 54) u kojima je rangirano više od 4.000 univerziteta, a naš najveći univerzitet našao se na velikom broju tih rang-lista.
Visok plasman UB je zadržao u fizici (plasiravši se između 151. i 200. mesta), matematici (između 201. i 300), zatim u hemiji, u oblasti meteorologije, biologiji, poljoprivredi i veterini. U gotovo svim užim naučnim oblastima u okviru medicinskih nauka – stomatologija, farmacija, javno zdravlje, klinička medicina takođe se nalazi Univerzitet u Beogradu, a dobar plasman ima i u tehničkim naukama. Recimo, u prehrambenoj tehnologiji nalazi se na visokom 43. mestu, što je sveukupno gledano najbolji rezultat. Ove godine UB se pojavljuje i na dve rang-liste u oblasti društvenih nauka – psihologiji i obrazovanju. Prošle godine društvene nauke su jedina oblast u kojoj nas nije bilo.
Osim Beogradskog, u najnovijem rangiranju našli su se i drugi naši univerziteti. Drugu godinu zaredom, univerziteti u Kragujevcu i Nišu su između 401. i 500. mesta u oblasti matematike. Na toj poziciji lane je bio i Univerzitet u Novom Sadu, ali ga ove godine nema. Međutim, on je zadržao plasman između 101. i 150. mesta u oblasti prehrambene tehnologije, a našao se i na rang-listama najboljih visokoškolskih ustanova u hemijskom inženjerstvu i veterinarskim naukama, koje se ove godine prvi put pojavljuju u rangiranju. I Univerzitet u Nišu je u grupi 500 najboljih u hemijskom inženjerstvu.
Na pomenutoj listi najbolje su rangirani univerziteti iz SAD – u 54 uže naučne oblasti američki univerziteti su prvoplasirani u čak 35, a sledi devet iz Kine i tri iz Holandije. Pojedinačno, najuspešniji je Harvard koji je lider u 17 oblasti.
Podsetimo, Šangajsku listu od 2003. godine objavljuje kineski Univerzitet Ciao Tong, a kriterijumi su, između ostalih, broj i kvalitet naučnih radova u međunarodnim časopisima, citiranost, broj dobitnika Nobelove nagrade i Fildsove medalje koji su pohađali univerzitet ili na njemu rade. Lista se svake godine objavljuje sredinom avgusta i rangira univerzitete u celini, a od prošle godine uvedeno je i rangiranje po užim naučnim oblastima.
Нађосте ли и онај универзитет где је Тома дипломирао и Илић магистрирао?
Dzeki uvek se nadje neka dzukela zbog koje ispastaju neduzni i ugledni ljudi. Da li se neko zapita koliko je kvalitetnih inzenjera izneo jedan takav univerzitet? Psi su uvek samo znali da laju!
Univerzitet Djeki hvalati sto lajes.Doslo je i to na red jedanput.Dugo ce se lajati.Nisi ti jedini.Laju i iz njihovih redova.Drustvo je se korupiralo bas sa univerziteta.Sta su to ugledni ljudi.Vecina diploma je u Srbiji ponikla da se prevazidje siromastvo.Kaki su to ygledni ljudi.90 posto tih uglednih nisu u stanju nista da urade van drzavnih jasli.Laj i ja ti se ridruzujem.