Uskoro novi Zakon o ugostiteljstvu i turizmu
NOVI zakoni u oblasti turizma i ugostiteljstva upravo su prošli javnu raspravu i očekuje se njihovo usvajanje u parlamentu do kraja ove godine. Visok stepen razvoja turizma i ugostiteljstva koji je dosegnut u ovom trenutku, kao i postojeće regulative Evropske unije, regulative razvijenih turističkih zemalja, zemalja okruženja, ali i zahtevi privrede, doprineli su tome da se ove dve privredne oblasti sistemski regulišu sa dva zakona – Zakonom o turizmu i Zakonom o ugostiteljstvu.
– Donošenje posebnog zakona o ugostiteljstvu pokazuje da Vlada Republike Srbije daje veliki značaj ovoj delatnosti i njenom daljem razvoju – kaže Tijana Maljković, sekretar Udruženja za turizam Privredne komore Srbije. – Kao prioritetan zadatak u Nacrtu zakona o ugostiteljstvu definisana je potreba za smanjenjem sive ekonomije u ugostiteljstvu. U cilju efikasnijeg ostvarivanja ovog primarnog zadatka i zaštite javnog interesa, data su šira ovlašćenja, ali i odgovornost i obaveze jedinici lokalne samouprave, posebno u delu vođenja evidencije svih onih subjekata koji pružaju usluge smeštaja.
Nacrti pomenutih zakona nastali su kao rezultat analize stanja na turističkom tržištu i sagledavanja problema sa kojim se suočavaju akteri turističke i ugostiteljske privrede, kao i drugi subjekti koji obavljaju privrednu delatnost koja je neposredno povezana sa turizmom.
– Ovim zakonom po prvi put predviđa se uvođenje centralnog informacionog sistema u oblasti ugostiteljstva i turizma: „E- turista“, kao jedinstvenog i centralizovanog elektronskog informacionog sistema, koji sadrži sve relevantne podatke o pružaocima usluge smeštaja i objektima za smeštaj, preko koga se vrši njihova evidencija i unose drugi podaci proistekli iz obavljanja turističkih delatnosti – navodi Tijana Maljković.
Kako ona objašnjava, jedan od ciljeva uspostavljanja elektronskog sistema prijave i odjave turista je objedinjavanje svih podataka o pružaocima usluga smeštaja, skraćivanje i smanjivanje broja i troškova administrativnih procedura, ali i bolja kontrola naplate boravišne takse i izmirenja poreskih obaveza ugostitelja.
– Dobijeni podaci o turistima omogućiće kreiranje fokusiranije marketinške politike, ali i preciznije statističko praćenje domaćih i stranih turista – ističe sekretar Udruženja za turizam PKS.
Restorani
Strateško opredeljenje naše zemlje je da pored turizma razvija i ugostiteljstvo kao njegov integralni deo. Samim tim, kako smatra Tijana Maljković, predložena rešenja doprineće većem suzbijanju sive ekonomije, ali i podizanju nivoa kvaliteta u pružanju usluga.
– Na ovaj način utiče se na veće i dugoročnije zadovoljstvo korisnika usluga, što će se direktno odraziti na efekte pozitivnog poslovanja privrednih subjekata – ističe ona. – Odredbama ovog nacrta stvaraju se osnove za neprekidan, dinamičan, usklađen i konkurentan rast i razvoj ugostiteljstva. Cilj je da se na principima održivosti i isplativosti, tržišno potvrđenom kvalitetu usluga, prednostima destinacije i prepoznatljivom identitetu u međunarodnim okvirima, kreira zdrav poslovni ambijent u kom svi imaju dobiti. Namera je suzbijanje nelojalne konkurencije i stvaranje najboljih mogućih uslova koji će doprineti razvoju ove važne privredne delatnosti.
Same odredbe nacrta zakona u manjoj meri se odnose na rad restorana, s obzirom na toda se detaljnije tom materijom bave podzakonski akti čije usklađivanje nastupa tek nakon usvajanja novog zakona.
– U svakom slučaju, i u toj izuzetno važnoj oblasti ugostiteljstva pratićemo sve najnovije evropske trendove i usklađivati naše propise kako bi naši privrednici mogli što uspešnije da posluju – ističe Maljkovićeva.
Turizam
Ključni cilj Zakona o turizmu su unapređenje i koordinacija rada svih aktera javnog (nacionalni, regionalni i lokalni nivo) i privatnog sektora u turizmu radi unapređenja konkurentnosti Srbije kao turističke destinacije, kao i postizanja boljih sinergetskih efekata, te racionalnijeg trošenja ograničenih budžetskih sredstava na svim nivoima u cilju postizanja maksimalnih rezultata definisanih Strategijom razvoja turizma 2016-2025. godine.
U delu uređenja obavljanja privredne delatnosti od strane turističkih agencija izvršeno je usaglašavanje sa Direktivom EU broj 2015/2302, koja se odnosi na organizovana putovanja i povezane turističke aranžmane, gde je, između ostalog, kao osnovni postulat istaknuta zaštita prava korisnika usluga.
– Zbog narušene sigurnosti putnika usled neadekvatnog rada i postupanja organizatora turističkih putovanja, uvodi se pravni osnov za kategorizaciju licenci u skladu sa brojem sklopljenih aranžmana i broja putnika, što će se detaljnije regulisati – ukazuje Tijana Maljković. – Data je mogućnost da programe razvoja turističkih proizvoda, po istoj proceduri kao i nadležno ministarstvo, iniciraju i lokalne turističke organizacije i specijalizovana udruženja. Detaljnije je razrađena oblast elektronske prodaje turističkih putovanja, izleta, kao i drugih usluga u turizmu.
Jedan od prioritetnih zadataka Zakona o turizmu je suzbijanje sive ekonomije u svim delatnostima koje zakon uređuje, i uspostavljanje takvog pravnog okvira koji bi pružio punu podršku uspešnom i efikasnom upravljanju razvojem turizma i koji bi obezbedio usaglašenost svih zakona kojima se reguliše oblast turizma.
Novosti
A možemo li znati kojoj firmi je dodeljena nabavka tog informacionog sistema „E- turista“?
I kako će centralizovana evidencija smeštajnih jedinica da nam pomogne, kad nam je smeće na sve strane, a reke zagađene kanalizacijom?
Inspekcija vam dođe u restoran, traže papir koliko ste jutros napravili čorbe i račune koliko ste prodali, a onda uzmu činiju i presipaju iz jednog lonca u drugi brojeći kutlače (porcije), i ako se ne slaže, sledi kazna kao da ste utajili milion dinara. Pa šta ako neki gost hoće jednu kutlaču, a drugi dve, a isto ste im naplatili čorbu?
Maltene kao da inspekcije dobiju spisak lokala koje moraju da zatvore, a u neke umesto u kotrolu svrate da ručaju besplatno. Evo, znam par lokala koje su kažnjavali papreno zato što im rakija nije bila „sa etiketom“, ali je zato prethodni vlasnik onog lokala kod pijaca mogao da sipa gostima rakiju iz dvolitarke od kisele vode.
Kad država prestane da naltretira narod gore nego što su činile dahije, možda će svanuti i ugostiteljstvu i turizmu, a do tada će se ovim poslom uspešno baviti samo oni koji imaju „veze“, a od kojih većina nema blage veze sa tim zanimanjem.
Daj boze da se to usvoji, bezbroj je onih koji iz garaze prodaju hranu ne prijavljeni, mi koji placamo koliko toliko porez i sve ostalo a radimo ko crnci inspekcija obilazi stalno, a to su veliki stresovi.Problemi sa radnicima i mnogo drugi usputni stvari,koje ti sto rade na divlne nemaju.
Welcome To Serbia Gde Murija Ubija!!!
Usled jedne od mnogobrojnih i ucestalih inspekcija mi koji zaposljavamo, placamo redovno poreze, kucamo apsolutno SVE, doziveli smo da nam cacanska policija UBIJE nerodjene blizance! Da dobro ste procitali! To sto su supruzi „upali“ na posao, maltretirali je i stresirali i time izazvali spontani pobacaj, to se naziva UBISTVOM!
Cacanskim policajcima je SASVIM LOGICNO, da upadnu u radnju od 10m2, njih 6,7 u 8 sati ujutru, maltretiraju zaposlenu i MUSTERIJE zeleci da se fizicki obracunaju. SASVIM LOGICNO, nista nedozvoljeno ne pronadju i potom ne ostave ama bas nijedan papir/dokaz o izvrsenoj inspekciji!!!
SVAKU napisanu rec i slovo spreman sam da potvrdim pred bilo kojom institucijom, poligraf,
da prilozim lekarske nalaze i dokumentaciju i zbog toga Vas molim da ne cenzurisete ovaj komentar.
Uskoro ce svi koje ova prica zanima moci da je procitaju od pocetka do kraja, mada se kraj ne nazire. Da se NIKAD, NIKOME NE PONOVI!
Ovo je samo delic onog sto smo proziveli i prozivljavamo…
Dzentlmenu Priznaj i Pokaj se!
U Cacku, Avgust 5.
Boban Pesevski.