Akcija izgradnje spomenika u Lisu
У маленом драгачевском селу Лису (по попису из 2011.године 217 становника) у току је акција на подизању спомен обележја изгинулима у ратовима 1912-1918 и 1941-1945.
У ослободилачким ратовима 1912-1918 на бранику отаџбине своје младе животе положило је шездесет храбрих Лишана. Падали су на ратиштима широм Србије, умирали гладни, жедни и боси по албанским гудурама, а већини се ни гроба не зна.
Према попису Краљевине Србије из 1910.године село Лис је имало 249 мушких и 225 женских становника (укупно 474). Може се рећи да је сваки четврти мушки становник Лиса погинуо у најпродуктивнијем добу. На овакве несреће надовезале су се епидемије, глад, терор окупатора тако да је становништво Лиса у том периоду преполовљено о никада се није опоравило.
Највише изгинулих је из фамилије Јовичић (16), Стевановић (9), Милићевић (7), Босић (5), Јовановић (4)-ове фамилије више нема у Лису, Гавриловић (3), Ранђић (3), Вучићевић (2), Ђоковић (2), Димитријевић (2), Кочовић (2), Николић (2), Лазовић (1), Аврамовић (1) и Оцокољић (1).
И у Другом светском рату Лис је имао жртава али знатно мање него у претходном (14) углавном цивилних (два борца су погинула).
Са овим спомен обележјем желимо да се макар делимично одужимо, а будуће нараштаје да упознамо са славним прецима, да се надахњују њиховим славним делима и да чувају слободу која нам је дарована.
Откривање споменика планирамо за 11.новембар 2018.године поводом стогодишњице од потписивања примирја у Великом рату.
Надамо се да ћемо уз Божију помоћ као и помоћ потомака и добрих људи ову акцију завршити у предвиђеном року.
Стога позивамо све потомке изгинулих као и остале који желе да помогну да нам се придруже.
_______________________________________________________________
Bolje dom zdravlja podignite to vam je pametnije..
А шта треба, да се мученици из прошлих ратова забораве? Због њих си данас слободан и из удобне фотеље куцаш и паметујеш на тастатури.
Razmisli malo pa nesto napisi.Da su imali para ne bi trazili pomoc da se pravi spomenik a kamoli dom zdravlja koji kosta bar 10,20 puta vise.A i kojom logikom praviti dom zdravlja u selu koje ima 250stanovnika.
SVE STO SE NAPRAVI U SELU DOBRO JE. SVAKA CAST LjUDIMA KOJI OVO RADE