Da li gradska vlast štiti zagađivače?
Prošlo je nepunih deset dana od kako je Mirjana Đoković pomoćnica gradonačelnika i samoproklamovana ekspertkinja za ekologiju obećala da će Čačanima čim stignu od nadležnih službi i inspekcija biti prezentovani rezultati inspekcijske analize posle izlivanja nafte ili nekih njenih derivata u rečicu Lupnjača a odatle u Zapadnu Moravu, ali po svemu sudeći i ovo obećanje gradskih čelnika je ludima radovanje.
Na drugoj strani činjenica da je jedan naš sugrađanin na osnovu Zakona o dostupnosti informacija od javnog značaja dan ranije, nego se pomoćnica gradonačelnika oglasila povodom najnovijheg ekološkog akcidenta u Zapadnoj Moravi, od Zavoda za javno zdravlje dobio rezultate analiza vode Lupnjače na ukupnu prisutnost ulja i masti, ostavlja prostor za sumnju da gradska vlast izbegava da jasno i glasno kaže ko je kriv za ovo poslednje zagađenje Morave.
Nažalost nebrojeno puta se pokazalo da se zaštite životne sredine nadležni, ali i obični građani, sete se samo u slučajevima drastičnih i okom vidljivih zagađenja. Poput ovog poslednjeg ekološkog akcidenta kada je u Zapadnu Moravu iz rečicu Lupnjača, koja se u Moravu uliva u neposrednoj blizini čačanske gradske plaže, dospela velika količina nafte, mašinskog ili motornog ulja.
Nedopustiva lakomislenost
Kada je reč o zagađenju vodotokova i njegovih posledica po zdravlje, biološko i hemijsko zagađenje predstavljaju podjednaku opasnost i imaju nesagledive posledice.
– Osim mikrobioloških, postoje i druge bolesti zagađenja poput trovanja živom, kadmijumom, sumpor-dioksidom, azot-dioksidom… Ispitivanja na eksperimentalnim životinjama prema tvrđenju nekih genetičara su pokazala da samo nekoliko atoma neke materije koji prodru u ćelije i njeno jezgro mogu dovesti do: genetskih, mutagenih, teratogenih i kancerogenih promena. Uveravanja da maksimalne dozvoljene koncentracije nisu prekoračene, da nismo “ispod crte”, “ da nema da brinemo”, uz odomaćeno: “sve je pod kontrolom” – predstavljaju nedopustivu lakomislenost. Priroda je odredila život bez otrova, ne priznaje sustanarstvo sa njima, niti ikakve maksimalno dozvoljene ili nedozvoljene koncentracije. Takvi stavovi su obmana i neiskrenost, pa je stoga neophodna bolja kontrola voda – profesor dr Miodrag Pantelić, specijaliste sanitarne hemije.
Na osnovu dosadašnjih analiza kvaliteta vode, voda Zapadne Morave se u proseku svrstava u vode treće kategorije, s tim što se njen kvalitet znatno pogoršava idući nizvodno ka ušću. Da se svojevremeno nije dogodila afera sa povećanom količinom alfa toksina u mleku kada je ekspresno administrativnom odlukom povećan dozvoljeni nivo alfa toksina, možda podaci o kvalitetu vode Zapadne Morave, naročito kada je reč o gradskoj plaži ne bi izazivala podozrenje.
U inat logici
Kada se u obzir uzmu podaci da je ovih dana utvrđeno da je voda na užičkoj plaži pete klase, a da se kupalište nalazi uzvodno od mesta na kojima se ulivaju gradska kanalizacija i industrijske otpadne vode, nameće se logično pitanje kvaliteta vode na čačanskoj plaži. Naime ako se u vidu ima da se na potezu od Užica do čačanske plaže nalazi višestruko više zagađivača nego što je to slučaj od izvora \etinje do plaže u Užicu, pitanje je krajnje opravdano. Stoga prošlogodišnja tvrdnja dr Vesne Manić kako je kvalitet vode na gradskoj plaži znatno bolji nego što je to slučaj nizvodno i uzvodno od kupališta, izazvala neskriveni podsmeh onog dela Čačana koji racionalno razmišljanje ne doživljavaju kao fizički napor. Posebno kada se ima u vidu da se u Zapadnu Moravu, nekoliko stotina metara od plaže, uliva rečica Lupnjača, koja je decenijama kanal otpadnih voda, a na šta upozoravaju i članovi udruženja Sove na oprezu, koje se od 2015. godine bavi zaštitom ptica i prirode.
Upravo članovi ovog udruženja su u nekoliko navrata 26. jula prošle godine ( u vreme sezone kupanja na gradskoj plaži), 15. i 26. aprila ove godine, u Lupnjači, na ulivu u Zapadnu Moravu registrovali zagađenja identična ovom poslednjem, a o čemu javnost nije bila obaveštena.
Smetnje na vezama
Budući da je naš sugrađanin još 29. avgusta na osnovu Zakona o dostupnosti informacijama od javnog značaja dobio rezultate analize vode Lupnjače, a da oni do dana današnjeg nisu stigli do gradobačeknika i njegove pomoćnice, da zaključiti da na relaciji izmeću Gradske uprave i Zavoda za javno zdravlje postoje izvesne smetnje na vezama. Ili je Zavod na neki volšeban način prestao da bude nadležan u slučaju kontrole i analize kvaliteta vode Zapadne Morave, pa za gradsku vlast njegovi nalazi više nisu relevantni.
Od sredine devedesetih kada su posle dugo godina ponovo spuštene ustave na gradskoj plaži, deo stručne javnosti bezuspešno ukazuje na rizike koje nosi kupanje u Moravi, ali svako od nas ima neotuđivo pravo da sa svojim zdravljem i životom čini šta mu je volja. Međutim, ovoj gradskoj vlasti kao i svim prethodnim takav komoditet jednostavno nije dopušten. Stoga bi bilo normalno da na gradskoj plaži, ako ništa drugo, budu postavljene table, kako se to radi u uređenim državama, kojima se građani upozoravaju da se u Moravi kupaju na vlastitu odgovornost.
Ali pošto je Srbija svetlosnim godinama daleko od uređene države, iluzorno očekivati tako nešto, mada za početak ne bi bilo loše da posle tolikih decenija i nebrojenih ekoloških akcidenata Čačani bar jednom saznaju ko to tamo truje reku kojom se toliko ponose.
(Ceo tekst možete pročitati u najnovijem broju Čačanskih novina)
Video linkovi
__________________________________________________________
Naravno da stite..Ja uopste neznam sto ta Mirjana prima platu kad svoj posao neradi
Stanislave, preterano…
Pisac članka je stao na tablama upozorenja, a trebao je da nastavi sa porukom da treba da čistimo reku Moravu i da je odbranimo od zagađivača. A ne da je napustimo i postavimo table upozorenja.
Možemo mi da čistimo obale koliko hoćemo, kada se u reku izliva sve i svašta i za to niko ne odgovara. Uostalom na fotografijama se lepo vidi da je rastinje na obali lupnjače potkresano a njom piva nafta. Prvi put kada bude zatvorena neka fabrika zbog zagađivanja i bude joj naplaćena astronomska kazna stvari će da se pokrenu sa mrtve tačke. .
Stvar je vrlo jednostavna.
Gospodin Todorović dostavio spisak ljudu koji treba da se zaposle u Slobodi ( malo više od 170 ljudi), kako sad da ih optuzi za ispustanje ulja.
Treba se još zapitati gde zavrsava trihlor i cijanidi koje ova fabrika koristi ???
SNS mafija!
Nije problem samo nafta vec i kolektori od kanalizacije kod mosta na moravi ako uopste i postoje
NEMOJ NISTA DA RADITE, CEMU DA SE TRUDITE.
IMATE ,, LEPO ,, MISLJENJE ONARODU PA U SKLADU IODGOVORNOST.
UZIVAJ TE.