Rekordna sezona, Srbi na letovanje potrošili 600 miliona evra
SA više od 1.000 čarter-letova sa Aerodroma „Nikola Tesla“ i najmanje 10.000 autobuskih polazaka ka grčkim letovalištima, ova turistička sezona se smatra rekordnom.
Naši turisti su u predsezoni, prema podacima Narodne banke Srbije, u inostranstvu potrošili 593 miliona evra, što je 12,8 odsto više nego lane. Avioni sa srpskim turistima ovog leta sletali su na 29 destinacija, a najviše u Grčkoj – na 14 grčkih aerodroma. To se odrazilo i na potrošnju, jer su naši turisti, u predsezoni, na Egeju ostavili 190 miliona evra. Do kraja sezone očekuje se da će dostići 450 miliona evra, više nego lane.
– Ovog leta je prodaja aranžmana za Grčku slabija nego lane, jer su početak sezone usporili kiša, poplave i požari, ali i zbog toga što su dve velike agencije propale – kaže Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija JUTA. – Očekujemo pad broja turista od oko od pet odsto u odnosu na lane. Ipak, opet očekujemo da se oko 700.000 srpskih turista kupalo na Egeju.
U Grčku je, dakle, 150.000 srpskih turista otputovalo avionom, a pola miliona autobusima i svojim kolima. Tačan broj autobuskih polazaka je nemoguće utvrditi, ali pouzdano se zna da je sa „Lastinog“ parkinga u Beogradu krenulo 3.000 autobusa. Međutim, beogradske agencije su organizovale polaske i sa BAS-a, ispred „Arene“, ali i sa parkinga raznih šoping-centara. Ukupno, procenjuje se da je oko 10.000 autobusa sa srpskim turistima prešlo Evzoni.
Zanimljivo je da je Turska ove godine ponovo doživela pravi „bum“ među srpskim turistima. U ovoj zemlji je letovalo oko 80.000 srpskih turista! Naime, 331 čarter-let obavljen je samo za Antaliju, a naši avioni su sletali i u Izmir i Dalaman. Dakle, oko 30.000 srpskih turista je u Tursku otišlo avionom, a čak 50.000 autobusom!
– Turska je „skočila“ 60 odsto u odnosu a lane, kao i Egipat u kojem je letovalo oko 30.000 naših ljudi – napominje Seničić. – Broj naših turista u Egiptu će biti još veći, jer sezona na Crvenom moru nije završena. Broj naših turista u Španiji i Italiji je kao i lane, po oko 3.000 putnika.
Nažalost, srpskih turista u Tunisu je svake godine sve manje, pa je od maja do avgusta u ovoj lepoj zemlji letovalo samo oko 1.000 srpskih gostiju. Ovo je katastrofalan podatak kada se uzme u obzir da je pre „arapskog proleća“ u Tunisu bilo i po 26.000 naših gostiju.
Put Kipra nedeljno je bilo devet letova, a kada se oduzmu tranzitni putnici, na ovom ostrvu je letovalo oko 5.000 naših turista.
Pretpostavlja se da oko 100.000 srpskih turista sa juga zemlje letuje u Bugarskoj, ali ovaj broj je nezvaničan i neproveren. Slično je i sa Hrvatskom u koju najviše putuju građani Srbije koji su u toj zemlji nekada imali imovinu.
MILIONI OSTALI U ANTALIJI
NAŠI turisti su do jula u Turskoj već potrošili 45 miliona evra, koliko su ostali tokom cele prošlogodišnje sezone!
I turski gosti su u našoj zemlji počeli da troše, pa su među deset najbrojnijih turista u Srbiji. Od izraelskih turista Srbija je lane zaradila 88 miliona evra, dok su naši putnici u ovoj zemlji ostavili samo četiri miliona.
Ovo Srbi možete slobodno da zamenite sa beogradjani.
5% Srba, 95% nazovi beogradjana.
100 € / po osobi ,…. „Sramota me koliko nam dobro ide“ ,…. Neo Vrasna i Buljarice 😀 😀 😀
Pa i ja sam isao!
Ете силне паре одоше да се осоли гузица.Немо неко каже да се лоше џививи.