Čačanski građevinari nezainteresovani za rekonstrukciju skupštinske sale
Iako je bilo najavljeno da će tokom leta biti rekonstruisana skupštinska sala, radovi još uvek nisu počeli. Razlog je neuspešan javni tender, rekao je predsednik Skupštine grada Igor Trifunović navodeći da su ponuđači za radove naveli veće cene od procenjene vrednosti.
Grad je za rekonstrukciju skupštinske sale izdvojio ukupno 20 miliona dinara, 12 miliona je dobijeno od Ministarstva za državnu upravu dok je osam miliona dinara obezbeđeno iz budžeta grada.
-Raspisali smo smo javnu nabavku na koju su se javila dva ponuđača. Obe ponude su bile preko ponude koja je bila predviđena budžetom. Imali smo niz sastanaka i pregovora sa oba ponuđača koja su učestvovala, ali nismo uspeli da nađemo zajednički jezik u smislu obaranja njihove cene. Rebalasom budžeta izdvojili smo još pet miliona dinara na osnovu nove procene projekta. Mislim da je to dovoljno i da ćemo posle ove skupštinske sednice raspisati javnu nabavku, rekao je Trifunović.
Zanimljivo je da se na tender nije prijavila ni jedna čačanska firma. Trifunović smatra da je razlog poslovi u Beogradu.
– Mislim da je to refernca za bilo kog izvođača. Navodno su angažovani na izvođenju radova u Beogradu i nisu mogli da garantuju da bi u traženim rokovima mogli da okončaju sve radove, kaže Trifunović.
Prvi čovek Skupštine grada kaže da bi svi radovi mogli da se okončaju do kraja godine, a da će se do tada sednice održavati na lokaciji sa koje će biti moguće obezbediti TV prenos.
Који бре чачански грађевинари. Ове од шесетпет и кусур година што гину сваки дан ко муве по градилиштима ви сматрате грађевинарима или ове што су то силом прилика да би јели леба а не умеју ексер да закуцају називате грађевинарима. Прошла су времена кад је сиротиња ишла у школе занатрске па ондак на градилиштима техничари пословође правили од њиг мајсторе занатлије свог заната. Мало морген више. Које бре ви јавне набавке расписујете и са којим то ви ценама упоређујете понуде кад не имате званичне верификоване државне цене произвођача компоненталних материјала који улазе у састав неког финалног производа рецига бентона. Поставља се питање величине профита који је овде неограничен,питање радне снаге која је најчешће илегална, питање радног времена и много чега још. Само да наведем пример са отварање понуда за изградњу тунела ВУЧКОВИЦА неких тамо краљевинскиг година на прузи Краљево Крагујевац разлика најниже и највише понуде износила је у висини дозвољеног профита мислим седам посто. Има ви господо дуго дуго путујете тамо где сте пошли само поставља се питање колко ће иг доведете са собом.
Pare preusmeriti za izradu spomenika Zupana Stracimira na gradskom trgu. Ostatak para da se obezbedi iz donacija cacanskih firmi. Trg treba da ima spomenik da bio trg u pravom smislu reci, sa simbolom grada.
Zašto se svaka nabavka završava podizanjem cene – da li je i ko odgovoran za to?Da li je Grad Čačak na toliko lošem glasu da nijedan iole pošten građevinac ne želi da se pojavi na tenderu? Zašto je tako?
Ovo su prava pitanja za Predsednika skupštine koji vodi rekonstrukciju skupštinske sale i Gradonačelnika koji vodi izgradnju zgrade za Rome?
Kako nađe izvođača za Sutjesku iz prve?
Godinama ne ustevujem ni na jednom tenderu,bez obzira koja ga ustanova raspisuje. Priprema dokumentacije i za male poslove je ozbiljan i velik posao,oduzima mnogo vremena i energije. I tako slozis papire,racunas danima,platis one skolovanije ljude i one sa licencom da se sve slozi kako treba,izadjes na tender sa realnom cenom i pobedi dasa sa cenom koja je ispod cene materijala i tako svugde.Zapocne posao,uradi sa onima iz ustanove aneks ugovora,pa drugi aneks,pa treci i na kraju naplati bar dva puta vise nego sto posao vredi….a bar da urade kako treba,nego uvek prefusere. Zato sve manje firmi i ucestvuje na tenderima bilo koje vrste.Jednostavno ne zelimo da dajemo legitimitet bitangama i lopovima.
20. miliona dinara i jos 5 = 25 miliona ili ti 210.000 € za rekonstrukciju ????? Koliki je ovo bezobrazluk govori podatak da za te novce moze se napraviti stambena zgrada od 525 m2 bruto ili 430 m2 NETTO !!!!!!!!
Od kada je jedini uslov najniža ponuđena cena ostadosmo i bez gradjevinara, bez struke i bez zanata…setite se samo kako se radilo i gradilo kada su se na tenderima odbacivale odmah naniža i naviša ponuđena cena. Eh, Trifunoviću a otkud bi ti to uopšte znao? Iz iskustva, iz škole, sa prakse? Svakako ne iz partijske klupe