Profesori iz Splita posetili Čačak, uskoro razmena studenata i profesora
Profesori sa Sveučilišnog odjela za stručne studije iz Splita boravili su dva dana u Čačku, u uzvratnoj poseti kolegama sa Visoke škole tehničkih strukovnih studija. To je nastavak višegodišnje saradnje koja je započeta pre nekoliko godina, i koja će, kako je najavljeno, rezultirati uvođenjem master studija na engleskom jeziku kako bi se privukli inostrani studenti.
-Uspostavili smo saradnju sa školom koja je bliska po studijskim programima našoj školi. Pojedine studijske programe smo uskladili sa njihovim studijskim programima sve u cilju da bi mogli da razmenjujemo i studente i profesore u oba smera. Dva dana smo mi domaćini školi iz Splita sa idejom da nastavimo saradnju i da ona dobija konkretnije oblike. Ideja je da oformimo master studije na engleskom jeziku kako bi privukli inostrane studente. Imamo već sada interesovanje iz Grčke, i to je nešto na čemu ćemo raditi u narednom periodu, kaže direktor Visoke škole Dragan Brajović.
Sveučilišni odjel za stručne studije u Splitu osnovan je 1998. godine i izvodi stručne studije na tri smera tehničke struke i dva smera u okviru društvenih oblasti. Nastava je okrenuta sticanju praktičnih znanja, i u tu svrhu ostvarena je dobra saradnja sa privredom a uložena su i znatna sredstva u opremanje laboratorija.
-Student koji završi stručne studije treba da bude spreman za tržište rada. U poslednje vreme okrenuli smo se studijama u turizmu. Prošle godine smo uveli smer menadžment trgovine i turizma s obzirom da je Dalmacija okrenuta turizmu i trgovini. Imamo odličnu saradnju preko Erazmus programa sa preko desetak evropskih država. Godišnje oko 50 naših studenata odlazi u inostranstvo, dok oko 70 dolazi u Split na jedan do dva semestra. Za njih se nastava izvodi isključivo na engleskom jeziku. Pripemamo studije elektrotehnike na engleskom jeziku, a nadam se da će to biti uvedeno i u Čačku. Želja nam je da uvedemo mobilnost prvo profesora a potom studenata. Split je atraktivna destinacija studentima i mislim da ćemo raditi da i naši studenti dođu u Čačak. Voleli bi da u budućnosti realizujemo veće projekte kako bi povukli novac iz fondova EU. Imamo identičan problem, a to je da nas država sve manje finansira i moraćemo u budućnosti da se snalazimo na tržištu, rekao je Ivan Akrap, pročelnik Sveučilišnog odjela za stručne studije Sveučilišta u Splitu.
Razlika između dve škole je minimalna. Visoka škola u Splitu pripada univerzitetu dok kod nas to nije slučaj, iako postoji i takva mogućnost u zakonu. Ulazak u EU, školi u Splitu omogućio je da konkuriše za sredstva iz fodnoda EU ali i da ostvaruje saradnju sa drugim visokoškolskim ustanovama unutar zajednice.
-Otvorile su nam se mogućnosti da učestvujemo na konkursima EU za dobijanje sredstava iz raznih fondova ali i mogućnost povezivanja sa drugm fakultetima u smislu izvođenja zajedničkih studija. U pripremi smo jednog takvog studijskog programa sa jednim univerzitetom u Nemačkoj, gde bi se jedan semenstar nastave odvijao kod nas u Splitu, dva semestra u Nemačkoj, a jedan semestar u industriji, najavljuje profesor Tonko Kovačević.
Visoka škola tehničkih strukovnih studija u Čačku, pored škole u Splitu, ima saradnju sa tehničkim univerzitetima na Kritu i u Gracu, kao i sa Visokom školom u Mariboru. Kako je rekao Brajović, škola će tražiti nove partnere, naročito u Evropi, kako bi se obezbedila što veća mobilnost studentima i profesorima.
Nijedan komentar o ovoj temi, ali zato sta je rekao Milun Todorovic ima sto komentara. Jadni smo, mi prosti i neobrazovani, zato nam i jeste ovako.
Idi malo u Split, parkiraj kola, pa se vrati i ispricaj nam o tome.
Ne xxxx, sreće ti. Koga briga za ove, njihovi sinovi razbijaju kola srbskim turistima.
Vala bas, neka ide do Splita. Svaka ti cast na komentaru.