Cene goriva nikad veće, uskoro novo povećanje
Cene benzina i dizela poskupeće u Srbiji do kraja godine za pet do šest dinara po litru zbog američkih sankcija Iranu, upozoravaju vlasnici naftnih kompanija! To znači da ćete za litar bezolovnog benzina oko Nove godine morati da izdvojite nešto više od 160 dinara, dok će dizel skočiti na preko 171 dinar po litru
Skok cene barela nafte zbog krize u Iranu već je uticao da gorivo u Srbiji danas poskupi za pola dinara do dinar, a kada u novembru američke sankcije zvanično stupe na snagu, doći će do novog poskupljenja.
Srđan Knežević, vlasnik naftne kompanije „Knez petrol“, rekao je za Informer da je skok cene sirove nafte na berzama u Njujorku i Londonu za više od dva dolara u toku samo 24 sata uslovio vlasnike pumpi u Srbiji da već danas evrodizel poskupi za jedan dinar, a bezolovni benzin za 0,5 dinara.
– Nažalost, ovo nije kraj i cena barela će sigurno dodatno još skakati zbog sankcija koje će SAD uvesti Iranu. To znači da će, ako se nešto drastično ne bude promenilo do kraja meseca, evrodizel poskupeti za tri dinara, a benzin za dva dinara, a do kraja godine će evrodizel biti skuplji za čak šest dinara po litru, a benzin za pet dinara. Mi, vlasnici naftnih kompanija tu ništa ne možemo da uradimo jer smo već naše marže spustili na minimum. Gotovo sva nafta u Srbiji se uvozi i ako skače cena barela na svetskoj berzi, neminovno je veća i ona kod nas na pumpama – rekao je Knežević i dodao da celu stvar dodatno otežava visoka cena transporta:
– Veliki problem nam pravi nizak nivo Dunava, zbog čega se nafta umesto baržama prevozi cisternama i vozovima, što je duplo skuplje. Mi smo očekivali da će zato što je jesen doći kišno vreme i da će tankeri ponovo moći da saobraćaju Dunavom, ali to se nažalost još uvek ne događa-navodi Knežević.
Poskupljuju namirnice i prevoz?
Ono što privredu najviše brine je što je na našem tržištu dizel, koji bitno utiče na troškove proizvodnje u poljoprivredi i transportu, daleko skuplji nego u okruženju. Njegova cena je za devet odsto viša u odnosu na prosek regiona, od nas je samo skuplja Grčka i Albanija, dok je najjeftiniji, za 16 odsto u odnosu na prosek, u Makedoniji. Pritom, najveći udeo u ceni čini fiskalno opterećenje, koje za dizel u Srbiji iznosi 86,59 dinara po litru ili 52,5 odsto. Iz litra evropremijuma 95 država uzme 83,38 dinara ili 53,8 odsto, dok kupci autogasa za akcize i porez po litru daju 38,29 dinara ili 48,2 procenta. Tokom letošnjih protesta, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nagovestio da će akcize na dizel biti smanjene, ali je kao preduslov postavio prekid protesta. Protesti su prekinuti, ali je obećanje o akcizama zaboravljeno.
Ekonomista Ljubomir Madžar upozorio je da će porast cene nafte napraviti domino efekat koji će dovesti do poskupljenja brojnih drugih sirovina i usluga.
– Skokom cene goriva poskupeće i brojne druge namirnice i usluge koje zavise od saobraćaja, što će biti još jedan jak pritisak za našu privredu. S obzirom da naftne kompanije tvrde da su maksimalno spustile svoje marže i da ne mogu više, jedini način da se zaustavi poskupljenje je da država spusti akcizu, ali to nije ni realan, niti dobar potez. Javne finansije su bitnije od cene goriva, penzije moraju da se isplate, a automobil ne morate da vozite – jasan je Madžar.
Dok nije dosao sns za litru nafte pola kg malina, sns dosao za litru nafte 3 kg maline!!! Tako vam mogu nabrojati do jutra! SNS radi samo za svoj dzep gradjani na pun kamion uzmu 500evra poreza!
Prodajem auto,
kupujem konja.
Pljacka kao nikad nigde!!!
A odakle će penzije da povećaju samo cepaj !
Sto vas cudi, privreda nam cveta…mora vlast nekako da krpi rupe. Dabogda svi otisli u p…m…..
Nije mi jasno, na setskom trzistu se poveca cena nafte i istog sekunda gorivo poskupljuje kod nas, na svetskom trzistu padne cena nafte kod nas ostanu iste cene, gde je tu logika nego pljackanje ovog jadnog naroda, kakve veze ima TNG sa povecanjem cene nafte pa skace cena skoro svaki dan po malo???
Pa znaš kako, kad skoči cena nafte na svetskom tržištu, normalno je da u Srbiji odmah skoči cena derivata iako će tu skuplju naftu rafinerije dobiti tek za 3 do 6 meseci, jer se nafta nikad ne kupuje danas za sutra, a i te svetske cene su za isporuku 3 do 6 ili čak više meseci, niko ne skladišti naftu da ima danas za sutra da prodaje, osim kad SAD intervenišu iz svojih rezervi koje iznose nekoliko meseci za celo tržište SAD.
Normalno je to u Srbiji, jer je dobar bilo koji razlog da se zaradi koji dinari više od ovog naroda.
Onda kad cene na svetskom tržištu padnu, to je opet za isporuku za 3 do 6 meseci, tako da kod nas neće pasti cene nafte, jer tada rafinerije dobijaju onu naftu koju su ugovorili po višim cenama pre 3 do 6 meseci.
Međutim, i kad rafinerije kupe naftu ugovorenu po nižim cenama, onda se desi nizak vodostaj Dunava, povećanje akcize, sankcije Iranu, sankcije Rusiji, smanjenje proizvodnje zemalja OPEC-a, niske temperature, štrajk prosvetara, rast dolara, neka izjava Trampa, tweet Elona Maska, nova ofanziva ISIL-a u Siriji, i šta god vam već padne na pamet.
Sve dok se prodaje, cene će da idu dinar po dinar na gore, efekat laganog kuvanja žabe.
A sad je baš fino vreme da nekoliko dana svi ne koristimo auto, pa da vidimo kako će reagovati.
lopovluk kao nikada do sada kao i plate penzije itd nikada do sadas
Kriminal kakvog odavno nije bilo! Ali sve dok budemo cutali i pravili se da je sve ok i savijali grbacu nosta se nece promeniti.
Hvala Bogu da bar neko pise o ovom problemu! Ne znam cega se vodece dnevne novine u drzavi boje da pisu bilo sta slicno.Ja zivim u Bg i ovde je na Nisu u subotu 95-ica bila 157,70! Kakva kradja, kakav lopovluk, a ovamo se povecavaju satro penzije. Ja sam auto parkirala, upalim ga jednom nedeljno, a ostalim danima idem autobusom.