Čačani protiv uskraćivanja prava na dobijanje informacija od javnog značaja
U okviru kampanje “Srbija do informacija” danas je organizovana ulična akcija “Ako želiš informacije od javnog značaja, zašto ne pišeš Deda Mrazu?” u Čačku.
Građani Čačka su preko Deda Mraza poslali pisma u kojima su tražili određene informacije od javnog značaja od državnih organa. Tokom ulične akcije, Valjevci su istakli problem nedovoljne transparentnosti informacija o javnim nabavkama. Takođe, naglasili su da je nedostižno saznati kada će se i kako rešiti problem zagađenosti vazduha, a posebno su izrazili nezadovoljstvo nedostatkom informacija o izvršenju sudskih presuda.
Pravo javnosti da zna je veoma važno pravo koje kroz Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja omogućava svim građanima da imaju uvid u rad javnih institucija koje se finansiraju njihovim novcem. Ovaj Zakon omogućio je građanima da saznaju mnoge činjenice od javnog interesa koje bi ostale sakrivene od očiju javnosti.
Nacrt izmena Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, koji je tokom proleća predstavilo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, ukazuje na nameru države da javnosti oteža uvid u rad javnih institucija. Od građana se očekuje da plaćaju i da ne pitaju kako se troši njihov novac.
Da podsetimo, grupa organizacija civilnog društva koju čine između ostalih Beogradski centar za bezbednosnu politiku, CRTA, Pravni skener, Građanske inicijative, Slavko Ćuruvija Fondacija, Transparentnost Srbija, BIRN, Partneri Srbija i Fondacija za otvoreno društvo Srbija pokrenula je inicijativu za odbranu prava javnosti da zna. Inicijativa je do sada okupila 80 građanskih i medijskih udruženja i organizacija.
Organizacije su ukazale da je veoma štetna odredba Nacrta zakona kojom se predviđa izuzimanje dela preduzeća (društva kapitala) koja raspolažu značajnom javnom imovinom od obaveze davanja informacija koje se odnose na njihov rad. Takođe, mogućnost da organi vlasti vode upravni spor protiv obavezujućih, konačnih i izvršnih rešenja Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti nije u skladu sa načelom zakonitosti. Tokom javne rasprave 1.200 građana poslalo je komentare nadležnom Ministarstvu da se ove štetne odredbe ne usvoje, ali do danas Ministarstvo nije obavestilo javnost da li su komentari prihvaćeni ili ne.
Tim povodom u okviru kampanje “Srbija do informacija” organizovane su ulične akcije pod nazivom “Ako želiš informacije od javnog značaja, zašto ne pišeš Deda Mrazu?” u više gradova u Srbiji – Prijepolje, Užice, Valjevo, Smederevo i Sombor. Kampanja se nastavlja u cilju informisanja građana o značaju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, zato će se do kraja ove nedelje pored Čačka, akcije održati u Nišu i u Kragujevcu.
-Novim izmenama Zakona o pristupu informacija od javnog značaja predviđeno je značajno uskraćivanje dosadašnjih prava građana. Po tim izmenama društva kapitala i javna preduzeća biće izuzeta od zakona i nećemo moći da pitamo Železnice Srbije, Koridore Srbije i najveće državne sisteme kako rade i kako troše novac. Građani će biti upućeni na iscrpljujuće upravne postupke kako bi došli do informacija od javnog značaja. To su dva najveća problema ukoliko izmene zakona zažive. Zbog toga razgovaramo sa građanima i borimo se da sačuvamo naša prava. Informacije od javnog začaja su temelj demokratije, rekao je Pavle Dimitrijević iz organizacije Crta.
Čačani su u velikom broju podržali akciju jasno poručujući da su protiv sistema koji uskraćuje informacije i oogućava korupciju. To su nam potvrdili i građani u anketi.
-Svi bi trebali da imamo informacije kako se puni budžet i kako se novac troši jer su to naše, narodne pare. Podržavam ovu akciju ali ne znam kakve će to efekte imati. Poslednjih 20 godina sve nešto pričamo a nestajemo. Ovaj grad je imao preko 50.000 ljudi a sad ima oko 30.000. Imaće ih sve manje, sve dok ne ostanu duhovi, a mi ćemo i dalje da pričamo i da pričamo. O čemu? Niti mladi mogu da se venčavaju, da se deca rađaju, natalitet opada, svi gledaju da odu. Mi odlazimo u Kinu i predlažemo svima da odu odavde, poručioje Filip Arsić.
Građani su ti koji pune budžete lokalnim samoupravama i državi i imaju pravo da znaju kako se novac troši i u koju svrhu. Do sada smo imali dobar zakon koji je omogućavao da relativno brzo dobijemo informacije koje nas zanimaju i ako sumnjamo na neku nepravilnost. Nadam se da ćemo uspeti da odbranimo dosadašnji zakon i stečena prava. Ovoga puta nisam ništa pitao Deda Mraza jer više ne verujem u njih, sve je sada samo na nama, smatra Peđa Avramović.
-Kao građani ove zemlje i kao poreski obveznici veoma je važno da znamo šta su naša šprava i šta su naše obaveze. Smatram da je dostupnost informacija ključna za funckionisanje jednog demokratskog i građanskog društva. Smatram da se kod nas informacije dobijaju samo po nudždi. Od Deda Mraza sam zatražila informacije kako se to može zaposliti u lokalnoj samoupravi u gradu Čačku a da to nije preko stranke, rekla nam je Anđelka Matijević.
Filip Arsić sve objasnio. Super za ideju, za trud, ali male su šanse da će se nešto postići. Toliko se kršenja zakona i prava dešava transparentno pred nama, a mi samo kukamo, kritikujemo, gledamo i ništa ne možemo da promenimo što nas baca u još veći očaj. I ja sam među mladima koji su otišli, i ne znam da li treba da se vratim, i kada.
Koje CUCA ,kako.je donijo.posticajna sretsva za kap po kap.