Galerija: Slikari, ratovi, pejzaži
Уметничка галерија „Надежда Петровић“ – Изложба СЛИКАРИ – РАТОВИ – ПЕЈЗАЖИ
Отварање: 9. новембар 2018. – Трајање: 9. новембар – 9. децембар 2018.
Аутор изложбе: Драгана Божовић, кустос, музејски саветник
Уметничка галерија „Надежда Петровић“ обележава 100 година од завршетка Првог светског рата изложбом СЛИКАРИ – РАТОВИ – ПЕЈЗАЖИ.
– први пут на изложби слике Димитрија Петровића поред слика његове ћерке Надежде
Поводом обележавања 100 година од завршетка Првог светског рата и државног празника Дана примирја у првом светском рату Уметничка галерија „Надежда Петровић“ приредила је изложбу СЛИКАРИ – РАТОВИ – ПЕЈЗАЖИ.
Свечано отварање изложбе одржало се у петак 9. новембра 2018. године.
Изложба је посвећена свим српским сликаркама и сликарима којима је део живота и рада захватио и обликовао ратни вихор и указује да, у овој 2018. години, проглашеној за годину културног наслеђа у Европи, њихова дела припадају посебно важном сегменту европске културне прошлости.
Тема изложбе је пејзаж и приказује један историјски преглед развоја и заступљености овог мотива у српском сликарству. Аутор изложбе је Драгана Божовић, кустос галерије. Кроз изложена дела прати се однос сликара и сликарки према пејзажу као ликовном мотиву са акцентом на стваралаштво у време ратних и поратних година. На изложби се налази укупно 36 уметничких дела. Заступљени уметници рођени су између 1870. и 1930. године и тиме припадају генерацијама чију су младост или зрело доба обележили Први и Други балкански и Први и Други светски рат, односно, већином су учествовали у ратовима као борци, добровољне болничарке и ратни сликари. Изложена дела настала су између 1900. и 1960. године.
Изложена дела припадају фонду Уметничке галерије „Надежда Петровић“ осим радова Димитрија Мите Петровића и Бранка Станковића. Куриозитет изложбе је излагање цртежа Димитрија Мите Петровића, оца Надежде Петровић – првог учитеља цртања у Чачку, несуђеног уметника, али једног од првих српских ратних сликара још из времена српско-турских ратова. Његова дела су први пут изложена и први пут су се нашла поред слика његове славне ћерке Надежде Петровић. Такође, његова дела подсећају да се ове године навршило и 140 лета од завршетка српско-турских ратова. Дела Димитрија Мите Петровића за изложбу је уступио Народни музеј у Чачку, а успостављена је сарадња и са КУД „Абрашевић“ из Чачка који је уступио дело уметника Бранка Станковића.
Изложба је реализована захваљујући Граду Чачку и Министарству културе и информисања Републике Србије.
Део текста са отварања:
„Магла се беше већ разишла и сунчеви зраци обасјали зелена поља.“
Тако гласи прва реченица у ратном дневнику Димитрија Мите Петровића који он води у току првог српско-турског рата 1876. године. Мита Петровић, млади двадесетчетворогодишњи талентовани учитељ цртања у чачанској реалчици, са великим полетом тада креће као добровољац у борбу за коначно ослобођење српских територија од турске власти. У тада малом Чачку оставља супругу и ћерке – двомесечну Милицу и трогодишњу Надежду, која ће једнога дана постати велика сликарка. Али он свој ратни дневник не почиње са осећајем страха, стрепње и ишчекивања шта ће бити у борбама. Он у првој реченици већ пун оптимизма даје опис слободне спокојне земље – пејзажа обасјаног сунцем. Оптимизам који носи Мита Петровић није јединствен. Носила га је и његова ћерка Надежда као добровољна болничарка и сликарка у ратовима. А он прати и друге српске сликарке и он зрачи из многих њихових слика, и оних сликаних у миру и оних сликаних у ратним вихорима. Овом изложбом приказујемо део њиховог опуса и доказујемо да су слике биле најбољи чувари њиховог оптимизма и љубави према завичају и као такве одржавале их и давале потребну снагу у најтежим тренуцима.
Изложбом СЛИКАРИ – РАТОВИ – ПЕЈЗАЖИ Уметничка галерија „Надежда Петровић“ обележава стогодишњицу завршетка Првог светског рата и посвећује је свим српским сликаркама и сликарима којима је део живота и рада захватио и неминовно обликовао ратни вихор. Морамо да истакнемо – у балканским и Првом светском рату учествовало је готово 80 српских сликара док их је Европа имала неколицину. Зато овом изложбом указујемо, у овој 2018. години, проглашеној за годину културног наслеђа у Европи, да њихова дела припадају посебно важном сегменту европске културне прошлости.
Поводом државног празника – Дана примирја у Првом светском рату – у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ у недељу 11. новембра 2018. у 12 сати биће одржано вођење кроз изложбу СЛИКАРИ – РАТОВИ – ПЕЈЗАЖИ. Кроз изложбу води музејски саветник Драгана Божовић, аутор изложбе.
Добро дошли!
Улаз је бесплатан.
Са великим задовољством представљамо ексклузиву ове изложбе – цртеже поменутог Димитрија Мите Петровића, несуђеног уметника, али једног од првих српских ратних сликара још из времена српско-турских ратова. Његова дела су први пут изложена и први пут су се нашла поред слика његове славне ћерке Надежде Петровић. Не можемо рећи да смо њиховим излагањем испунили жељу Мите Петровића да његова дела буду пред публиком јер када је он живео није ни постојао обичај јавног излагања сликарских дела, али смо, верујем, испунили његову жељу да се споје стваралачке енергије поносног оца и велике ћерке и то овде у Чачку где је он почео професионални живот, а Надежда направила прве кораке и то све се дешавало, верујемо, баш на овом простору око чачанске цркве. Иначе, Петровићева дела су власништво чачанског Народног музеја.
Такође, ексклузива је и излагање слике значајног српског сликара Бранка Станковића коју нам је уступило КУД „Абрашевић“ из Чачка, јер излагањем указујемо на то да се вероватно и у другим чачанским установама и удружењима који нису музејског типа крију значајни уметнички радови које треба са пажњом и поносом чувати.
Како живимо на подручју које нису мимоишли многе буне, устанци и ратови, дела Мите Петровића подсећају да се ове године навршило и 140 лета од завршетка српско-турских ратова, а већ наредна година ће нас подсетити да је прошло 8 деценија од почетка Другог светског рата.
Драгана Божовић
_____________________________________________________________