Koliko zaista vredi Kopernikus i zašto je pobesneo Boris Tadić?
Колико је на српском олигополском тржишту кабловских оператера права вредност компанија
Милићевић: Коперникус вреди 37,5 милиона евра
Аквизиција кабловског провајдера Коперникус од стране националне телекомуникационе компаније Телеком за близу 200 милиона евра изазвала је буру у јавности, не због саме куповине с обзиром да је Телеком већ најавио аквизиције кабловских оператера, већ због цене која делује пренадувано, а и околности да је власник 49 одсто Коперникуса брат повереника СНС у Нишу.
На основу финансијских извештаја Коперникуса, кретања на тржишту телекомуникационих услуга, као и упоредне праксе у преузимању сличних компанија у свету, аналитичар Драгован Милићевић, бивши државни секретар Министарства трговине, изнео је процену да је реална вредност Коперникуса око 37,5 милиона евра.
Модел процене вредности Коперникус се, према речима Милићевића, базира на сличном моделу дефинисаног од стране водећег светског стручњака у области валуације компанија, Асвата Дамодарана, професора на њујоршком Стерн факултету. За процену вредности компаније узима се стопа раста тржишта производа и услуга на ком послује компанија, стопа ризика пословања, трошкови капитала, пројектована стопа раста и други показатељи.
Према Милићевићевој анализи, српско тржиште телекомуникационих услуга у области кабловске телевизије и интернета је олигополског типа на коме послују три велика система, СББ са аквизираним компанијама, Телеком и Коперникус.
Према подацима РАТЕЛ-а у Србији је прошле године било 1,48 милиона претплатника фиксног широпојасног интернета и 1,7 милиона претплатника медијских садржаја и они расту стопом од око три одсто годишње претходних година. Укупно тржиште у овој области било је вредно 264,7 милиона евра прошле године. Потенцијал за раст тржишта је одлучујући фактор раста и компанија, а то зависи од расположивог дохотка грађана, стандарда становништва и броја корисника.
– Нажалост, Србија не бележи позитивне трендове ни код једног фактора. Наиме, доходак стагнира, број становника се смањује фрапантном брзином од готово 90.000-100.000 годишње јер се око 50.000 исели из земље, а број умрлих је у 2017. био за готово 40.000 већи од броја рођених. Смањује се и број домаћинстава, што се види по броју прикључака фиксне телефоније – објашњава Милићевић.
Према очекиваним кретањима готовинских токова, односно зарађивачке способности предузећа у наредних 10 година, Милићевић је утврдио да је садашња вредност Коперникуса око 4,5 милијарди динара, односно 37,5 милиона евра.
– Једна од метода провере валидности процене је и такозвани метод мултипликатора, однос просечних рација вредности компаније и одређених параметара пословања за упоредиве компаније (21 европска компанија по методологији Дамодарана). Однос вредности од 37,5 милиона евра према висини прихода од продаје је 2,17, што је близу односа репрезентативних компанија који износи 2,21. Ако се у обзир узима однос вредности и ЕБИТДА (оперативне добити пре плаћања пореза, камата и амортизације) за Коперникус је 5,69 (уколико је вредност 37,5 милиона евра), а за групу сличних компанија 6,25. Уколико узмемо у обзир трећи показатељ, однос вредности компаније и пословне добити (ЕБИТ) за сличне компаније је 11,27, за Коперникус 13,37. Економски резон ове трансакције не постоји – закључује Милићевић.
Телеком: Коперникус има више од 200.000 корисника
На тврдње у јавности да Коперникус има око 50.000 корисника које се базирају на извештају Ратела за прошлу годину, Телеком Србија је саопштила крајем прошле недеље да се овај извештај креира на основу података које оператори достављају том регулаторном телу, а Телеком Србија је доставио најновије податке који се тичу броја корисника Коперникус Тецхнологy.
– Убрзаном масовном дигитализацијом и аквизицијом мањих оператера од стране Коперникус Тецхнологy током 2018. године, тржишно учешће те компаније значајно је повећано, односно прелази осам одсто учешћа у дистрибуцији телевизијских садржаја. Такође, повећан је и број корисника интернета, тако да је укупан број корисника мултимедије и интернета већи од 200.000. Подаци недвосмислено указују на чињеницу да је Коперникус Тецхнологy заузимао друго место на тржишту кабловских оператера. Ово указује да ће финансијски показатељи Коперникуса бити значајније бољи у 2018. години у односу на 2017. годину – каже се у саопштењу Телекома Србија.
Извор: Данас
На вест да је државна Компанија Телеком за Коперникус искеширала читавих 200 милиона евра, огласио се некадашњи председник Борис Тадић. Говор на конференцији за штампу започео је причом о Коперникусу, а наставио повишеним тоном о режиму Александра Вучића:
____________________________________________________________________
Sve je istina sta je Boris Tadic reko !
Jeste ali je i on bio s njima na vlasti
Pa zna se ko je uzeo razliku izmedju stvarne cene i one za koju je prodat Kopernikus.
Borise, glasaće te opet svi, samo da te nekako čuju..
Zvezdan,vlasnik Kopernikusa zajedno sa bratom blizancem,je verovatno buduci gradonacelnik Nisa.OZNA SVE DOZNA.On je predsednik glavnog odbora SNS-a za Nis.Obojica su inzenjeri,bili su deca za primer i iz cestite porodice su.Sta se sve izdogadjalo i kako su se obogatili i prodali-pitamo se svi,koji ih znaju odranije.
Sve ispitati ukoliko postoji elemenata krivicnog dela osuditi na dozivotnu robiju I pare da vrati. Oduzeti svu imovinu itd…
Da bi se kupio Kopernikus Telekom je uzeo kredit od 600 miliona. Zasto, da bi se telekom dobro zaduzio i ocerupao i kasnije dao u bezcenje.
Ako ti prodas jedan PKB takodje borski rudnik za neke trice a kupis Kopernikus, to i budala vidi da se ovde radi o eusenju i rasprodaju zemlje.
Nisam Borisov fan al bolju konferenciju za štampu nisam odavno gledao!
Jer to onaj naš predsednik koji je NIS prodao 400 miliona. Što rusi zaradiše za godinu dana.
Imao si vreme svih gradjana Srbije, ali ga nisi iskoristio.
MESTO TI JE NA POLITIČKOJ DEPONI.
To Boriseee samo cepaj !
Lopov najbolje prepozna lopova, a ti Srbijo gledaj sta ćeš.
Napredni teror se nastavlja