Pravda skupa za prosečnog građanina
Kao poseban problem domaćeg pravosuđa analiza vidi visinu sudskih taksi i advokatskih tarifa koji pravdu u Srbiji čine skupom za prosečnog građanina. Posebno je istaknuto da siromašni građani nemaju adekvatnu pravnu zaštitu, jer je dostupnost pravne pomoći nejednaka. Ovi problemi srpskog pravosuđa, između ostalih, deluju destimulativno na investitore i mogu prouzrokovati negativne efekte na poslovnu klimu. Ta tvrdnja analize je potkrepljena i istraživanjem u kojem je više od dve trećine poslovnog sektora u Srbiji izjavilo da je sudski sistem jedna od značajnijih ili umerenih prepreka za njihov rad.
Analiza sadrži sveobuhvatnu procenu funkcionisanja pravosuđa, ali i odgovor na pitanje šta je potrebno učiniti kako bi se dostigli standardi EU. Kao polaznu osnovu koja može usmeriti pravosuđe Srbije na pravi put, Svetska banka ističe uvođenje liste ključnih pokazatelja učinka. Pod tim se podrazumeva jačanje upravljanja u sudovima tako što će se identifikovati i nagraditi sudovi s višim učinkom i sprovesti planovi poboljšanja učinka u drugim sudovima. Takođe, program smanjenja starih predmeta treba da se fokusira na one slučajeve koji nepotrebno zagušuju sistem i u skladu sa tim se preporučuje uvođenje standardizovanog pristupa rutinskim aspektima u procesuiranju predmeta.
Zagovara se i pooštravanje prakse zakazivanja ročišta, uključujući zakazivanje ročišta tokom čitavog dana i potpunu primenu funkcionalnosti softvera za upravljanje predmetima. Istovremeno, programi stalne obuke za sudije, tužioce i pravosudno osoblje podigli bi kapacitete ljudi koji već rade u sistemu.
Svetska banka je ocenila i da je „srećom, pravosuđe u dobroj poziciji da sprovede navedene reforme“ istakavši da je „opšti nivo budžetske potrošnje u skladu sa prosekom u EU i da postoje mogućnosti za racionalizaciju povećavanjem produktivnosti i inovacija“.
Funkcionalnu analizu, koja sadrži i šta je sve potrebno učiniti kako bi se dostigli standardi EU, pomoćnik ministra pravde i predstavnici domaćeg pravosuđa pozitivno su ocenili izrazivši spremnost da poboljšaju efikasnost i kvalitet rada.
Pomoćnik Ministra pravde Čedomir Backović je izjavio da su nalazi u analizi „pre svega veoma konkretni i da identifikuju postojeće probleme u pravosuđu“.
Backović je rekao novinarima i da se u analizi preporučuju načini kako da se otklone problemi.
„Ministarstvo pravde, koje koordinira rad na otvaranju poglavlja 23, sagledava analizu kao izuzetno koristan rezultat projekta i u tom smislu će konkretni predlozi da posluže za izradu Akcionog plana za pridruživanju u pogledu poglavlja 23“, rekao je Backović.