Advokati spremni na štrajk
ADVOKATI će se boriti svim raspoloživim sredstvima da ne budu obuhvaćeni Zakonom u uslugama, koji je ušao u skupštinsku proceduru, pa čak i po cenu da ponovo stupe u štrajk, kao 2014. godine.
– Uvek smo spremni za štrajk, ali se nadamo da do toga neće doći i da će se naći mirno rešenje. I dalje postoji odluka, doneta posle sklapanja sporazuma sa Ministarstvom pravde 2015, da se ide u štrajk ako sporazum bude prekršen – kaže Viktor Gostiljac, predsednik Advokatske komore Srbije.
Branioci su pre dva dana zatražili od Ministarstva trgovine i Vlade da povuku iz procedure Predlog zakona o uslugama, ili da iz njega isključi advokatsku branšu. Kako su naveli, advokatura mora ostati delatnost pružanja pravne pomoći građanima, kao što definiše Ustav. AKS je ukazala i da se zakon našao u parlamentu bez prethodne javne rasprave i pribavljanja mišljenja Ministarstva pravde. A prema sporazumu sa advokatima o okončanju protesta, dogovoreno je da će njihov položaj biti regulisan isključivo Zakonom o advokaturi, i da će branioci aktivno učestvovati u izradi propisa koji se na njih odnose.
Ukoliko bi advokatura ostala u Zakonu o uslugama, urušio bi se postojeći sistem, kao i materijalni položaj 80 odsto branilaca, tvrdi Gostiljac. Tada bi se otvorilo tržište za strane advokatske kancelarije, koje bi progutale domaće male.
– To je opasna stvar i ne možemo da je dozvolimo. Po našem statutu, kodeksu i Zakonu o advokaturi, reklamiranje je zabranjeno. Cilj je da branilac stiče klijente na osnovu znanja, a ne novca koji ima. Ako bismo bili usluga, a ne služba pravne pomoći, morali bismo da dozvolimo reklamiranje – dodaje Gostiljac.
Jugoslav Tintor, predsednik Advokatske komore Beograda, dodaje da bi time bili ugroženi i građani:
– Zakon o uslugama predviđa inspekcijski nadzor tržišnih insprektora. Oni bi tada imali uvid u podatke o klijentima, čime bi bila ugrožena profesionalna tajna i pravo na poverljivost podataka. Klijente, između ostalog, zastupamo i u sporovima protiv države. Kako takav klijent može da veruje svom braniocu, ako zna da će država imati uvid u njegov predmet?!
Tintor ističe i da bi, umesto da budu pod ingerencijom Ministarstva pravde, branioci bili pod ingerencijom Ministarstva trgovine i turizma.
ČETVOROMESEČNI PROTEST
VELIKI protest advokata izbio je u septembru 2014. i trajao do druge polovine januara 2015. Tada su tražili izmene Zakona o notarima i izmene propisa iz oblasti poreske politike, sa ciljem da svako plati porez srazmerno dobiti koju ostvaruje.
________________________________________________________
Опет вас жуља каменчић у ципели?