Obesmišljavanje parlamenta: 20 sekundi po zakonu
Na današnjoj sednici Skupštine na dnevnom redu našlo se čak 62 predloga zakona, o kojima bi u načelu trebalo da se raspravljasamo jedan dan, pa je svaka poslanička grupa imala na raspolaganju tek po dvadesetak sekundi za svaki predloženi zakon!
Posle niza rekorda u broju predloženih amandmana, poslanici vladajuće koalicije mogli bi da uđu u istoriju srpskog parlamentarizma po broju zakona usvojenih u jednom danu. Naime, na dnevnom redu Skupštine danas se našlo 62 predloga zakona, a pažnju javnosti najviše privlači Predlog budžeta za sledeću godinu sa odlukama o davanju saglasnosti na finansijske planove za narednu godinu PIO Fonda, RFZO-a, Nacionalne službe za zapošljavanje i Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika. Poslanici bi u istom danu trebalo da razmatraju, između ostalog, i izmene zakona o budžetskom sistemu, o poreskom postupku i poreskoj administraciji, o javnom dugu, o javnoj svojini… Tu su i izmene zakona o obračunu i isplati plata, o načinu određivanja broja zaposlenih u javnom sektoru, o zaposlenima u javnim službama…
To su samo neki od predloga zakona. Naime, prema Poslovniku svaki predsednik poslaničke grupe (ukupno 15) ima 20 minuta za govor. Ako se ima u vidu da je na dnevnom redu čak 62 zakona, to znači da, ukoliko šef poslaničke grupe želi da govori o svakom predlogu, za to ima na raspolaganju nešto manje od 20 sekundi ili tačno 19,35.
Nakon načelne, u pojedinačnoj raspravi poslaničke grupe imaju vreme u odnosu na broj poslanika. Recimo, grupa „Dveri“ sa sedam poslanika ima na raspolaganju ukupno osam minuta i 54 sekunde. Najbrojniji poslanički klub od opozicionih stranaka, posle SRS sa 22 poslanika, ima Demokratska stranka – 15. To znači da su poslanici DS-a ograničeni na oko 15 minuta.
S druge strane, poslanička grupa vladajuće SNS sa 104 poslanika ima na raspolaganju skoro dva sata. Ako se ima u vidu da svaki podnosilac amandmana na predlog zakona ima pravo da obrazloži svoj amandman u trajanju do dva minuta, jasno je da poslanici vladajuće koalicije mogu da ograniče vreme opozicionim poslanicima za debatu u Skupštini.
Jovana Đurbabić iz CRTE ističe da se trend objedinjavanja raznorodnih predloga zakona u Skupštini nastavlja.
– Pre godinu dana kada se, takođe, glasalo o budžetu na dnevnom redu sednice bila je 31 tačka, dok danas imamo duplo više. Na taj način smanjuje se vreme za argumentovanu raspravu što je suština parlamenta. Logično je da Vlada predlaže zakone, ali svrha parlamentarizma je da opozicioni poslanici kroz amandmane na te predloge utiču da bi zakonu bili bolji. Ovako poslanici neretko ni ne progovore o zakonu i sve to za posledicu ima loše zakone – objašnjava Đurbabić.
Politički analitičar Boban Stojanović ističe da je najveći problem što je Predlog budžeta za 2019. jedan od 62 predloga zakona.
– Takav predlog mora da se razmatra nedeljama, a ne u jednom danu sa još 61 predlogom zakona. Ovo se radi iz dva razloga: prvo, smanjuje se vreme opoziciji za raspravu, a drugo, skreće se fokus sa drugih značajnih zakona kao što su oni koji se, recimo, tiču plata i broja zaposlenih u javnom sektoru. Na ovaj način se samo nastavlja urušavanje ionako krhke zakonodavne vlasti – naglašava Stojanović.
Poslanica DS-a Gordana Čomić ističe da je najveći problem što građani nemaju pojma šta piše u zakonima.
– Vlast i opozicija se ke..ju priglupim zloupotrebama tehničkih procedura. Građani najviše ispaštaju – kaže Čomić.
SZS: Vlast hoće da zakoni prođu ispod radara
Poslanici Saveza za Srbiju negodovali zbog toga što će se istovremeno voditi rasprava o 62 zakona.
– Predlog budžeta za 2019. godinu stigao je na 1.500 strana. Predsednik Vučić je rekao da može da pročita 600 strana dnevno. Ja mislim da ni on ovo ne bi mogao da pročita, a mi drugi pogotovo. To što je vlast stavila 62 tačke, govori o da mnogi od zakona treba da prođu „ispod radara“ – rekla je Sanda Rašković Ivić i dodala da su poslanici dve trećine materijala dobili pre tri dana.
Ma kakvi zakoni ,niko zakone ne primenjuje,partijska sila i neznalice sa lažnim diplomama su na snazi.
Ovo je stvarno sramota i obesmisljavanje parlamentarizma. Sto se uopste skupljaju, neka proglasi diktator zakone i kraj