Raspad Radne grupe za malinu, još dve ostavke
Članovi Radne grupe za rešavanje problema u proizvodnji maline, strateškog srpskog proizvoda, Slađana Stanković iz Užica i Ljubiša Purić iz Prijepolja podneli su danas ostavke.
U ostavci koja je dostavljena OzonPressu, navode da su od formiranja Radne grupe imali sastanke koji su bili vrlo neozbiljni, pretvoreni u lične proslave, na kojima je sveukupno gledano vladao vrlo pasivan odnos određenih članova Radne grupe prema celokupnom problemu u kome se nalaze proizvođači maline. Tekst ostavke prenosimo u celosti.
МИНИСТАРСТВО ПОЉОПРИВРЕДЕ, ШУМАРСТВА И ВОДОПРИВРЕДЕ
Министру пољопривреде г-дину Браниславу Недимовићу, Државном секретару г-дину Велимиру Станојевићу
Предмет: Оставка на чланство у Радној групи
Поштовани,
Узимајући све досадашње чињенице у обзир, потпуно одговорно сагледавајући ситуацију од када је формирана радна група, као и положај малинара, сада у децембру месецу 2018. године, одлучно и одговорно дајемо оставку на чланство у Радној групи која је имала за циљ да се бави унапређењем производње малине и тржиштем малине.
Од намере и циља, нажалост остала је врло конфузна ситуација која никако не иде у прилог решавању проблема, а са којима су суочени произвођачи малине и њихове породице.
Од формирања Радне групе имали смо састанке који су били врло неозбиљни, претворени у личне прославе, на којима је свеукупно гледано владао врло пасиван однос одређених чланова Радне групе према целокупном проблему у коме се налазе произвођачи малине.
Са појединим циницима коначних ставова без покрића Радне групе: хладњачара, појединаца високо позиционираних у власти, који имају редовна примања и додатне приватне послове, полтрона и подобника који нису испунили чак ни саму форму на два састанка на којима смо били, више је дегутантно и расправљати, те од такве лакрдије правимо дистанцу у правом смислу те речи и због тога дајемо оставку у Радној групи.
Време које је потрошено у нади да ћемо наћи заједнички одговор на велике проблеме са којима се и данас суочавамо нажалост било је узалудно, а након свих покушаја и напора имамо ситуацију да људи од струке који су били чланови ове групе дају оставке јер њихова стручност, знање и мишљење очигледно никоме не требају, у штa смо до сада имали прилику и више пута да се уверимо.
Без вишка речи и са великом огорченошћу на досадашње понашање обавештавамо вас да ћемо своја права и проблеме решавати преко удружења и са свима онима који истински имају намеру да помогну у решавању проблема са којима се данас, више него икада суочавају малинари Србије.
Vox populi vox dei!
У Ужицу, 04.12.2018. године
Чланови Радне групе, Слађана Станковић из Ужица и Љубиша Пурић из Пријепоља
Pre su lopovi zaradjivali na malinama al niko dosad kao SNS ! Uveli monopol i nikad gore cene !
Tako vam i treba kad ste poverovali politicarima.Ne postoji resenje ovog problema u kome ucestvuju Stanojevic i Nedimovic.A malina je zrtva SSP/A I nema vise sigurnog novca u tom poslu.Bas me zanima i sta je to radna grupa mogla da odluci pa da popravi polozaj nas malinara.Zuti su bili lopovi ali nisu unistavali seljake kao ovi sada,a vi sa njima u grupu.E pa u grupi grupnjak.
Bojim se da nikada necemo,povratiti malinu!
Ovako stoje stvari!!!!!!!
Imao sam prilike,da ucestvujem na istrazivanju problema oko maline.
Osoba sa kojom sam radijo na istrazivanju je inostrani strucnjak.
To je zivotno iskustvo,koje neverujem da ce na ovim prostorima da ima sanse da neko iskusi.
To istrazivanje je trajalo dva meseca 2003 godine.
Prvo je pocelo o poslovanju pre 50 godina.Tada je drzava donela uredbu da malina nesme da se izvozi ispod tri ipo marke.
Kod seljaka si mogao da se uveris u kvalitet alu ne da pregovaras o izvozu.
Na carini su carinici imali propis da nsme da izdje ispod cene tri ipo marke.
Za ovu informacinu smo znalu pte istrazivanja.
Od devedesetih se sve menja pa i pravjla oko maline.
Malinu pocinju da izvoze samo bliski vlasti.
Naglo nicu hladnjace,ali vecina,ne iz svoga djepa nego novcem banaka.
Kada su inostrani kupci otkrili
da je potreban novac za troskove investicije poceli su da ucenjhju hladnjacare.A stvar se naglo jos pogorsala za hladnjace,od 2000 -te.
Sve ce to da se odrazi na seljake,i kome je to pocelo zanimanje zbog nestasice posla.
Strucnjak za istrazivanje u vezi maline izjavijo je,prvo saznanje,znaju da proizvode,ALI OD NJIVE DALJE NISTA NE ZNAJU.
Pitao sam sta to znaci!?
Nema nikavog cilja,a kad nema cilja tada nema ni syrategije,a kad nema strategije onda je sve neizvesno.
To je izjava medjunarodnog strucnjaka,za BREDIRANJE hrane.
U tom istrazivanjuje otkriveno,da svi hladnjacari izvoze za troicu ino kupaca.
Da hladnjacari nista se nerazlikuju od seljaka.
Ali otkriveno je da hladnjacari su samo dobri lobisti,i beskopromisno uticu na vladu.
Da obmanjuju seljake,a vtemenom i oni dolaze u corsokak.
Inosyrani kupci nas dozivotno drze za vrat.
Ja nisam razumeo,sta to znaci.
Objasnjeno mi je da smo morali da prvo damo akcenat na proizvodjaca,i niposto da idemo nanove sorte i vise kolicine nego na ono p cemu smo bilu prepoznatljivi.
Da je morala da postoji sinergija medju svima u vezi maline.
Da kupci nemogu da se setaju,kud hoce i koliko hoce i da iz tih komunikacija dodju do podataka,koje ce da bude u sluzbi CENE MALINE.
Morali smo da dodjemo na nivo Brazilaca,da ako nema cene,nema ni prodaje.
E kako to postici!?
Medjutim poslovanje se svelo samo izmedju,seljaka i hladnjacara.
POGLEDAJ TE ZADNJE UBEDJIVANJE SELAKA OMO CENE,IZMEDJU VLADE I HLADNJACARA.
SELJAKE SU UBEDILI ODLASKOM U POLJSKU,SA ARGUMENTOM DA TAMO MALINA POLAND BERE KOMBAJN,TACNO.ALI NAJBOLJI,I NAJKVALITETNIJE KAFE I OSTALI ZACINI SE RUCNO OBRADJU.
Jer su ino kupci ubedili hladnjacare da nemoze da bude valika razlika izmedju nase i Pljske maline,ali to nije tacno.
Mi neznamo van njive i van hladnjace sta je poslovanje.
To je sve u svim obladtima ekonomije.
Ovo je samo delic iz ovog istrazivanja.
Mora da pocne da velikim zrtvama i lecenjem da bi napravili nesto od te maline.
ALI neverujem da ce biti nesto od toga dok je svest dok imas pun para u djepu netreba da ulazes u poslovanje.
E, ako si nam ti bio na nekom projektu finansiranom od strane EU, nije ni čudo što svi hoće da odu iz ove države, ne umeš rečenicu da napišeš, a ti bi da nam objašnjavaš šta i kako treba.
Naravno da nemci i francuzi nikad neće iz Srbije uvoziti upakovanu robu, već samo u rinfuzi. Ni med ne možemo da izvezeom u teglama, nego u buradima praktično upola cene, pa ga tamo koriste da ga mešaju sa argentinskim koji je upola jeftiniji od našeg kako bi mu popravili kvalitet.
A to smo sami krivi kao država, još u vreme kad smo komentarisali kako to da nam sav izvoz pečuraka i drugih poljoprivrednih proizvoda ide preko Slovenije? Pa, slovenci su imali neku kontrolu kvaliteta, a kupci na Zapadu su im verovali, jer slovenac misli i na budućnost, a ne samo da sada nekoga zavrne za par hiljada maraka kao što naši rade.
Međutim, i ti slovenci su sve izvozili u rinfuzi, ni tada nismo mogli da izvezemo upakovano voće i druge proizvode. Zapad nam neće dozvoliti mogućnost da zarađujemo i imamo standard kao oni, posebno ne u poljoprivredi.
ALi, moramo korak po korak da pokušavamo tako nešto, i država mora da stane kao garant između proizvođača i kupaca iz inostranstva, ali i da strogo kažnjava proizvođače koji pokušavaju da podvale lošim proizvodima. Treba lepo napraviti katalog proizvođača, i kad prvi put neko pokuša da prevari otkupljivača zamaskiranim proizvodima lošeg kvaliteta, ukloniti ga iz liste proizvođača i od njega ništa ne otkupljivati.
Što se maline tiče, pominje se proizvodnja u Maroku koja je oborila cenu, ali maline je bilo iz Maroka i Španije i prošle godine, a ove godine je u februaru mraz prepolovio rod maline u Španiji i Maroku, pa je pitanje kako je onda malini iz Srbije opala cena?
Aždaja na vlasti ima sve više glava i sve je više gladna, i to se ne može podmiriti izvlačenjem novca iz budžeta i javnih preduzeća, pa su rešili da otmu od proizvođača maline, jer malina ne može ni da prenoći van hladnjače.
Ko je pametan, umesto da uništi zasad u koji je uloženo dosta novca, od maline je napravio sok koji može da stoji i da se proda kao domaći proizvod.
Само ви насадите што више врзине.
Valjalo bi da počneš da se liječiš. Zloba je teška bolest i dugo se liječi.
..nema njemu leka. Prodana štetočina. xxxxx bez grama mozga.
apolitican,moram da te citiram:E,ako si nam ti bio na nekom projektu finansiranom od strane Evropske unije,it i itd .
Nisam.Steta za Cacak i za mene.
Ocigledno da nerazumete poslovanje.
Drzava je partner,ne garant.
Nemoze drzava da odredjuje koce sve da proizvodi u svetu malinu,Cile,Poljska,Maroko.
To je gospodine lupetanje.
Sta drzava treba da cini,da ne dodje do korupcije koji je evidentan u Srbiji jos od proslog veka.
Sta drzava mora da radi,da raznim merama postice proizvodnju i plasman maline.Ali ne ona da izvozi,nego poslovna udruzenja,e tu treba napraviti zakon da se izvrsi realna raspodela dobiti.
A ne da jedni na racun,drugih ostvarujy ekstra profit.
Sta to znaci.Da svi podnesu,teret dobiti i gubitka.
Sta jos drzava mora da radi.Da kad ima visak novca,pored finarsiranja projekata proizvodnje,projekata prerade,
Da postice i projekte usavrsavanja poslovanja.E tu lezi zec.
Jer mi smo zakupljeni razmisljanjen samo proizvodnjon,a ne ko je nas kupac,i kobi migao biti.
Da skratim,mozda je ovo glupo sto cu da kazem,ali nadam se da ce neko i prihvatiti.
Ima u ekonomiji,veliki utucaj spoljnog geogravskog faktora.
Primer:Juzna koreja je 17% na svetu bila preradjivac proizvoda od koze.Kada je se otvorila Kina,JKoreja je sada samo 4 %.
Srbija je u haosu,sve nedostaje,najvise poslovanja,jer uto se nevidi da treba i ima koristi ulagati,to je proizvod kulturnog porekla poslovanja.To sto vas boli,sti mi ne izvozimo kao gotov proizvod,to je gospodine lypetanje,jer se vidi iz vaseg izlaganja da neznate osnovne zakonitosti trzista.
Primer;koliko kosta dustribucija robe,to jest trziste.Nenate svoje objekte nitu bogat asortiman.
Tada ste prinydjeni da ponudu adresirate na distributera.Kao sto to rade i svetcki poznate firme.Narocito u automobilizmu.Reno i Ninsan.
Da bi neko prihvatijo dobar proizvod od maline,mora da puno robe ponudite djabe kao reklamu,kao sto su to radili sa vinom Amerikanci u Francuskoj,da bi se pozicijonrali.
I to djabe mora da se strucno unapred odsmisli.
Tako da vas komentar,na moj komentar o direktorima ne mozemo se sloziti,jer se ne modje od siromasnih dedova odmah pozicjonirati na svetcko trziste.
Prvo su dedovi morali da se bave biznisom.bar jedno dve generacije.Jer je potrebno da se izlece od stereotipa i predrasuda od Evropskih bizmismena.
Koliko sada imate izvoznika vina iz Srbije u Evropu kao gotov proizvod.I nagrada bas ove godine za proizvod iz Srbije.
Treba malo vise citati literaturu,putovati po sajmocima,druziti se sa medjunarodnim,poslovnim ljudima i strucnja ci ma.
Malo se majne voziti u marcedesima,manje tompusa,manje pecenja,
malo ukrotiti hormone.
Malo vise gledati Maratoce.
Vezbati testove opste kulture.Poznati Cacanin
Moramo blokirati puteve.Stop tiraniji.
Што би ти да блокираш путеве. Шта су теби криви путници који раде свој посао. Бори се демократским путем а не варварским или ти је то у генима.
apolitican,moram da te citiram:E,ako si nam ti bio na nekom projektu finansiranom od strane Evropske unije,it i itd .
Nisam.Steta za Cacak i za mene.
Ocigledno da nerazumete poslovanje.
Drzava je partner,ne garant.
Nemoze drzava da odredjuje koce sve da proizvodi u svetu malinu,Cile,Poljska,Maroko.
To je gospodine lupetanje.
Sta drzava treba da cini,da ne dodje do korupcije koji je evidentan u Srbiji jos od proslog veka.
Sta drzava mora da radi,da raznim merama postice proizvodnju i plasman maline.Ali ne ona da izvozi,nego poslovna udruzenja,e tu treba napraviti zakon da se izvrsi realna raspodela dobiti.
A ne da jedni na racun,drugih ostvarujy ekstra profit.
Sta to znaci.Da svi podnesu,teret dobiti i gubitka.
Sta jos drzava mora da radi.Da kad ima visak novca,pored finarsiranja projekata proizvodnje,projekata prerade,
Da postice i projekte usavrsavanja poslovanja.E tu lezi zec.
Jer mi smo zakupljeni razmisljanjen samo proizvodnjon,a ne ko je nas kupac,i kobi migao biti.
Da skratim,mozda je ovo glupo sto cu da kazem,ali nadam se da ce neko i prihvatiti.
Ima u ekonomiji,veliki utucaj spoljnog geogravskog faktora.
Primer:Juzna koreja je 17% na svetu bila preradjivac proizvoda od koze.Kada je se otvorila Kina,JKoreja je sada samo 4 %.
Srbija je u haosu,sve nedostaje,najvise poslovanja,jer uto se nevidi da treba i ima koristi ulagati,to je proizvod kulturnog porekla poslovanja.To sto vas boli,sti mi ne izvozimo kao gotov proizvod,to je gospodine lypetanje,jer se vidi iz vaseg izlaganja da neznate osnovne zakonitosti trzista.
Primer;koliko kosta dustribucija robe,to jest trziste.Nenate svoje objekte nitu bogat asortiman.
Tada ste prinydjeni da ponudu adresirate na distributera.Kao sto to rade i svetcki poznate firme.Narocito u automobilizmu.Reno i Ninsan.
Da bi neko prihvatijo dobar proizvod od maline,mora da puno robe ponudite djabe kao reklamu,kao sto su to radili sa vinom Amerikanci u Francuskoj,da bi se pozicijonrali.
I to djabe mora da se strucno unapred odsmisli.
Tako da vas komentar,na moj komentar o direktorima ne mozemo se sloziti,jer se ne modje od siromasnih dedova odmah pozicjonirati na svetcko trziste.
Prvo su dedovi morali da se bave biznisom.bar jedno dve generacije.Jer je potrebno da se izlece od stereotipa i predrasuda od Evropskih bizmismena.
Koliko sada imate izvoznika vina iz Srbije u Evropu kao gotov proizvod.I nagrada bas ove godine za proizvod iz Srbije.
Treba malo vise citati literaturu,putovati po sajmocima,druziti se sa medjunarodnim,poslovnim ljudima i strucnja ci ma.
Malo se majne voziti u marcedesima,manje tompusa,manje pecenja,
malo ukrotiti hormone.
Malo vise gledati Maratoce.
Vezbati testove opste kulture.Poznati Cacanin
Pa, čoveče, ti meni pričaš o opštoj kulturi, a odnesi taj tvoj tekst nekoj učiteljici, ne nastavniku ili profesoru srpskog jezika i književnosti, nego učiteljici, pa je pitaj koju bi ti ocenu dala za taj tekst.
Nigde nisam rekao da država treba da izvozi, ali država je tu sa svojim inspekcijskim i drugim službama garant kvaliteta proizvoda. Kako je moguće da iz Srbije ode stranom kupcu malina sa kojom je pomešana uvezena malina mnogo lošijeg kvaliteta?
Kako je moguće da u Rusiju umesto slanine ode pun šleper životinjske kože, a propratnu dokumentaciju overili veterinarski inspektori. Šta su oni gledali pre nego što su stavili pečat, ili su samo stavili koverat u džep i stavili pečat da je sve u redu?
O tome ja pričam, da država mora da natera sve otkupljivače i izvoznike da se poštuju standardi kvaliteta i da se prema HCCP standardu mora omogućiti praćenje svakog proizvoda od njive do trpeze. Nemoguće je u slučaju maline pratiti svaki plod pojedinačno, ali se mogu označavati gajbe, pa kad se ispostavi da je neko ubacio ubuđalu malinu ili sadrži preteranu koncentraciju nekog pesticida, od tog proizvođača više ne otkupljivati malinu.
Isto za druge proizvode.
Inače, ja se sećam da su ljudi još 80-ih svašta stavljali u gajbe i pokrivali malinom kako bi dobili koju stotinu grama (komad metala, đon od obuće i sl.).
Međutim, umesto da radi ovo, država omogućava pojedincima povezanim sa politikom da kontrolišu ne samo malinu, nego većinu onoga čime se trguje u Srbiji. Počevši od kompanije „Simpo“ Dragan Tomića pa sve do danas kad se priča da su kajmak skinule pojedine hladnjače čiji su vlasnici povezani sa strankom na vlasti.
A kad je naš gastabajter iz Švajcarske došao sa namerom da gradi hladnjaču i malinu izvozi direktno bez posrednika, dobio je poruku da više ne dolazi u Srbiju tim povodom!
Ukratko, živimo u mafijaškoj državi, decenijama. Kud ćemo većeg dokaza od onog da nam je ubijen premijer, a da su bezbedonosne službe i političari oko njega ignorisali ranije pokušan atentat i nisu preduzeli nikakve mere.
Gospodine,ostavite moju disleksiju,i los ptavopis.
Kazite mi dali je jedan direktor-privatnik napravio zabavu.
Nije-sta vam to govori.
Ja znam da drzava po puno cemu ne.fukcjonise.
Ali i znam poslovnu kulturu privrednika Cacka.
Nama je.
Ne postpji.
Imali smo mi sanse iz.Cacka.da menjamo.
Nista ta udruzenja nisu nudila,osim da se.ako moze nesto.da se ocesu.
Politicari ce uvek da proguraju nesto novo da bi se okitili.
PONAVLJAM DA CACANSKI PRIVREDNICI NAMAJU KULTURU POSLOVANJA.
Poznati Cacanin.