Ugljen monoksid, tihi i brzi ubica
Tragedija para u Čačku, koji se najverovatnije otrovao ugljen monoksidom zbog uključenog automobila u zatvorenom prostoru, još jedno je upozorenje na opasnost od ovog gasa.
Prema podacima Svestke zdravstvene organizacije, oko 50 odsto svih trovanja u svetu otpada na trovanje ugljen-monoksidom. Svake godine u svetu umre na hiljade ljudi od posledica trovanja ovim gasom. Prema rečima doktora, njegov toksični efekat nastaje veoma brzo čak i pri izuzetno malim koncentracijama. Kod visokih koncentracija ugljen-monoksida u udahnutom vazduhu može dovesti do smrti čoveka u vremenu od svega 1-2 minuta.
– Ugljen monoksid je gas bez boje, mirisa, ukusa i neiritirajućih osobina prilikom udisanja, što otežava blagovremeno otkrivanje njegovog prisustva u životnoj sredini.To je osnovni razlog zbog kog je veoma opasan -ničim ne odaje svoje prisustvo. Stvara se u motorima automobila, u neispravnim šporetima, prilkom požara, ili pri sagorevanju organske supstance u prostoriji sa lošom ventilacijom. Takođe je prisutan u duvanskom dimu. Zbog toga je jako važno da sva domaćinstva koja se greju u ličnoj režiji na drva i ugalj svake godine očiste svoje odžake. Ugljen monoksid je jake citotoksičnosti za živa bića, jer spada u grupu hemijskih zagušljivaca i najvećih zagađivača vazduha. Nastaje u toku nepotpune oksidacije organskih materija. Izduvni gasovi motora sa unutrašnjim sagorevanjem jedan su od najvećih zagađivača atmosfere ovim gasom. Ugljen-monoksid, unet u organizam sa udahnutim vazduhom u plućima izaziva u organizmu opštu hipoksiju (nedostatak kiseonika) jer ima jak afinitet za hemoglobin crvenih krvnih zrnaca, ograničavajući transport i korišćenje kiseonika u tkivima. U velikim koncentracijama ovaj gas dovodi do smrti za minut-dva, kažu doktori.
Da bi se otrovana osoba oporavila, ukoliko nije došlo do smrtnog ishoda, prema rečima lekara, potrebno je da prođe 5-6h posle prestanka udisanja ugljen monoksida. U mnogim slučajevima, pomaže i svež vazduh, međutim ponekad je potrebno i bolničko lečenje kada se pacijentu daje čist kiseonik.