Izbegli Srbi iz Hrvatske i BiH dobili stanove, ali i dalje žive kao zakupci
Porodice izbeglih i prognanih iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, pre 11 godina konkurisale su za program trajne intergacije kroz stambeno zbrinjavanje takozvanim SIRP programom, u sedam gradova Srbije. Sredstva za to donirala je Vlade Italije, a lokalne samouprave bile su u obavezi da obezbede zemljište i infrastrukturu.
Ugroženim porodicama se od tada naplaćuje 1,59 evra po kvadratu, zbog čega su mnoge porodice suočene sa tužbama za neizmirena dugovanja. Godinama se obraćaju nadležnim instucijama, ali rešenje nikako ne stiže.
Ugrožene porodice iz Кraljeva, Valjeva, Čačka, Kragujevca, Niša, Pančeva i Stare Pazove, njih 530 – izbeglice su samo na papiru. Na njih se, kako tvrde, Zakon o izbeglicama ne odnosi. Pre 11 godina iz podstanarskog života, ponovo su prešli u podstanare, iako su se nadali trajnom rešenju.
„Mi da bismo bili trajno integrisali, ne možemo biti podstanari dok smo živi, to je prosto i jednostavno. Smatramo da se donacija ne naplaćuje i ne prodaje“, smatra koordinator Asocijacije Dragan Sarić.
A njima se već 11 godina naplaćuje 1,59 evra po kvadratu, za stanove u koje su se uselili zahvaljujući donaciji italijanske Vlade, odnosno SIRP programom trajne integracije. Kako iz Asocijacije tvrde za N1, nekoliko porodica, zbog nemogućnosti da plaćaju te kirije, danas je suočeno sa tužbama i pretnjama za izbacivanje iz stanova.
„Smatramo da treba da budemo trajno integrisani na osnovu potpisanog memoranduma između Vlade Srbije i Vlade Italije. Mi smo se na različite načine, više puta, obraćali i predsedniku i nadležnim instutuicjama i dokumentovano sve izneli, kao i naši advokati ali rešenja i odgovora i dalje nema“, kaže Jasenka Mandić iz Asocijacije stanara SIRP.
Rešenje, kako su u odgovoru za N1 iz Ministartva građevinarstva rekli, leži u odluci italijanske vlade.
„Zahtev da se zakupcima stanova izgrađenim kroz Program stanovanja i integracije izbeglica odobri otkup nije u skladu sa važećim propisima, kao ni sa odlukom donatora sredstava – Italije. Resorni ministri za stanovanje su se obraćali donatoru sredstava da dozvoli otkup stanova, ali se donator izjasnio da se protivi njihovoj prodaji“, navodi ministarstvo.
S druge strane, iz Komeserijata za izbeglice tvrde da je sve u rukama lokalnih samouprava, koje ne žele da se odreknu tih stanova. Komesar za izbeglice Vladimir Cucić smatra da je zato neophodno primeniti odredbe Zakona o izbeglicama, koji je znatno povoljniji po te ljude.
„Dve su etape. Prvo je da vlasnik reši da uopšte uzme to u razmatranje, da omogući ljudima otkup. A onda je druga etapa šta i koji zakon će da primeni. Mi smo molili sa to bude naš zakon i to je što se naš tiče. Dakle, ključ je u rukama lokalnih samouprava?
Tako je, sve ovo vreme“, kaže komesar za izbeglice Vladimir Cucić.
Vlada Italije, tadašnjim programom, donirala je oko osam miliona evra za izgradnju stanova, a lokalne samouprave su učestvovale u projektu kroz obezbeđivanje zemljišta za izgradnju stanova, uložile su i sredstva za njegovo opremanje, izradu tehničke dokumentacije i upravljanje projektom.
Zauzvrat je svaka od njih od donatora dobila po petnaest stanova na korišćenje, ali lokalne vlasti, kako tvrde u Komesarijatu, sve vreme u rukama drže i ostale stanove.
N1
Takvi i glasaju za ove…..
Umesto da SHVATE, da sami sebi mogu pomoći, niko drugi
Psihijatru lupetas!Pravis se pametan a veze nemas o situaciji i pravom stanju stvari. Nego eto samo nesto da kazes…
Eto ti ljudima ispuni carobnim stapicem ono na sta se drzava obavezala i potpisala.