Podrška štrajku Sindikata pravosuđa i pritužba Povereniku
Војни синдикат Србије, који са Синдикатом правосуђа Србије има потписан споразум о сарадњи у узајамној подршци, у потпуности подржава захтеве овог синдиката који се односе на отклањање дискриминације запослених који раде на привременим и повременим пословима, пре свега део захтева који се тичу свих грађана Србије, а односе се на успостављање ефикаснијег и законитог рада целокупног правосуђа које не може и не сме бити зависно од извршне власти а нарочито од појединаца који ту власт чине.
Због бахатости извршне власти и непоштовања закона на свим нивоима државне управе грађани свакодневно трпе штету. Такав однос извршне власти води ка потпуном урушавању правне државе против чега смо сви дужни да подигнемо глас. Зато позивамо и друге синдикате, организације и појединце да дају подршку захтевима Синдиката правосуђа Србије, јер тако дајемо подршку владавини права којa је на најнижем могућем нивоу од Душановог Законика до данас.
У сваком смислу стојимо на располагању нашим савезницима из Синдиката правосуђа Србије, за сваки вид подршке ка остварењу њихових захтева.
___________________________________________
ПРИТУЖБА ПОВЕРЕНИКУ ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ
ПРИЈАВА ПРОТИВ МИНИСТАРСТВА ОДБРАНЕ ЗБОГ ОДУЗИМАЊА МОБИЛНИХ ТЕЛЕФОНА
Војни синдикат Србије, поднео је јуче Поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, притужбу због неуставног и незаконитог одузимања мобилних телефона припадницима Војске Србије.
Свесни смо потребе за заштитом тајних војних података, али се под изговором чувања тајних података не може и не сме кршити Устав и закони који јемче заштиту грађанских слобода и заштиту података о личности.
Последњим наређењима из Генералштаба ВС и Министарства одбране, свим припадницима ВС је наређено да приликом уласка у војне објекте дежурним војним органима предају своје мобилне телефоне и друге сличне уређаје, као и да предају корисничке и приступне шифре за те уређаје. У конкретном случају постоји основана сумња да у периоду у ком је мобилни телефон одузет и није доступан његовом власнику, неовлашћена лица органа командовања као и нека трећа лице, остваре увид у садржај података који су похрањени у том уређају, чиме се задире у приватност власника уређаја па и трећих лица често чланова породица припадника ВС што је недопустиво.
Питамо се да ли официри страних армија који имају канцеларије у згради Министарства одбране, такође остављају мобилне телефоне на пријавници Министарства одбране.
Тајни војни подаци се у довољној мери штите важећим законима и процедурама од кад постоји војска и то није новост и непознаница припадницима ВС који су за заштиту тајних података обучени и о томе имају изграђен висок ниво свести и безбедносне културе, тако да је овај потез командовања још један у низу злоупотреба усмерених ка прикривању незаконитости и грубом кршењу грађанских права и слобода од стране извршне власти.
Очекујемо да Повереник, изврши надзор и забрани овакво поступање у Министарству одбране и Војсци Србије, као што је то учинио прошле године.
____________________________________________________________________