Kakve veze imaju grad Beč i 26. sednica Skupštine Čačka
Кажу “прагматични“ – ако не знаш како, препиши од најбољих. Или барем учи од најбољих, додао бих.
Град Беч је после седам година “таворења“ на другом месту листе градова најугоднијих за живот (број један заузимао је Мелбурн) у 2018. години преузео лидерску позицију.
iСвакако да Беч није град са којим би Чачак могао или требало да се пореди (због велике разлике у величини, државном значају, БДП-у, положају, историји и многих других разлога), али принципи уређивања града би свакако могли да се размотре и, након објективне анализе, евентуално примене.
Размотримо зашто је аустријска престоница светска престоница квалитетног урбаног живота.
Прва чињеница коју треба нагласити је та да Беч никада није препустио изградњу града слободном тржишту, напротив. Проактивна улога централних власти у изградњи града је на изузетно високом нивоу и то, пре свега преко великог броја станова који су у власништву града. Реч је о чак 220 000 станова и још 200 000 приватних станова изграђених уз помоћ градских субвенција (са веома строгим условима конкурса и обавезом умерене станарине). Чак 60% Бечлија живи у оваквом типу смештаја.ii Све ово не би било могуће без великог удела у власништву над земљиштем које се, према различитим изворима, креће између 70-80% од укупно расположивог градског грађевинског земљишта.
Поред овако контролисане земљишне политике и тржишта некретнина, град обавезује све приватне инвеститоре са веома строгим правилима градње. Неки од њих иду дотле да инвеститоре условљавају обавезом расписивања архитектонског конкурса за изградњу својих, приватних зграда. Све то са намером да се обезбеди квалитетан животни простор и сачува визуелни идентитет града.
За разлику од града Беча, град Чачак и његово руководство има потпуно другачију визију како се град треба развијати. На последњој седници Скупштине града (21. децембар 2018. г.), приликом усвајања буџета за 2019. год. видели смо да градска власт планира да прода градску имовину у вредности од око милион евра. Томе треба додати да су у претходне две године већ отуђили имовину (углавном земљиште) у вредности од близу пет милиона евра (за оне који не знају, приватизован је и јавни простор – плато испред аутобуске станице). На истој седници усвојен је урбанистички план за центар града који, поред осталог, де јуре уводи ред у изградњи града, али који, због своје суштине, де факто норматизује хаотичну градњу. Овако конципиран план је ништа друго до обична шпекулативна зона у служби максимизације екстра-профита одређених појединаца.
Један од приоритета града Беча је, свакако очување визуелног идентитета града, што подразумева, нарочито и заштиту градитељског наслеђа. Да ово није само празна флоскула погледајмо неке примере из Беча.
Гасометри Беч – “Г-град“iii
Моћна Аустро-угарска царевина је, на врхунцу своје моћи, употребљавала гас за потребе уличног осветљења, још давне 1818. год. Крајем 19. века, Беч изграђује своје четири плинаре, познатије као “Гасометри Беч“. Ове, за то време импозантне, грађевине биле су високе 75 m, пречника 68 m, а дневно је ангажовано су и до 1630 радника, на изградњи. Након преорјентације града на природни гас, ова складишта су изгубила сврху, али нису срушена због своје архитетуре која је препозната као градитљско наслеђе од изузетне вредности. До реупотребе, остали су познати у свету техно-музике као омиљено место за одржавање концерата, као и по снимању једног од Џејмс Бонд филмова – The Living Daylights.
1995. год. Беч решава да им промени намену и поново их употреби. Након обављене студије изводљивости, град расписује међународни архитектонски конкурс где побеђују решења Жан Ноувела (Jean Nouvel) – Гасометар А; Купа Химмелб(л)ауа (Coop Himmelblau) – Гасометар Б; Манфред Вехдорна (Manfred Wehdorn) – Гасометар C; Вилхелма Холзбауера (Wilhelm Holzbauer) – Гасометар D.
Овај мултифункционални, стамбено-пословни комплекс је замишљен као град у граду – нови концепт живота и рада у једном месту – као и да постане алтернативни урбани центар Беча. Још један од мотива био је да се сама запуштена локација – индустријска зона – оживи новим садржајима, а сама индустрија измести на другу локацију (познато из чачанског примера).
“Г-град“ је сачувао само фасаде ова четири гасометра као симбол целе градске силуете Беча. Они су истински споменици и важна знаменитост визуелног доживљаја града. Све фасаде су конзервиране, и све су потпуно идентичне иако је је квалитет фасада, тачније цигли био веома лош. Морало се заменити око 4000 цигли.
На одржаној 26. седници скупштине града Чачкаiv усвајањем поменутог урбанистичког плана – ПГР “Центар“ Чачак – суштински је легализована дивља градња и злочин над културним наслеђем Чачка. Злочин, јер је до темеља срушен објекат озбиљне споменичке вредности, сведок предратне модерне у Чачку, биоскоп “Сутјеска. Иако га је закон, односно Завод за заштиту споменика обавезао да објекат може само доградити и реконструисати, градоначелник Чачка Милун Тодоровић га је до темеља срушио. Чак му ни то није било довољно, па је изградио један спрат више од броја дозвољеног урбанистичким планом.
Без намере да текст поприми патетичну ноту, причом о томе каква је некада била “Сутјеска“, шта је и колико значила у животу градских Чачана, али мора се признати да је ово култно место заиста било једно од наших омиљених граду. Биоскопска сала и летња башта били су место упознавања и одрастања многих генерација Чачана, уз филмове и концерте. Место са израженим гениус лоци (genius loci).
Онда су нам се десили “они“, предвођени котражанским принцом, његовим потрчком и другим “шојићевцима“ и њиховим сателитима. Сви купљених диплома, масних прстију и ограниченог, малограђанског духа због којих нестаје све градско у граду. Могуће да је рушење “Сутјеске“ била одмазда према градским Чачанима који га никада нису прихватили, напротив (погледати “звиждук у осам“ у Борчевој халиv).
Аутор: Ђорђе Шипетић, мастер инжењер архитектуре, одборник Двери у Скупштини града Чачка
Sta ovaj propali navijac dverjanin trabunja…
Zavrsio neki nikad cuo Union fakultet, a onda ce da pricaju o diplomama…
Какав је осећај када те зајебавају сви и на сваком ћошку? Када те у разреду нико није волео, често малтретирао, а девојке исмевале?
Мора да су то тешки комплекси?
Bravo za svaku rec..za poslednji pasus svaka cast
Polupismeni đilkoši ostavljaju pustos .
Kakve gluposti i poredjenhe .Vise ne znate sta hocete…
BRAVO za tekst
BRA VO!
Zajedno imaju 1000 godina robije. Svesni su šta ih čeka kada izgube vlast.
Zajedno imaju hiljade kvadrata.
Pojedinačno tek po neku stotinu.
a neki će prežive, neki možda i padnu za otadžbinu
Изванредан текст.
Браво,Ђорђе!
Urusise nam grad. Nema vise starog Cacka. Tuzno. Dodjosi dodjose i sve prekomponovase. Starosedeoci se sklonise i iselise iz ovog grada.Sto bi rekli stari, dodjose divlji i isterase pitome.
Kad ce Cacak da zameni auto tablice sa CA u LU ili IC?
Gotovo da nema grada u Srbiji koji nije nagrđen i gde nisu rušeni predratni objekti i građeni novi moderni, pri čemu su ostale tu i tamo neke stare zgrade.
Čak je i u Novom Pazaru porušeno više od polovine starih objekata i nikle nove zlatare i drugi poslovni objekti, još malo pa će ostati samo stari Amir-Agin Han, a i u njemu se organizuju rođendanske i druge proslave pa je pitanje do kada će izdržati umesto da se pretvori u muzej.
Zamislite da dvorac Šenbrun iznajmljuju novopečenim balkanskim bogatašima u Beču za dečje rođendane, to vam je ono što se radi u Srbiji sa istorijskim spomenicima.
Beč ne bi imao ni 1% sadašnjih turista kad bi radili kao mi u Srbiji. Tamo ne možete da kupite celu administraciju, tužilaštvo i sudstvo, za sitnu lovu ili neku privilegijicu, tamo nikome neće ni pasti na pamet da pokuša da podmiti nekog u administraciji, pa čak ni ovim našima sa Balkana.
Austrijanac iz Beča zna da će ostati tu da živi i želi da i njegova deca ostanu tu da žive i zna da neke stvari nisu za prodaju, dok je u Srbiji najbitnije SADA uzeti novac, a da li ćemo izgubiti grad ili državu nije važno, uvek možemo otići u inostranstvo.
Dok se takvi pitaju i takvi sprovode zakone, nema nam boljitka.
Bravo za istinu.
„Strucnjaci“ iz Dveri. Ovi se u sve razumeju. Kakvu je to vrednost imala stara zgrada Sutjeske, obicna ruina koja bi se srusila sama od sebe za godinu dana. Onaj deo grada sad izgleda lepse deset puta od kada je izgradjena nova zgrada Sutjeske, uradjeni trotoari, nova ograda instituta i novo osvetljenje instituta i ulice koja prolazi pored. To sto vi nekog mrzite to je vas problem, videce te na izborima da li su Cacani zadovljni sa gradonacelnikom. Milun je uradio za Cacak vise nego V.Ilic, Stanojevic, i Vojislav Ilic zajedno. Dok su oni bili u Cacku je sve „cvetalo“. Ne valja vam biblioteka, dom ucenika, Rimski trg, fontana……. Cack film je bio u stecaju 10 god., pre nego sto je kupljena zgrada i plac, sto niste vi kupili propalu firmu pa napravili novi bioskop ko vam je branio. Samo znate da pljujete a niste nista uradili za ovaj grad. Niste posadili jedno drvo a znate da kritikujete druge koji se barem trude da nesto urade i poboljsaju zivot u gradu.
Sendvič za gospodina i jednodnevna poseta domaćinstvu Todorović u Gorevnici!
Osećaš se na svinjski parizer.
Kad bi se vracali na pisanja od pre nekih 9 meseci i jace mozda u vezi Trnavske ulice i jednog komentara gde sam napisao da ce od jeseni krenuti gradnja nove zgrade. Prosetajte malo Trnavskom od parka ka Proleteru i bacite pogled sa desne strane.
Браво Шипета!!!
Ako si ti ovaj gradjevinski strucnjak onda idi tamo gde si kupio diplomu da ti vrate pare onaj deo grada koji ti kritikujes izgradnjom one zgrade je pet puta lepsi nego sto je bio a ul.Kralja Petrs jedna od najlepsih u Cacku.Niste kritikovali kad je rusen centar grada i kasina .
Naprdnjak, Todorovic je za razliku od tebe gospodin, fino vaspitan i kulturan covek.
Muka mi je vise od ovih seljaka koji hoce da zive u velikom gradu ali ako moze da ostane trava i blato u centru grada bez asfalta. Da se ne prave zgrade nego da ostanu udzerice kao pre 50 god.. U Americi sruse stadion od 100 000 mesta da bi napravili bolji i lepsi a ovde ubise sa zgradom Sutjeske kao da je bila od zlata.
Cack je postao RU PA koju je pioceo da gradi ilic, velimirovic…..i dalje moralna olos koja je pokupovala sve ostalo i od grada napravila kinesku provinciju. Bioskop su srusili ono koji u isti nikada nisu isli, sa devojkom ili momkom provodili romanticne trenutke u istom, proverili da li je zdanje podlozno rusenju ili istekao eksploatacioni srok……Rusili ljudi bez duse i morala kao i veci deo Cacka sto su unakazili. MOTIVACIJA PARE I GRABEZ. ZELIM IM SVE NAJGORE STO NECOVEKA MOZE DA SNADJE
Svaka cast Dorde.
Poznaje se ova sund novokonponovana gospoda, koja misli da su svi dosli do diplome kao oni.