600 firmi podržalo dualno obrazovanje, u Čačku dobra iskustva
U Mašinsko-saobraćajnoj školi ove godine upisana je druga generacija učenika na dualnom smeru modni krojač. Zadovoljna prošlogodišnja generacija (23 učenika), bila je najbolja reklama drugim učenicima, pa je ove godine već u prvom upisnom roku na ovaj smer upisan 31 učenik.
To je nedavno saopšteno na sastanku u Čačku na kome su prisustvovali pomoćnica Ministra prosvete, nauke i tehološkog razvoja zadužena za dualno obrazovanje Gabrijela Grujić, predstavnici GIZ-a Nemačke kancelarije za saradnju , predstavnici Privredne komore Srbije i predstavnici klaster „FACTS“, a na kome su razmenjena dosadašnja iskustva i kako unaprediti sistem.
-Kompanija Tiffany kod sebe ima osam učenika na praksi prve generacije, a u drugoj godini još osam đaka. Njihove obaveze jesu da budu u firmi na praksi. Sadašnja prva godina praksu obavlja u školi, dok će u drugoj doći u samu firmu. Iskustva su pozitivna, deca vole da šiju, da se zalažu, pokazuju entuzijam, želju za učenjem i napredovanjem. Ono što smo im obezvedili jesu adekvatni uslovi, radna mesta, instruktore koji imaju znanja i radno iskustvo, a pokrivamo i troškove osiguranja, toplog obroka, a dobijaju i zaradu koja je propisana zakonom, kaže Tamara Karapandžić, marketing i PR menadžer kompanije Tiffany.
Inicijativa za uvođenje sistema dualnog obrazovanja u Srbiji pokrenuta je 2013. godine od strane privrednika, da bi u tekućoj godini dualnim obrazovanjem bilo obuhvaćeno 4.500 učenika iz 83 škole, koji praksu obavljaju u 600 kompanija.
-Dualno obrazovanje uvedeno je za 33 obrazovna profila. U toku je prikupljanje novih podataka iz privrede, pravimo plan upisa za narednu školsku godinu gde će biti desetak profila više. PKS je na inicijativu privrednika Srbije 2015. godine započela sa aktivnostima na uvođenju dualnog sistema obrazovanja u obrazovni sistem Srbije. To bi trebalo da dovede do kvalitetnijeg obavljanja praktične nastave, odnosno većeg učešća kompanija u realizaciji nastave. Dualni sistem obrazovanja znači da se đaci školuju na dva mesta, i u kompanijama i u školama. Na ovaj način kompanije obavljaju jako odgovornu ulogu i pokazuju da su društveno odgovorne. Đaci stvaraju veze sa kompanijama tokom školovanja, preisputuju sebe da li žele da nastave dalje školovanje ili ne. PKS je tu da osigura kvalitet obrazovanja u realnom radnom okruženju, da ispita potrebe kompanija, njihovu sposobnost i kredibilitet, da učestvuju u projektu, da izvrši njihovu akreditaciju, da obuči njihove zaposlene da budu instruktori, navela je Mirjana Kovačević, rukovodilac Centra za edukaciju i dualno obrazovanje u PKS.
-Praksa je ključna stvar koja se ceni nakon školovanja. Samo sa diplomom u rukama bez stručnog znanja mladi ljudi su neupotrebljivi. Boraveći u kompanijama oni dobijaju neophodna praktična znanja koja će ih izdvojiti od ostalih. Tekstilne kompanije iz Čačka su svoja vrata otvorile đacima jer su svesni da će na taj načim dobiti mlade inovativne ljude koji će doprineti njihovoj proizvodnji. Nastavljamo na uvođenju novih dualnih smerova, rekla je pomoćnica ministra prosvete za dualno obrazovanje Gabrijela Grujić.
Podsetimo, nedavno je u Mašinsko-saobraćajnoj školi otvoren kabinet za šivenje u kome će učenici prvog razreda obavljati praksu, kao i kabinet za konstruisanje i modelovanje odevnih predmeta. Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ donirala je milion dinara za opremanje kabineta za konstruisanje i modelovanje odevnih predmeta dok je Grad Čačak izdvojio 700.000 dinara za opremanje kabineta za šivenje. Velika pomoću celom poslu, kao i do sada, stigla je i od kompanije Tiffany production.
Nemci i Grad Čačak opremili dva kabineta u Mašinsko-saobraćajnoj školi
Dualno obrazovanje u PS-u i Tifaniju. Prenosimo iskustva učenika i profesora
dualno obrazovanje, poznatije kao „ajd da nam deca rade puno radno vreme za 100 evra neto mesecno“ a ne moraju da im placaju ni doprinose ni poreze ni nista, jos se to subvencionise iz budzeta
SRAM VAS BILO!
od drzave za ponos napraviste logor jeftine radne snage i prljavih tehnologija koje razvijene drzave sele u drzave trecg sveta, pa nam jos prete uvodjenjem taksi za povecanu emisiju ugljen dioksida i prete povecanjem struje zbog toga
ali o tome ne mozete da cujete ni na Pinku i na Hepiju ni na RTSu…
Tacno. Ovo postaje sve gore i gore.
Sram vas bilo, obezbedjujete sebi jeftinu radnu snagu. Dajete radnicima norme koje ni roboti ne mogu da postignu. Sikanirate i tretirate zaposlene kao stoku. Do juce ste bili LDP sad se prisljamcili SNS-u. Pa ne morate ovo da objavite, vi objektivni portalu.
Vidim nigde se ne pominje P…S… fashion a deca su i kod njih na praksi. Samo što oni, za raziku od Tifanija koji deci plaća 5000 dinara mesečno, ne plaćaju ama baš ništa. Fashion-ovo ono-muda-sarma-modna revija a deca kod njih ko da rade u Bangladešu.
pa ko je vlasnik i ne cudi
sve to sluzba sluzba sluzbica, u Borcu i kladzama druzbica
Kakvo sad dualno obrazovanje, zna se kako je to nekada bilo. Ideš 3 dana u školu, a 3 dana u firmu. Tako su do dobrih majstora dolazili Stočar, FRA, Sloboda, CER, i mnoge druge firme u Čačku.
Ali su i deca htela da uče te zanate, jer ih je čekao posao, kao i dobra plata i plaćen prekovremeni rad i učinak veći od norme.
Danas norma više ne postoji, rinta se za minimalac kojim se ne može kupiti ni hrana za mesec dana.
U moje vreme su se takve skole zvale:ZANAT Jedan dan u skolu,jedan na praksu,pa se moglo raditi cim se zavrsi skola.Danas deca idu u te skole i kada ih zavrse,NE ZNAJU NI STA SU PO ZANIMANJU,A KAMO LI DA NESTO ZNAJU DA URADE.Na praksi sam bio u Ceru i naucio zanat za koji sam se opredelio.
Znam decka od rodjenja,zavrsio automehanicarski,ali mu otac drzao auto servis i mali naucio sve.Sada je on vlasnik najsavremenijeg i najboljeg servisa,a i najbolji majstor.Ne izigrava gazdu,vec radi.Deco,zanat je zlato.Ako ste se vec opredelili za to,morate kroz praksu da ucite,isplatice se.
Nekada su deca isla na praksu, a nije se placalo. Al I to je puno znacilo jer se prakticno nauci. To znaci svima, a jos kad je placeno. Tako se sticu radne navike, koje znace vise od novca. Zasto kritikovati ono sto je dobro?????
Zato sto deca sticu ,,znanje“ od priucenih i nabedjenih skorojevica. Zato sto ce raditi za bedu kod bednika u glavu. Zato sto danas svako moze da bude sve pa i krojacica ,,glavni modni dizajner“. Zato sto nema zakona, zato sto ako ti je toliko divno posalji svoje dete da radi za 15.000 din ceo jebeni dan, ceo radni vek i ceo svoj zivot neka utopi u bolesnu ambiciju ,,kreatora“ cije modele ne znas da li da stavis na dupe ili na glavu.
Moje dete radilo sa fakultetom u proizvodnji pre 10. god.Zato ima radne navike I znanje. Od rada nikom nista ne fali vec od nerada .
Ja o plocu ti o klin. Dete ti verovatno povuklo na prababu zato sto ti kapiras kao bosanac.
Dualno znaci da si glup ko mazga ,radiš ,slušaš i ne pitaš ništa.
Cisto iskoriscavanje besplatne radne snage u vidu dece. Kao u Bangladesu i Pakistanu. Samo napredno