Stiže novac od prodaje aerodroma Nikola Tesla
GRAĐANI koji nisu prodali svoje akcije Aerodroma „Nikola Tesla“, do kraja marta trebalo bi da dobiju po 1.519 dinara na ime dela dobiti koju je lane ostvarila ova kompanija. Reč je, praktično, o podeli 501 miliona evra od koncesione naknade, koju je Aerodromu uplatio francuski koncesionar – kompanija „Vensi erport“. Na taj iznos dodaje se i deo dobiti koju je srpska kompanija ostvarila tokom 2018. godine.
Skupština akcionara na kojoj treba da se usvoji odluka o raspodeli dobiti zakazana je za 18. mart. To je čak tri meseca pre uobičajenog roka za redovnu sednicu skupštine na kojoj se odlučuje o raspodeli dobiti. Iako „Novosti“ nisu dobile zvaničnu potvrdu da će isplata dividendi biti u martu, očekivano je da se raspodela novca koju je francuski „Vensi“ uplatio krajem lanskog decembra obavi baš idućeg meseca.
– Ukupna utvrđena neraspoređena dobit Aerodroma „Nikola Tesla“ a.d. na dan 31. decembar 2018. iznosi 62,05 milijardi dinara – navodi se u materijalu namenjenom akcionarima za predstojeću sednicu.
Za bruto dividendu namenjeno je ukupno 61,82 milijarde dinara, što znači da je bruto dividenda po akciji 1.787,44 dinara. Upravo toliko će, za svaku akciju u vlasništvu, dobiti Republika Srbija.
PALA CENAPRAVO na dividendu imaće akcionari koji su akcije Aerodroma imali u vlasništvu na dan 31. decembra 2018. godine. Stoga ne čudi što je cena ovih akcija na Beogradskoj berzi upravo beležila istorijske maksimume u periodu posle uplate koncesione naknade – „Vensi“ je novac uplatio 21. decembra, a 25. decembra beleži se istorijski maksimum od 1.956 dinara po akciji. Cena na berzi u utorak je više nego upola manja – 690 dinara.
Na raspolaganje Aerodromu „Nikola Tesla“ a.d. stavlja se 234 miliona dinara, koji se raspoređuju za učešće zaposlenih u dobiti kompanije. Za razliku od države, koja prima bruto iznos dividende, građanima se ona umanjuje za 15 odsto poreza.
Tako će se za akciju u vlasništvu dobijati ukupno 1.519,32 dinara.
U akcionarskom društvu Aerodrom „Nikola Tesla“ Republika Srbija ima udeo od 83,5 odsto. Ostatak dele mali akcionari, među kojima su i građani koji su ove akcije stekli besplatnom podelom. U početku ih je bilo više od četiri miliona, ali računice pokazuju da ih je oko polovine prodalo svoje akcije.
Tako sada na listi malih akcionara imamo i strane fondove, zbirne račune u bankama, iz kojih obično stoje domaći penzijski i investicioni fondovi.
Novac od koncesione naknade biće podeljen srazmerno učešću u vlasništvu – državi oko 417 miliona evra, a malim akcionarima preostalih 85 miliona evra.
Novosti
Cutite o cestitiki predsednika Brnabicki o rodjenju njenog sina iako je ona zena i ne moze da bude tata, jer to dete sigurno ima i mamu i tatu…svi cute svi zastitnici prava zena i muskaraca…
Kradja. Lopovluk. Kriminal najgore vrste.
pacovi prodali aerodrom
Stižu dolari. Ko je Preša, a ko Neša?
U……. se od para .To nek uzme ova sad sto je postala tata .
Kada ovi na vlasti sve rasprodaju, od rudnika zlata i bakra, izvora mineralne vode,aerodroma i poljoprivrednog zemljišta, pa sve do banaka, nas će odavde da rasele po svetu kao što je bilo sa Jevrejima.
Uništena je prava industrija, a sada nam stranci, uz velike beneficije, podižu pogone za automobilske deliće (pogledati u Preljini, gde je Švabi poklonjeno osam hektara zemlje, uz dovođenje struje, vode i gasa !)
Nevalja nam ni opozicija, koja ništa pametno ne predlaže, već samo hoće da se svađa. Neka nam je Bog u pomoći !
Taman da penzosi kupe podrigusu…