Izdavanje građevinskih dozvola: Čačak među uspešnijim gradovima
Sa 1.288 zahteva za izdavanje građevinskih, upotrebnih u drugih dozvola u 2018. i realizacijom od 96,3 odsto, Čačak je proglešen za najuspešnijih gradova u toj oblasti, podaci su godišnjeg izveštaja NALED-ovog Saveza za imovinu i urbanizam.
Među najuspešnijim gradovima u izdavanju dozvola su Sremska Mitrovica i Sombor, a među opštinama prva tri mesta zauzimaju Odžaci, Sopot i Bačka Topola.
Kada se posmatra brzina izdavanja dozvola u 2018. najefikasnija je bila opština Novi Kneževac koja taj dokument izdaje u proseku za jedan radni dan, uz Čačak i Kikindu koji taj posao završavaju za tri dana. S druge strane, Beograd i Novi Sad izdvajaju se kao najsporiji među gradovima u izdavanju građevinskih dozvola sa prosečnih 27 odnosno 25 radnih dana, dok je opštini Bela Crkva potrebno skoro dvostruko više.
Uspešnost je merena uzimajući u obzir broj rešenih i pozitivno rešenih predmeta. Podaci govore da većina uspeva da poštuje zakonske rokove i pozitivno odgovori na zahteve.
Lokalne samouprave u prošloj godini obradile su gotovo 100.000 zahteva za gradnju od čega je 85 odsto pozitivno rešeno.
Efikasnost procedure izdavanja građevinskih dozvola je jedna od 10 kategorija koje ocenjuje Doing business izveštaj Svetske banke, a uspešnost zemalja zavisi od uslova poslovanja u glavnim gradovima. Na listi za 2019. Srbija je pala u ovoj kategoriji sa 10. na 11. mesto u svetu i iako to i dalje predstavlja izuzetan rezultat postoji bojazan da bi moglo da dođe do većeg pada u narednom izveštaju zbog čega je potrebno podržati Beograd da unapredi svoje procese i procedure.
U 2019. Savez za imovinu i urbanizam NALED-će se fokusirati na dalju reformu katastra u domenu pojednostavljenja poreskih prijava, kao i na unapređenje postupka priključenja na struju i izvršenja ugovora što su dve oblasti koje meri Doing business i gde Srbija najviše zaostaje za dobrom poslovnom praksom. Cilj je i unapređenje postupaka komasacije, restitucije, konverzije i eksproprijacije.
da, da
najuspesniji smo u izdavanju dozvola za investitorski urbanizam i otimacine raznih vrsta
Pocevsi od Sutjeske, ulice 10, slucaja u ulici Episkopa Nikifora Maksimovica, itd itd
O tome bi nacelnica urbanizma mogla puno toga da kaze, zajedno sa gradjevinskom inspekcijom koja ne izlazi na teren, vec zapisnike po prijavama pisu u kancelariji
jedini koji gradi je isti taj sto i izdaje dozvole…smejurija od podatka
ima ih malo vise koji investiraju, cuj mene peru lovu…
Ali ste u pravu da skoro jedna te ista osoba, bivsi zaposleni u urbanizmu „projektuje“ sve te silne zgrade koje lice jedna na drugu, a zapravo ne lice ninasta
Unakazise nam grad dodjosi foteljasi i preletaci interesdzije
Da tačno, najbrži smo za izdavanje gradjevinskih dozvola za gazdu xxxx i ekipu oko njega…
U tekstu kazu 1288 pa nije sve njegovo,sto ste toliko zlobni.
A da u pravu ste, upotrebna dozvola se izdaje za tri dana, a koliko njih treba,,podmazati“ Boze dragi, kako nemate i taj podatak? A sto se tice gradjevinskih dozvola 1 od 5 miliona razloga je odlicno pojasnio.
hvala na razumevanju 🙂
Pa urbanizam ne moze da izda građevinsku i za objekte koje grad gradi, danima! kakva tri dana.
Flesu, jedno je gradjevinska dozvola, kad je dobijes krenes sa gradnjom, da li imas rokove ili ne nije bitno, bitno je da ne gradis na divlje jer moze da te prijavi komsija ukoliko nisi gradonacelnik. E kad zavrsis sa gradnjom sledi dobijanje upotrebne dozvole i to kojom brzinom i da li si ispostovao sve procedure opet zavisi da li si obican gradjanin pa ce da te kecaju ili si gradonacelnik pa moze kako ‘oces.