Zašto je seča stabala na Ušću i Kalemegdanu protivzakonita
Nakon seče stabala koja se dogodila u parku Ušće i na Kalemegdanu, 12. i 13. marta, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) je započeo prikupljanje dokumenata i analizu propisa kako bi utvrdio da li su tom prilikom prekršeni važeći propisi i procedure.
U beogradskom Medija centru održana je, u utorak, 2/4/2019. konferencija za medije pod nazivom „Zašto je seča stabala na Ušću i Kalemegdanu protivzakonita – pravni aspekti slučaja Gondola“, na kojoj su govorili: Jovan Rajić, advokat i predsednik Upravnog odbora RERI-ja i Mirko Popović, programski direktor RERI-ja.
Na konferenciji za medije RERI je javnosti predstavio svoje zaključke, izneo mišljenje o zakonitosti postupanja javnih vlasti u Gradu Beogradu i gradskim opštinama u vezi sa izdavanjem odobrenja za seču stabala, sprovođenjem radova bez odovarajućih dozvola i komunikacijom sa zainteresovanom javnošću.
Na ovaj način RERI nastoji da doprinese očuvanju životne sredine, poštovanju načela vladavine prava i odgovornosti organa javne vlasti u obavljanju javnih poslova.
Naučnici, u celom svetu, ukazuju na značajnu činjenicu da sofisticirani tehnološki pronalasci koji prate četvrtu tehnološku revoluciju ne mogu da poprave kvalitet našeg životnog okruženja ako se o njemu ne staraju svi: pojedici i organizacije.
Svetski dan šuma – 21. mart u Beogradu je “proslavljen” sečom predivnog drveća na Kalemegdanu i Ušću u okviru Projekta „Gondola“.
Projekat „Gondola“ građane Beograda i pravno i ekološki skreće sa puta ka EU, pa se Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu („RERI“) uključio u postupak praćenja realizacije ovog projekta.
RERI se suočio sa brojnim problemima u postupku praćenja realizacije projekta „Gondola“.
RERI se aktivno uključio od trenutka kada je 12. i 13. marta ove godine izvršena seča stabala na Kalemegdanu i Ušću, a građani “burno” reagovali izvestivši RERI da je seča izvršena suprotno važećim propisima.
Kao udruženje pravnika i advokata koji se pre svega bave pravnim aspektima energetike i životne sredine, ali imaju bogato iskustvo u vezi sa proceduralnim aspektima infrstrukturnih projekata, čitava priča nas je zainteresovala sa profesionalnog stanovišta i u nju smo se iz te perspektive i uključili.
Nažalost, dosadašnja analiza potvrdila je da je angažovanje stručne javnosti svih profesija i struka, a naročito pravne, u ovom projektu i više nego potrebno.
Osnovna zapažanja koja smo u ovih nešto manje od mesec dana do sada sakupili, grupisali smo u nekoliko celina:
PROBLEM NEDOSTAVLJANJA TRAŽENE DOKUMENTACIJE I INFORMACIJA
– RERI se od trenutka uključivanja u postupak 12. i 13. marta obratio redom: Opštini Novi Beograd, Opštini Stari Grad, Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove grada Beograda, kabinetu Gradonačelnika, kao i Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, radi dostavljanja relevantne dokumentacije:
– Opština Stari Grad je dostavila traženu dokumentaciju (koja se odnosi na seču koja se dogodila 12. i 13. marta ove godine), nakon naše žalbe povereniku;
– Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija je dostavilo sporazum o saradnji na realizaciji projekta izgradnje gondole, kojim su okvirno predviđeni uslovi finansiranja i realizacije projekta, ali je i propisano da će nakon realizacije projekta biti zaključen ugovor kojim će se regulisati međusobni imovinsko pravni odnosi u vezi sa upravljanjem kabinskom žičarom (?!?!).
– Opština Novi Beograd nam nije dostavila ni jedan dokument niti na bilo koji način odgovorila. Slali smo i urgenciju i žalbu Povereniku i na kraju, 01.04.2019. godine podneli Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornog lica u organu javne vlasti. Čekamo i odluku Poverenika, kojom bi bilo naloženo dostavljanje dokumentacije.
– Gradski Sekretarijat takođe nije dostavio ništa, podneta je žalba Povereniku i protiv njih.
– Takođe, kabinet Gradonačelnika nije dostavio traženo, ali rok još uvek nije istekao, a nakon što istekne, ukoliko ne bude odgovora, preduzećemo sve raspoložive pravne instrumente.
– Čitavu analizu koju izlažemo i sve pravne akcije koje smo preduzeli, preduzeli smo na osnovu javno dostupnih i do sada dostavljenih informacija i dokumenata (uglavnom Opština Stari Grad). Nakon dostavljanja celokupne dokumentacije bićemo u mogućnosti da sagledamo sveukupnu sliku i analiziramo u celosti zakonitost čitavog postupka.
PROBLEM SUMNJIVE ZAKONITOSTI PLANSKOG OSNOVA
– Zakonom o planiranju i izgradnji („Zakon“) predviđena je hijararhija planskih dokumenata i obaveza usklađenosti dokumenta užeg (niže) sa dokumentom šireg (više snage) područja (član 33. Zakona).
– Suštinski problem kod planskih dokumenata je što Plan detaljne regulacije za Gondolu nije usklađen sa neposredno višim planskim dokumentom – Planom generalne regulacije za Grad Beograd.
– hijararhija: GUP – PGR – PDR (urbanistički planovi)
- Generalnim urbanističkim planom je predviđena mogućnost „razvoja javnog saobraćaja na Savi i Dunavu“ kroz komplementarne vidove saobraćaja, uključujući i žičare.
- Međutim, Plan generalne regulacije izričito zabranjuje izgradnju žičara „na području Beogradske tvrđave i u njenim širim vizurama i akvateritorijalnim obuhvatima“.
- Pod izgovorom da su odrdbe prethodna dva planska dokumenta međusobno „neusaglašene“, PDR se poziva na obavezu usklađivanja sa višim planskim dokumentom – GUP u takvoj siutuaciji. Međutim, ovo ne stoji, jer GUP i PGR nisu međusobno neusklađeni, niti kontradiktorni, jer PGR samo dodatno razrađuje GUP, precizirajući na kom delu prostora koji PGR definiše nije dozvoljena gradnja, ne zabranjujući pritom gradnju na ostalom delu GUP-a.
– RERI je podneo zahtev za ocenu usklađenosti PDR za gondolu Kalemegdan-Ušće sa PGR grada Beograda, Komisiji za planove grada Beograda, shodno dredbama člana 52. Zakona o planiranju i izgradnji.
– Razmatrane su i druge mogućnosti i pravni instrumenti, ali ćemo sačekati da vidimo reakciju Komisije, kako bi odlučili o svojim narednim potezima.
PROBLEM SEČE OD 12. i 13.03.2019. god
– Odobrenje za steču stabala koje je izdala Opština Stari Grad (koje je kasnije ukinuto) od 08.03.2019. godine, se nije odnosilo na seču na katastarskoj parceli 64/17, K.O. Sari Grad, gde se nalazilo i najpoznatije drvo na Kalemegdanu; ako nije Stari Grad izdao, ko je izdao odobrenje ?
– Odobrenje za seču je izdato dakle 08.03., a već 12. i 13.03. je izvršena seča stabala, iako je u pouci o pravnom leku navedena mogućnost žalbe u roku od 15 dana. Nemamo informaciju da li su se sve strane odrekle prava na žalbu, ali ukoliko nisu, rešenje je izvršeno i seča sprovedena pre pravosnažnosti; Razlog za ovo možda leži u činjenici da je u mišljenju Stručne komisije za Opštinu Stari Grad koja je seču odobrila navedeno da postoji „zabrana izvođenja radova na uklanjanju stabala u periodu 15.03.-15.08.“ ubog perioda gneždenja ptica.
– U zapisniku (mišljenju) Stručne komisije za Opštinu Stari Grad i u Rešenju Zavoda za zaštitu prirode Srbije navedeno je da seča obavlja u sklopu pripremnih radova na izgradnji gondole; Zakonom o planiranju i izgradnji (član 137.) predviđeno je da se pripremni radovi izvode na osnovu građevinske dozvole ili, alternativno, posebne građevinske dozvole za izvođenje tih radova. Na osnovu dostupne i dostavljene dokumentacije, kao i na osnovu izjave gradskih zvaničnika proizilazi da je zahtev za posebnu građevinsku dozvolu podnet 22.03.2019. godine, a da je dozvola izdata 02.04.2019. godine, za parcelu 64/17.
PROBLEM SPORNOG ZAHTEVA ZA IZDAVANJE GRAĐEVINSKE DOZVOLE OD 22.03.2019. god
– Na parceli 64/17 nije predviđena izgradnja stanice za gondolu, obzirom da u rešenju Zavoda za zaštitu prirode navedeno da je izgradnja stanice gondole na Kalemegdanskoj strani planirana na parceli 64/1. Stoga ostaje pitanje šta je planirano da se gradi na parceli 64/17 u sklopu projekta izgradnje gondole, obzirom da je za izgradnju na toj parceli tražena građevinska dozvola, pozivajući se na lokacijske uslove, kojima nije obuhvaćena ta parcela, imajući naročito u vidu da se na toj parceli nalazi isečeno najpoznatije drvo na Kalemegdanu;
– Posebna građevinska dozvola po traženom zahtevu izdata je 02.04.2019. godine, dakle, dugo nakon seče pomenutog stabla;
– Tražili smo da nam se prizna svojstvo stranke u postupku izdavanja građevinske dozvole kao zainteresovanoj strani, ali do dana slanja ovog dopisa nismo dobili odgovor;
– Postupak procene uticaja koji je pokrenut u vezi sa izgradnjom gondole neophodno je da bude okončan pre izdavanja građevinske dozvole shodno odredbama Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu (član 18.);
– RERI će razmotriti pravne instrumente koji mu stoje na raspolaganju, uključujući ovde i mogućnost pokretanja upravnog spora radi rušenja dozvole, kao i krivična odgovornost lica koja su izdala dozvolu i izvršila seču.
Autor teksta: Jovan Rajić, advokat i predsednik upravnog odbora RERI-ja
________________________________________________________
Problem nema nikakvih standarda o drvecima na javnim povrsinama.Nepostoji ni u Beogradu.PARIMER UNAKAZENI VISE VEKOVNI DRVORED PLATANA u bulevaru KRALJA ALEKSANDRA .Nigde nema institucija koja se bavi odrzavanjem drvoredima u gradovima,nesto se CEPRKA oko holti kulture,ali to je ponisteno orezivanjem platana u Beogradu.ostranili cetiri petine krosnje,vec se suse delovi stabla od zemlje do n osecih grana odrezan e krosnje.
Protka Cacak.