RTS i Tanjug izmenili vest
Извор: Цензоловка Аутор: Денис Колунџија
Из кабинета министра финансија Синише Малог покушали да назив комисије промене у оригиналној вести коју је објавио ЦИНС, али у томе нису успели. На сајтовима РТС-а и Танјуга назив комисије је промењен, чиме се сугерише да је став о докторату Малог – коначан.
Интернет све памти и то је нешто што у овдашњим медијима, и изван њих, упорно одбијају да запамте.
Можеш из неког разлога да се одлучиш на корекцију већ објављене вести, али не можеш да очекујеш да о тој промени неће остати трагови. Интернет, је ли, све памти.
Поједини медији учинили су протекле недеље управо то – уносили су измене у већ објављене вести, али су то обавили у жељи да све прође непримећено. Уосталом, о тој промени, иако су дужни, нису обавестили читаоце својих портала.
Текстови који су претрпели корекције односили су се на извештај стручне комисије о докторату Синише Малог, актуелног министра финансија.
Измене назива комисије након телефонског позива
Ту причу прва је, у уторак увече, донела новинарка ЦИНС-а Анђела Миливојевић и то је наредног дана била вест у готово свим медијима.
Како и не би када је та комисија у свом извештају, стоји између осталог, препоручила промоцију министра Малог у доктора наука. За медије наклоњене властима то је било довољно да у својим насловима истакну да „докторат Синише Малог није плагијат“.
Ипак, још истог дана у појединим медијима долази до измене у вестима о налазима комисије, почев од наслова.
Ох, да се не ради ипак о плагијату а они погрешно пренели? Не, испоставило се да је корекцију „тражио“ – погрешан назив комисије.
Првобитно су медији известили да је извештај о докторату Синише Малог саставила стручна комисија Факултета организационих наука (ФОН), онако како је ЦИНС то објавио.
– И јесте – каже за Цензоловку Анђела Миливојевић – јер је комисија, како лепо пише у извештају, формирана на основу решења декана ФОН-а.
У току дана, међутим, медији почињу да коригују пре свега наслове, и овако повољне за министра финансија, а онда, како ко, и остатак вести.
Интернет памти све, а у томе се издваја алат попут Wаyback Маchine. Уз помоћ тог алата лако се може утврдити да је од првобитног „Стручна комисија ФОН: Докторат Синише Малог није плагијат“, наслов на порталу РТС, који преноси Танјугову вест, постао „Стручна комисија Универзитета: Докторат Малог није плагијат“.
На РТС су очито умислили да нико неће провалити да интервенција ипак није повукла и измену изворнг УРЛ, у коме се лепо помиње комисија ФОН-а, тако да им није ни пало на памет да о изменама у тексту укажу својим читаоцима.
За разлику од Танјуга, који је такође променио наслов, али је у лиду некако остало да је у питању комисија ФОН-а, РТС је измене унео и у остатак вести.
Зашто је РТС унео те измене, о томе на јавном медијском сервису за сада не желе да се изјасне. Уредник портала РТС Зоран Станојевић није одговорио на питања које му је упутила Цензоловка.
Анђела Миливојевић верује да је до измене наслова на сајтовима једног броја медија дошло након телефонског позива из кабинета министра финансија, који је и сама новинарка ЦИНС-а искусила.
– Особа се представила да је из кабинета министра финансија, и рекла је да жели да ми укаже на грешку у мом тексту – да се извештај није сачинила комисија ФОН-а, већ заправо комисија Универзитета у Београду. Како ми је пренела, министар Синиша Мали је тражио да ми се нагласи да чланови комисије нису са ФОН-а, већ са других факултета и универзитета, и да то онда не може бити комисија ФОН-а, већ Универзитета у Београду – каже Миливојевић у изјави за Цензоловку.
РТС и Танјуг изменили вест о докторату Синише Малог. ЦИНС одбио исти предлог из кабинета министра.
– Кад сам јој указала на то да у извештају пише да је комисија формирана на основу решења декана ФОН и да самим тим Универзитет у Београду с том комисијом нема никакве везе, па тако не постоји ни грешка у мом тексту, одговорила ми је да је њихова брига само то да грађани не схвате погрешно медијске написе о извештају, те да не желе ни деманти нити исправку – додаје новинарка ЦИНС-а.
Цензоловка је покушала да у Министарству финансија сазна да ли су позиви упућени и другим медијима, али до објављивања овог текста то Министарство није одговорило на наша питања.
Чињеница је ипак да су одређени медији из неког разлога, у истом дану када су и објавили вест, кориговали своје раније објаве, док други медији то ипак нису. Један од могућих разлога за интервенцију, како сазнаје Цензоловка, јесте и покушај да се у јавности одлука стручне комисије о докторату Синише Малог представи као коначна, будући да је након одлуке које донесе универзитетске комисије не постоји могућност жалбе.
Миливојевић у разговору напомиње да РТС и Танјуг свакако нису једини који су тог дана брже-боље кориговали своје објаве, али и да чињеница да су то, сва је прилика, учинили након телефонског позива, није највећи проблем у овој причи.
– Није проблем толико у том позиву из кабинета министра – ја сам, на крају крајева, њихову сугестију одбила – колико у томе како су други одреаговали. РТС је, без обзира што је у питању Танјугова вест, променио вест без икакве провере о томе чија је заиста то комисија, а притом о томе нису обавестили своје читаоце, иако су на то дужни на основу Смерница за примену Кодекса новинара Србије у онлајн окружењу – истиче Анђела Миливојевић, новинарка ЦИНС-а и ауторка текста „Комисија ФОН-а: Докторат Синише Малог само мало преписан“.
________________________________________________________________
Šta me briga za njegove plagijate,nego nama je najbitnije da sprečimo otimačinu budzeta,da nateramo Miluna da javno objavljuje kome,zašto i koliko plaća,da nas obavesti ko je popio i pojeo osamnaest miliona naših para.Milune !
Mozgonja odra Čačak.
Gospodine Malina,potpuno se slazem sa vasom izjavom.Dok ovi nisu dosli,nijedna vlast pre njih nije se usudila,da “ izvodjace radova,isplacuje u kesu“.
Za tako ponasanne,javnih,drzavnih sluzbenika,kazna predvidjena zakonom je drakonska.
Procedura sprovodjenja tendera koja je predvidja zakon,se ne primenjuje.Budetcka sredstva se plasiraju,bez pritsustva javnosti.
Kada pocetkom godine,treba da tenderisete,za tekuca odrzavanja,odgovor SNS fukcjonera je,da treba da sacekamo da se sretsva prikupe,pa ce tada raspisati tender.
Vreme prolazi, posle vise mesecno raspitivanje i cekanje kada ce da se raspise tender.Odgovor je gde ste dosad bili.
Na tenderu su posao dobili,samo clanovi SNS,ili simatizeri SNS iz Beograda ili Vojvodine.