30 godina Radija B92
Извор: VICE
Аутор: Даниел Букумировић
Да је данас жив, радио Б92 би данас напунио 30 година и вероватно би организовао велику журку. Али угашен је 2015. године. Без обзира на то, његов утицај је и даље велики. Пре свега зато што је за собом оставио на десетине, можда и стотине талентованих људи који су прошли кроз њега, а данас свој таленат, вештине и рад остварују у другим медијима, или у некој другој креативној области друштвеног живота.
Радио Б92 се појавио у етру, на фреквенцији 92,5 Mhz у Београду 15. маја далеке 1989. године, у земљи која се звала Југославија и времену које данас узимамо као пример, углавном још увек среће и безбржиности, барем када су у питању млади људи. Нову радио станицу формирали су чланови редакције емисије „Ритам Срца“ која се емитовала на Радију Студију Б, и „Индекс“, који је емитован на Радио Београду. Станица је добила добила привремену дозволу за рад у трајању од 15 дана, која је заправо трајала 26 година.
Безбрижна времена убрзо су замениле драматичне године распада земље, ратова, санкција, хиперинфлација, демонстрација и ауторитарног режима Слободана Милошевића. Деведесетих, Радио Б92 је од експерименталног радија бунтовне, субверзивне и прогресивне омладине Београда постао једно од ретких острва слободног мишљења у српском етру. Милошевићев режим четири пута је гасио Деведесетдвојку, али се она некако увек враћала, још утицајнија и јача. У сржи Радија Б92 било је преиспитивање и пропитивање естаблишмента и већинског става, увек је била опозиција глупости и бахатости, ма од кога долазила. Деведесетдвојка је просто имала став и зато ју је публика обожавала, а неистомишљеници уважавали.
Један од оних који су две деценије били заштитни глас радија био је и Мишко Билбија. Са једним од оснивача Б92, аутором, водитељим, музичким сарадником, уредником великог броја емисија, касније и програмским уредником ТВ Б92 Даниел Букумировић разговарао је о феномену Деведесетдвојке, њеном наслеђу, о критикама да је била елитистичка, и неким заборављеним, непознатим или бизарним ситуацијама као што упади полиције, организовање „отмице Стјепана Месића“, долазака Жељка Ражнатовића Аркана у студио, спашавање музичке архиве, оснивања телевизије и многе друге приче које су само делић невероватног живота једне мале београдске радио станице која је заправо била све, само не мала.
Гледајте podcast на сајту VICE.
_______________________________________________________