Reagovanje na trgovinu roditelja decom
U proteklim mesecima, primetan je sve učestaliji proces kriminalnih radnji i zločina protiv čovečnosti, u kojima roditelji seksualno eksploatišu svoju maloletnu decu.
REAGOVANJE “BIROA ZA BORBU PROTIV TRGOVINE LJUDIMA” NA SVE UČESTALIJE SLUČAJEVE PODVOĐENJA MALOLETNIH LICA OD STRANE SVOJIH RODITELJA
– U momentu kada tražimo okvire i koncizan način objašnjenja za takvo jedno perfidno delo i destruktivno ponašanje, nailazimo na devijantnu psihološku stranu počinioca. Razuman odgovor ne postoji, jer u samom startu se susrećemo sa najtežim oblikom povrede prava deteta i osnovnih ljudskih prava. Još ako dodamo činjenicu da je kriminalna radnja sprovedena od strane detetovih roditelja, udaramo u zid seksualne zloupotrebe maloletnih lica, koja je zakonom inkriminisana kao krivično delo sa nesagledivim psihičkim i emocionalnim posledicama kod deteta kao žrtve – kažu u Birou za borbu protiv trgovine ljudima.
Sama osetljivost teme je svakako odnos dete-roditelj, koji u zdravim porodicama znači osnov i stub, podrška i pomoć, bezuslovna ljubav i razumevanje, dok u slučajevima koji potresaju javnost u proteklom period nailazimo na potpuno kršenje svih ljudski, roditeljskih i normi zdravog razuma.
– Moramo se voditi kontinuiranim procesom u cilju preventivnih aktivnosti, da se takav jedan vid perfidnih radnji u velikoj meri suzbije. Pre svega podizanjem svesti javnosti, uz činjenicu da je odgovornost na nama kao društvenoj celini. Konstantno alaudiranje na sve učestaliji problem seksualne eksploatacije maloletnih lica, obavezna predavanja, edukaciju mladih, dostupnost informacija, brojeva telefona gde žrtva bez obzira na godine može prijaviti svoj problem. Vidljivost koja će doprineti brzom plasiranju i dostupnosti informacija, a sve u cilju prevencije i suzbijanju jedne takve društvene anomalije – poručuju iz Biroa.
U današnjem digitalnom svetu gde svaka informacija ima mogućnost brzog distribuiranja, dobijamo prednost u procesu brzog plasiranja i načina u kojima radimo na prevenciji, otkrivanju i prepoznavanju žrtve. To je jedan od načina da žrtvi, potencijalnoj žrtvi ili onome ko je spreman da prijavi kriminalno delo, ostavimo vidljiv trag kome, kako i gde da se obrati za pomoć, navode u svom obraćanju javnosti iz Biroa za borbu protiv trgovine ljudima.
“Jedan poziv-jedna žrtva manje”, telefon “Biroa za borbu protiv trgovine ljudima” 064/47-31-537, dostupan je 24/7.
___________________________________________________________